Kanada : Nespútaná príroda plná zaujímavostí, prečítajte si fakty zo súčasnosti aj histórie

1010

Kanada je rozľahlá a drsná krajina. Zo severu na juh zaberá viac ako polovicu severnej pologule. Od východu na západ sa tiahne takmer 7 560 kilometrov cez šesť časových pásiem. Je to druhá najväčšia krajina na svete, no má len polovicu percenta svetovej populácie.

kanada
Foto: Canva

Kanada ponúka čierno-modré jazerá, početné rieky, majestátne západné hory, zvlnené pláne a zalesnené východné údolia. Kanadský štít, kopcovitá oblasť jazier a močiarov, sa tiahne naprieč severnou Kanadou a má jedny z najstarších skál na Zemi.

Ďaleký sever Kanady leží v zamrznutom zovretí Arktídy, kde krajine dominuje ľad, sneh a ľadovce. Rastie tu málo stromov a farmárčenie nie je praktické. Domorodí Kanaďania, nazývaní “First Nations people” – ľudia prvých národov, sa v tomto regióne živia lovom a rybolovom.

História Kanady v skratke

Prví ľudia, ktorí prišli do Kanady, prišli pred 15 000 až 30 000 rokmi cez pozemný most, ktorý spájal Áziu a Severnú Ameriku. Okolo roku 1000 vikingský prieskumník Leif Eriksson dosiahol Newfoundland v Kanade. Pokúsil sa založiť usadlosť, no netrvala nadlho.

Foto: Canva

V 16. storočí sem prišli francúzski a britskí osadníci. Spory o pôdu medzi farmármi a obchodníkmi s kožušinou viedli k štyrom vojnám medzi rokmi 1689 a 1763. Posledná vojna, nazývaná Francúzska a Indická vojna, ponechala Britom kontrolu nad Kanadou, ale francúzsky vplyv pokračoval a zostáva silný aj dnes.

V roku 1867 sa spojili Ontário, Quebec, Nové Škótsko a Nový Brunšvik, aby vytvorili panstvo s vlastnou vládou, parlamentom a premiérom – a Manitoba sa pripojila čoskoro nato. V roku 1931 sa Kanada stala nezávislým štátom.

Po mnohých územných zmenách v priebehu rokov sa dnes Kanada skladá z desiatich provincií a troch území.

Kanadská príroda

Odľahlý sever Kanady a rozsiahle lesy sú domovom voľne žijúcich živočíchov, od medveďov, vlkov, bobrov, jeleňov, horských levov a oviec hruborohých až po menšie zvieratá, ako sú medvedíky čistotné, vydry a králiky. Jazerá a rieky v krajine, ktoré obsahujú asi 20 percent všetkej sladkej vody na Zemi, sú plné rýb, ako sú pstruhy a lososy.

Foto: Canva

Kanadské prérie na juhu sú domovom bizóna a antilopy vidlorohej. Ďalej na sever sú rozľahlé kanadské vždyzelené lesy, v ktorých je veľa voľne žijúcich živočíchov vrátane losov a čiernych medveďov. Ešte severnejšie je studená holá tundra, kde žijú stáda karibu a pižmoňov.

 

Kanaďania tvrdo pracujú na ochrane pôvodnej divočiny. Kanada má 41 národných parkov a tri morské chránené oblasti. Napriek tomu boli druhy ako vlky, rysy a atlantické ryby nadmerne lovené a nadmerne lovené.

 

Fakty a zaujímavosti o nespútanej Kanade

1.Najväčšie zviera na Zemi nazýva Kanadu domovom (aspoň časť času). Modré veľryby, ktoré môžu dorásť až do dĺžky 27 metrov a vážiť až 132 ton, sa nachádzajú v kanadských vodách pozdĺž východného pobrežia Kanady. Sú nielen najväčším tvorom na planéte, ale sú aj najhlasnejšie. Ich krik môže dosiahnuť 186 decibelov, hlasnejší ako prúdové lietadlo.

Foto: Canva
 1. Najväčším suchozemským zvieraťom v Severnej Amerike je bizón lesný, ktorý sa vyskytuje v Alberte, Manitobe a Severozápadných územiach. Dospelé samce môžu dosiahnuť dĺžku 3,8 m, výšku v ramenách 2 m a môžu vážiť až 900 kg. Predpokladá sa, že v Kanade bolo kedysi viac ako 168 000 bizónov lesných, ale lov a silné zimy populáciu zdecimovali. Dnes je krajina domovom len asi 10 000 týchto zvierat.
 2. Antilopa vidlorohá, ktorá sa nachádza v južnej Alberte a Saskatchewane, je najrýchlejším suchozemským živočíchom v Severnej Amerike. Je schopná dosiahnuť rýchlosť až 72 km za hodinu v krátkych dávkach a udržať rýchlosť až 60 km za hodinu na dlhšie vzdialenosti. Jej rýchlosti na väčšiu vzdialenosť vedú niektorých k tomu, že ho považujú za najrýchlejšie suchozemské zviera na svete.
 3. NECHCETE byť korisťou sokola sťahovavého, prečo? Pri love sa môžu potápať rýchlosťou viac ako 300 km za hodinu, čo z nich robí najrýchlejšieho vtáka na svete. Najvyššia zaznamenaná rýchlosť sa uvádza 389 km za hodinu. Tu je nádej, že korisť ani nevidí, že prichádza.
 4. Škoda, že pre vtáky nie sú žiadne vernostné míle pre častých cestujúcich v lietadle. Ak by existovali, rybák arktický by získal veľa bezplatných letov. Koniec koncov, malý morský vták, ktorý lieta na severe Kanady, má najdlhšiu migráciu zo všetkých vtákov na svete. Cestuje asi 40 000 km od svojich arktických hniezdisk do svojho zimného domova neďaleko Antarktídy a späť.
 5. Ak máte ofidiofóbiu (strach z hadov), NEZASTAVUJTE sa tu →Manitobaská oblasť Narcisse Wildlife Management Area má najväčšiu koncentráciu hadov na svete. Odhaduje sa, že až 70 000 hadov tu využíva hibernakuly (miesta hibernácie). Hady sa v prvých teplých májových dňoch vynárajú v masívnych vlnitých masách. V skutočnosti je Deň matiek, zo všetkých dní, často najlepší čas na to, aby ste videli túto zaujímavosť.
 6. Viete, aký je najväčší kanadský hlodavec? Sú na to tak hrdí, že si to dali na ich “niklák” a oslavuje sa ako symbol Kanady. Áno, bobor – ktorý získal oficiálny štatút štátneho znaku 24. marca 1975.
 7. Majte oči na stopkách: najmenším vtákom Kanady je kolibrík Calliope, ktorý je dlhý asi 7 cm a váži len 2,5 g. Nachádza sa v centrálnej Britskej Kolumbii a juhozápadnej Alberte.
 8. Vážia len 12,4 g, takže niet divu, že piskor trpasličí je najmenší cicavec v Amerike. Vyzerajú ako niečo medzi myšou a krtkom, piskory sú malé: priemerná dĺžka trpasličej hlavy a tela je asi 5,1 až 6,4 cm. Možno ich nájsť na väčšine územia východnej Kanady.
 9. Dalo by sa to nazvať zeleným obrom. Najvyšší zaznamenaný strom Kanady je vysoký 56 metrov. Západný červený céder, ktorý sa nachádza v tichomorskom národnom parku Britskej Kolumbie, bol objavený v roku 1988 a dostal prezývku „Cheewhat Giant“ kvôli svojej blízkosti k jazeru Cheewhat. Priemer stromu je viac ako 6 m a obsahuje odhadovaný objem 450 m3 dreva.

Viac rýchlych zaujímavosti o Kanade

Foto: Canva
 • Kanada je druhá najväčšia krajina na svete. Po Rusku.
 • Kanada je najvzdelanejšia krajina na svete. Vyše polovica populácie má vysokoškolské vzdelanie.
 • Prostitúcia je v Kanade legálna, ale nakupovanie služieb prostitútiek nie.
 •  Najnižšia nameraná teplota je -63 °C.
 • Kanada má viac jazier ako zvyšok sveta dohromady.
 •  Štátne poznávacie značky v severozápadných teritóriach majú tvar polárneho medveďa.
 •  Kanada má v súčte najdlhšie pobrežie na svete..
 •  Kanada má najdlhšiu ulicu na svete. Yonge street má 86 km.
 •  Americko – Kanadská hranica je najdlhšia medzinárodná hranica na svete a nie je vojensky zabezpečená.
 • Obrovská časť Kanady má menšiu gravitáciu ako zvyšok sveta. Tento fenomén bol objavený v roku 1960.

Slovo na záver

Tak čo už kupujete letenky? Pre milovníkov lesov, surovej a nefalšovanej prírody s minimálnym zásahom človeka je to to pravé orechové. A ak ste ešte väčší dobrodruh, vynechajte hotel a spávajte v stane pod holým nebom.

 

 

https://kids.nationalgeographic.com/geography/countries/article/canada#:~:text=Canada%20features%20black%2Dblue%20lakes,the%20oldest%20rocks%20on%20Earth.

 

https://www.natgeokids.com/uk/discover/geography/countries/facts-about-canada/

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre