Je toto to najpriateľskejšie zviera na svete?

856
bonobo fotografia
Foto od Keith Roper

Šimpanzy bonobo sú nám svojou DNA podobné na takmer 99%. To nie je však jediná vec, ktorou sú nám podobné. Nový výskum ukázal, že tieto priateľské opice dokážu byť aj veľmi veľkorysé. Vedci tento typ správania priraďovali k tomu ľudskému.

Štúdia ukázali, že tieto opičky sú schopné nechať svoje vlastné činnosti, len aby pomohli cudzincovi v núdzi, aj keď nemajú žiadnu záruku nejakej odmeny. Pri predošlom výskume vedci z Duke University zistili, že opice Bonobo sa vedia so svojim jedlom podeliť s úplnými cudzincami.

Rozhodli sa s nimi experimentovať. 16 opíc po jednom uzavreli do klietky s ďalšou klietkou vedľa nej. Nad prázdnu klietku zavesili jablko na lane, ktoré bolo uviazané o klietku kde púšťali opice. Z vedľajšej klietky sa k ovociu nedalo nijako dostať, ale ak opice v hlavnej klietke vyšplhali hore po konštrukcii, vedeli lano uvoľniť, aby jablko spadlo na zem.

Pri týchto pokusoch zistili, že pravdepodobnosť toho, že opice v hlavnej klietke jablko uvoľnia, bola až 4 krát vyššia, keď vo vedľajšej klietke bola uzavretá ďalšia opica. Nepotrebovali ani aby ich o to niekto požiadal a urobili to bez ohľadu na to či opica vo vedľajšej klietke potrebovala pomoc alebo nie.

Od týchto zvieratiek sa máme ešte čo učiť. Ak by sme sa správali k sebe takto aj my, svet by bol hneď krajším miestom.

ZDROJ

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Komentátor
23. novembra 2017 16:23

Strašne „ľudské“ zviera , hlavne že ich zavreli do klietok .. :D