Táto potravina je považovaná za superpotravinu no ak ju zle pripravíte môže vám škodiť

233

Quinoa, hoci je považovaná za výživnú superpotravinu, je jednou z málo známych potravín, ktorá je obľúbená, ale môže byť škodlivá pre niektorých ľudí. Quinoa sa ospevuje ako superpotravina pre svoje výnimočné výživné hodnoty. Je bohatým zdrojom bielkovín – obsahuje všetkých deväť esenciálnych aminokyselín, čo je nezvyčajné pre rastlinné potraviny.

brown and white pebbles on ground
Autor tejto fotografie je Pierre Bamin

Okrem toho je vynikajúcim zdrojom vlákniny, ktorá je dôležitá pre zdravie čriev a pomáha regulovať hladinu cukru v krvi. Dodatočne, quinoa obsahuje množstvo živín ako je železo, horčík, vápnik a vitamíny B skupiny. Avšak, napriek všetkým týmto pozitívnym aspektom, quinoa môže spôsobiť zdravotné problémy niektorým jedincom.

cooked rice with green peas and carrots on stainless steel bowl
Autor tejto fotografie je Shashi Chaturvedula

Quinoa obsahuje zložky známe ako saponíny, ktoré môžu spôsobiť podráždenie v tráviacom trakte, vedúce k problémom ako sú nadúvanie a bolesti brucha. Tieto saponíny sú prirodzenými chemickými látkami, ktoré rastliny používajú na odstrašenie škodcov, a v quinoe sa nachádzajú v jej vonkajšej vrstve. Pre niektorých ľudí môžu tieto saponíny spôsobiť alergické reakcie alebo zvýšenú citlivosť.

Napriek tomu, že saponíny sa dajú čiastočne odstrániť namáčaním a dôkladným oplachovaním quinoy pred varením, pre ľudí s citlivým trávením alebo alergiami môže byť konzumácia quinoy nevhodná. Je dôležité, aby si ľudia boli vedomí možných vedľajších účinkov quinoy a konzumovali ju s opatrnosťou, najmä ak majú predchádzajúce problémy s trávením alebo alergiami.

Je teda quinoa zlá potravina ?


Ako inteligentní stravníci sme si zvykli umývať šalát, ryžu, ovocie a zeleninu, aby sme predišli zdravotným problémom, takže nie je žiadna veľká vec, že aj quinou treba pred použitím poriadne opláchnuť. Okrem toho, zdravotné výhody ďaleko prevyšujú mierne nepríjemnosti.
Quinou môžete použiť na mnoho spôsobov, ktoré dodajú vašim jedlám výživovú hodnotu. Ak ju práve teraz nemáte v skrini, vážne o ňu prichádzate!

Quinoa sa dá použiť na prípravu:

  • polievok
  • zapekaných jedál
  • bezlepkového pečiva
  • šalátov
  • A oveľa viac!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.