Jazyk nám nepomáha len pri rozprávaní, dokáže nám toho veľa povedať aj o našom zdraví – stačí si len všímať zmeny, ktoré sa na ňom môžu objaviť

4058

Ak ste niekedy navštívili akupunkturistu, naturopata alebo ajurvédu, pravdepodobne od vás žiadali, aby ste na nich vyplazili jazyk. Možno sa vám to zdalo divné, ale faktom je, že váš jazyk môže o vašom zdraví veľa prezradiť. S používaním jazyka pri diagnostike chorôb sa často stretávame vo východnej medicíne, ako je tradičná čínska medicína (TČM) a ajurvéda, ako aj v doplnkových postupoch, ako je prírodná medicína. To, čo váš jazyk hovorí o vašom tele, je totiž nesmierne dôležité. 

Aj keď existuje veľa zvláštnych faktov o ľudských ústach, to, čo je v západnej medicíne menej známe, sú zdravotné tipy a triky na vyšetrenie jazyka pri diagnostike zdravotných problémov. TČM sa snaží udržiavať rovnováhu medzi jin a jang, z ktorých každý má iné vlastnosti a účinky na organizmus.

Aj keď nepraktizujete východnú medicínu alebo ani neveríte v jej schopnosti, vedieť, čo rôzne zmeny na jazyku znamenajú, môže pomôcť určiť, či sa vo vašom tele deje niečo vážnejšie. 

tongue
Zdroj: wikimedia common

Ak je váš jazyk čierny a chlpatý, pravdepodobne trpíte problémami s baktériami

Všetci ľudia majú na jazyku papily alebo drobné hrbolčeky. Aj keď tieto malé hrbolčeky rastú, keď starneme, niekedy môžu narásť príliš. Ak sú príliš dlhé, papily sa môžu zmeniť na útvary pripomínajúce chĺpky, tu sa zachytávajú baktérie, ktoré často spôsobujú zmenu farby papil. Môžu mať ružovú alebo bielu farbu, ale v závislosti od toho, čo jete alebo pijete, môžu byť zelené, hnedé alebo dokonca čierne – tento jav môže byť spôsobený pitím príliš veľkého množstva čaju alebo kávy, fajčením, užívaním antibiotík, dehydratáciou alebo zlou ústnou hygienou. Zmenu farby môžu sprevádzať abnormality chuti alebo zápach z úst. 

Dobrá starostlivosť o zuby, pitie veľkého množstva vody a používanie škrabky na jazyk môže zvyčajne pomôcť s týmto stavom, rovnako ako prestať fajčiť a obmedziť čaj alebo kávu.

Hrubý biely povlak na jazyku je známkou prechladnutia alebo plesňovej infekcie

default
Zdroj: wikimedia common

Kým jazyk človeka by mal mať vždy tenký biely povlak, ak si všimnete, že povlak zhrubol, niečo sa deje. Podľa TČM hrubý povlak bielej farby naznačuje prechladnutie, ako aj možné problémy s krvným obehom alebo trávením.

Tento stav je tiež pravdepodobným znakom toho, že nadmerný rast kandidy spôsobuje kvasinkovú infekciu ústnej dutiny. Tá býva spôsobená užívaním antibiotík, ktoré nakoniec zabijú dobré baktérie spolu so zlými a telo už nie je schopné udržať kvasinky pod kontrolou. Zvykne sa vyskytovať u ľudí s neliečenou cukrovkou alebo u detí. 

Ak má váš jazyk žltý povlak, vaše telo môže byť prehriate alebo vás trápi infekcia

Čím tmavšia je žltá farba, tým viac je váš organizmus prehriaty. Je tiež možné, že žltý povlak naznačuje infekciu prebiehajúcu niekde v tele. K ajurvédskej diagnóze patrí aj zápal a podráždenie. Mnoho jedál a nápojov môže spôsobiť, že biely povlak na jazyku zožltne – napríklad čaj alebo káva – takže najlepší čas na kontrolu farby jazyka je ráno predtým, ako niečo zjete alebo vypijete.

Ak je váš jazyk fialový, vaša krv može stagnovať 

Ak si všimnete, že váš jazyk má fialovú farbu a od posledného hroznového nanuku prešli roky, môže to znamenať, že vaša krv stagnuje. Či už je to kvôli zraneniu, alebo poruche v krvnom obehom. Je možné, že sa môžu vyskytnúť aj problémy so srdcom – pľúca nedostatočne okysličujú krv. 

Základným liekom ako zvládnuť tento stav býva cvičenie a potraviny ako je zázvor a cesnak, ktoré krv „zahrievajú“ a pomáhajú jej v ľahšom prúdení. 

Stopy po zuboch na stranách jazyka sú znakom poruchy funkcie sleziny alebo možnej malabsorpcie

default 1
Zdroj: wikimedia common

V niektorých prípadoch sú stopy po zuboch po stranách jazyka spôsobené tým, že jazyk napuchol a tlačí na zuby.

Praktizujúci lekári to nazývajú „vrúbľovanie“, ktoré môže zahŕňať príznaky ako nedostatočná chuť do jedla, nadmerné premýšľanie a únava. Ajurvédska diagnóza zahŕňa možnosť, že telo neabsorbuje živiny. Môže to byť spôsobené infekciou, toxínmi alebo zlým trávením, ktoré bráni telu absorbovať živiny, ktoré potrebuje na prežitie. Možná je tiež stagnácia krvi, pretože stopy po zuboch na jazyku sú tiež indikátorom nedostatočnej vlhkosti.

Praskliny vo vašom jazyku môžu znamenať nedostatok, nerovnováhu alebo problém s chrbticou

126b9757995e18eb6d52bdd4e2a5ab5b 1200 80
Zdroj: wikimedia common

Jazyk niektorých ľudí vykazuje známky starnutia a spolu s pokožkou sa aj na ňom môžu objaviť vrásky. Trhliny v jazyku však poukazujú na nerovnováhu hormónov. V ajruvéde trhlina, ktorá sa objavuje v strede jazyka, súvisí s chrbticou. Dôležité je aj to, kde sa objaví na jazyku, a zatiaľ čo trhlina v blízkosti špičky je spojená s krkom, trhlina ďalej vzadu na jazyku môže naznačovať problém v dolnej časti chrbta. Tieto trhliny sa môžu objaviť v prípade stresu, silných emócií alebo napätia. 

  • Jasne červený jazyk naznačuje prehriatie organizmu a nedostatok vitamínov B

  • Žiadny povlak na jazyku znamená, že vaše telo je veľmi stresované alebo potrebuje viac tekutín

  • Bledý jazyk môže znamenať nízky obsah železa

Ak má váš jazyk malé biele škvrny, môže to byť naozaj zlé znamenie

Na jazyku niektorých ľudí sa môžu objaviť malé biele fľaky nazývané leukoplakia a majú tendenciu sa objaviť, keď sa bunky premnožia. Môže to byť spôsobené kontaktom so zubami, ktoré jazyk dráždia, no škvrny môžu byť tiež indikátorom niečoho horšieho. Existuje až 17% šanca, že sa tieto bunky môžu stať rakovinovými, a keďže sa najčastejšie vyskytujú u ľudí, ktorí fajčia, fajčiari, ktorí si ich všimnú, by mali spozornieť a nechať sa vyšetriť. Leukoplakia má tendenciu po určitom čase zmiznúť, alebo keď fajčiari prestanú fajčiť. 

man lighting cigarette stick
Photo od Sajjad Zabihi na Unsplash

TČM naznačuje, že malé biele bodky môžu byť znakom problémov so žalúdkom alebo slezinou, ale ak ide o možnosť rakoviny, pravdepodobne by ste sa mali poradiť aj so svojím praktickým alebo zubným lekárom.

Umiestnenie rôznych farieb, povlakov alebo vrúbkov na jazyku je tiež dôležité

brown and beige floral boots
Photo od Kevin Kandlbinder na Unsplash

Zadná časť jazyka sa týka močového mechúra, čriev a obličiek, zatiaľ čo bočné strany sú spojené s pečeňou a žlčníkom. Oblasť okolo špičky je spojená s pľúcami a samotná špička sa týka srdca. Stredná časť jazyka sa spája so slezinou a žalúdkom. To znamená, že hrubý povlak v strede jazyka môže naznačovať tráviaci problém alebo jasne červená špička jazyka môže znamenať problémy so srdcom. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.