Konzumovať sa dá naozaj všetko, v Ázii si pochutia na netopieroch, hadoch aj opičích mozgoch.

940

Keď cestujete do hocijakej krajiny, navštíviť miestne trhy by ste mali mať na svojom pomyselnom zozname toho, čo by ste chceli stihnúť absolvovať. Patrí to totiž k tak trochu povinným cestovateľským zážitkom. Sledovať a zapojiť sa do slovnej prekáračky s predavačom v snahe zjednať nižšiu cenu, cítiť omamné vône rôznych čerstvých delikates a potom ochutnať tú, ktorá sa vám najviac zapáči – to sa vryje do pamäte každému jednému človeku. Treba si však dávať pozor. Ak sa vyberiete do Ázie naozaj to nemusia byť len pozitívne a príjemné spomienky. Niektoré jedlá, ktoré tam podávajú, vám môžu obrátiť žalúdok naruby.

Po slávnej pandémii koronavirusu sú ale ľudia opatrnejší, a keďže netopiere patrili k obľúbeným špecialitám aj v Ázii, museli ich konzumáciu minimalizovať (alebo aspoň vo zvýšenej miere dbať na hygienu – či už čo sa týka spracovania alebo samotnej konzumácie).

Napríklad o takom meste Kanton sa hovorí, že tam ľudia zjedia všetko so štyrmi nohami okrem stoličky, všetko, čo lieta, okrem lietadla a všetko, čo má súvis s vodou okrem lode. Samozrejme, nejedná sa o doslovný popis.

Zdroj: gettyimages.com

Okrem netopierov si ľudia tejto zvláštnej kultúry radi pochutnajú aj na krysách alebo hadoch, ktorých mäso konzumujú nielen kvôli zvláštnej chuti, ale tiež preto, že veria v ich liečivé účinky. Možno ste o tom ešte nepočuli, ale podľa ich neochvejnej viery by mali netopiere mať tú moc skoncovať s astmou, korytnačky zasa s rakovinou a psie mäso je vraj veľmi výživné a pomáha pri impotencii či zlom krvnom obehu.

Zdroj: gettyimages.com

Typicky sa pripravuje a konzumuje v zime pre jeho schopnosť človeka zahriať (tým, že mu dodá veľkú dávku kalórií a živín), v lete by ale mala konzumácia priniesť šťastie a pevné zdravie. Pečené mäso sa obvykle zajedá liči a zalieva alkoholom.

Čo sa týka spektra výberu živočíchov, určených ku konzumácii, je naozaj široké, pričom recepty na ich prípravu tak ľahko nezaniknú, dedia sa totiž z generácie na generáciu. Zahŕňajú rôzne bylinky, korenie, zázvor a cesnak na zvýraznenie chuti. Japonci obľubujú veľryby, Kambodžania tarantuly a ďalšie národy si zas pochutnávajú na potkanoch, hadoch, chrobákoch, netopieroch, larvách, mravcoch, krokodíloch, žabách či opičích mozgoch. Čo je na tom všetkom najlepšie je fakt, že toto všetko nájdete bežne na trhoch alebo v reštauráciách. Stačí len prísť a vybrať si!

Zdroj: gettyimages.com

Ochutnať čosi netradičné musí byť zážitok, ktorý ľudia vyhľadávajú. Potom je tu ale i druhá skupina ľudí – ochranári – ktorí sa proti tomu snažia bojovať. Argumentujú právami zvierat, ale i reálnym ohrozením niektorých druhov. Nikoho neprekvapí, že ťahajú za kratší koniec, ale v roku 2003 v dôsledku vírusu SARS klesol záujem o cibetky do takej miery, že takmer 150 fariem bolo nútených svoj biznis ukončiť a takmer 4000 cibetiek vypustiť do voľnej prírody. Podobný efekt mala aj vtáčia chrípka. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre