Jazyk dotyku: 9 úžasných vecí, ktoré ste nevedeli o Braillovom písme

623

Vo svete, ktorý sa často spolieha na silu zraku, existuje pozoruhodný systém, ktorý spôsobil revolúciu v komunikácii zrakovo postihnutých. Braillovo písmo, hmatový systém písania, nielenže preklenuje priepasť medzi vidiacimi a nevidiacimi, ale ponúka aj fascinujúci pohľad na neobyčajné schopnosti ľudskej mysle. Systém Braillovho písma, ktorý vynašiel Louis Braille, pomáha nevidiacim čítať a písať už takmer 200 rokov.

Louis Braille sa zranil šidlom.

Louis Braille sa narodil v roku 1809 v obci Coupvray vo Francúzsku. Keď mal tri roky, nešťastnou náhodou sa pichol do pravého oka šidlom, špicatým nástrojom z otcovho obchodu s postrojmi – paradoxne práve tým, ktorý neskôr v živote používal na vtláčanie bodov do papiera pri zdokonaľovaní Braillovho písma. Zrak mu už nikto nemohol zachrániť a, žiaľ, aj jeho ľavé oko sa infikovalo. Vo veku 5 rokov úplne oslepol. Keď mal 10 rokov, miestny kňaz presvedčil jedinú školu v Paríži pre nevidiacich študentov, Kráľovský inštitút pre nevidiacu mládež, aby chlapcovi ponúkol štipendium. Školu navštevoval a nakoniec v nej aj vyučoval.

carving tool set
Photo by Philip Swinburn on Unsplash

Braillov systém čítania a písania vyvinul, keď mal iba 15 rokov.

V Kráľovskom inštitúte sa študenti učili čítať tak, že sa dotýkali veľkých vystúpených latinských písmen vyrazených na papieri, čo bola metóda, ktorú presadzoval zakladateľ školy Valentin Haüy. Tento systém umožňoval študentom učiť sa aj matematiku a hudbu, ale neposkytoval žiadny rámec na výučbu písania. Počas štúdia na inštitúte sa Louis Braille oboznámil s vojenským kódom, ktorý vyvinul Charles Barbier a francúzska armáda. Tento kód, známy ako Écriture Nocturne („nočné písmo“), prekladal fonetické zvuky do mriežok s vystúpenými bodkami v dvoch stĺpcoch po šesť bodov, pričom každá mriežka predstavovala jeden zvuk. Sledovaním bodiek hmatom mohli vojaci komunikovať v tme bez rizika odhalenia. Braillovo písmo prevzalo tento systém a vytvorilo zjednodušený formát šiestich vystúpených bodov (dva stĺpce po troch bodoch), známy ako bunky. Tieto bodky možno umiestniť do 63 kombinácií písmen, číslic, skratiek a interpunkčných znamienok. Vľavo hore smerom nadol sú bodky jedna, dva a tri; vpravo sú bodky štyri, päť a šesť.

Zdroj: Mental floss

Braillovo písmo má skratky.

Najzákladnejšími formami Braillovho písma sú neskrátené a krátené písmo. Nekontraktované Braillovo písmo možno prirovnať k vypisovaniu každého jedného písmena v tlači. Kontraktované Braillovo písmo je skrátená verzia.

gray and white abstract painting
Photo by Gabriella Clare Marino on Unsplash

Braillovo písmo má aj špeciálne kódy pre matematiku a iné predmety.

Dr. Abraham Nemeth, nevidiaci matematik, vynašiel kódy a symboly na komunikáciu v oblasti pokročilej matematiky, ako je algebra a kalkulus, po tom, čo bol frustrovaný obmedzeniami pôvodného „braillového systému“. Nemethov kód, zavedený v roku 1950, sa v súčasnosti bežne používa na univerzitách a v učebniciach. Nedávno bol sprístupnený braillov kód na písanie e-mailových a webových adries (počítačové braillovo písmo). Ľudia môžu používať aj ďalší kód, ktorý vynašiel Louis Braille, špeciálne na učenie hudby.

Zdroj: Mental floss

Nevidiaci dokáže čítať Braillovo písmo rýchlejšie ako vidiaci.

Vidiaci človek dokáže prečítať v priemere 300 slov za minútu. Pri čítaní Braillovho písma dokáže nevidiaci prečítať v priemere 400 slov. Braillovo písmo sa číta oboma rukami: jedna ruka zľahka prechádza po riadku s bodkami, zatiaľ čo druhá zostáva nehybne stáť na začiatku ďalšieho riadku.

a page of a book
Photo by Ramona on Unsplash

Knihy v Braillovom písme zaberajú veľa miesta na poličkách.

Vďaka svojej „hmatovej povahe“ sú knihy v Braillovom písme oveľa väčšie ako tlačené knihy. Napríklad tlačená verzia knihy Harry Potter a Ohnivý pohár má jeden zväzok. V Braillovom písme ich je desať. Braillova verzia Websterovho neskráteného slovníka má 72 zväzkov. Na jeho uloženie by ste potrebovali poriadne masívnu knižnicu.

bokeh photography of open book
Photo by Jonas Jacobsson on Unsplash

Obľúbené hry, hračky a iné výrobky majú verzie v Braillovom písme.

K dispozícii sú kocky a domino, kartové hry ako Uno a klasické stolové hry ako Monopoly a Scrabble v Braillovom písme. Deti sa môžu hrať s loptičkami, ktoré pískajú alebo pípajú, kockami LEGO, puzzle, remeselníckymi potrebami a kresliacimi pomôckami. K dispozícii je dokonca aj Rubikova kocka v tomto písme. Pre dospelých sú k dispozícii aj výrobky v Braillovom písme na varenie, pečenie, skladovanie a označovanie, napríklad hovoriace časovače, hovoriace váhy na váženie potravín, teplomery a kuchárske knihy. Kancelárske potreby a cestovné potreby sa tiež dodávajú v tomto písme.

Zdroj: Mental floss

Zariadenia v Braillovom písme sa bez problémov integrujú s počítačmi a internetom.

Čitatelia a pisatelia Braillovho písma môžu používať obnoviteľné zariadenia, ako je displej, ktorý sa pripája k počítaču a internetu prostredníctvom Bluetooth alebo kábla. Používateľ umiestni displej pod klávesnicu počítača, kde si potom môže skontrolovať, čo napísal. Toto zariadenie sa môže ručne obnovovať alebo automaticky aktualizovať, aby sa v Braillovom písme zobrazilo to, čo je na obrazovke počítača. Braillove zapisovače a inteligentné displeje sú dve ďalšie obnovovacie zariadenia, ktoré si môžu používatelia kúpiť. Poznámkový blok umožňuje používateľovi robiť si poznámky, streamovať hudbu, čítať knihy a prezerať internet prostredníctvom jediného zariadenia. Inteligentné displeje sa môžu používať spolu s počítačmi a smartfónmi. Podobne ako vidiaci ľudia, môžete si vybrať čítanie knihy pomocou jednej z mnohých aplikácií, ktoré sú k dispozícii. Môžete si stiahnuť niečo z Book Share alebo si môžete prezerať rozširujúci sa katalóg Národnej knižničnej služby pre nevidiacich a ľudí s poruchami čítania, ktorú spravuje Kongresová knižnica.

a laptop computer sitting on top of a desk
Photo by Elizabeth Woolner on Unsplash

Existuje 133 braillových „jazykov“.

Z technického hľadiska Braillovo písmo nie je jazyk – je to systém písma, v ktorom sa dajú vyjadriť rôzne jazyky. Nevidiaci v anglicky hovoriacich krajinách sa učia anglické Braillovo písmo. Existuje aj francúzština, španielčina, hebrejčina, čínština a desiatky ďalších kódov, ktoré môžu používatelia týchto jazykov používať na čítanie a písanie. V súčasnosti existujú kódy pre 133 jazykov, ktoré sú všetky zhromaždené v príručke s názvom World Braille Usage a vydáva ju Perkinsova škola pre nevidiacich. Najnovšie vydanie bolo rozšírené o kódy pre osem domorodých jazykov, ako napríklad Iñupiat, Khmer a Ndebele.

Zdroj: Mental floss

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre