Kastrácia zvierat prináša mnohé výhody. Neverili by ste v čom všetkom môže vašim miláčikom pomôcť.

8170

Každý kto miluje sa stará a robí všetko preto, aby objektu svojej lásky neublížil. Tak je tomu aj v prípade majiteľov domácich miláčikov. Možno sa vám kastrácia zdá krutá alebo zbytočná, no verte, že má len samé pozitíva, ktorými zvyšuje kvalitu života vášho zvieratka. Každý majiteľ by preto mal byť zodpovedný a informovaný. 

Jednoducho povedané, predostrieme vám výhody kastrácie, aby sme vás zbavili pochybností. Človek by nepovedal, že taká „drobnosť“ môže do takej miery pomáhať a zachraňovať. 

Kastrované zvieratá žijú dlhšie a ich život je kvalitnejší 

shallow focus photography of white shih tzu puppy running on the grass
Photo od Joe Caione na Unsplash

Štúdie ukázali, že kastrácia zohráva dôležitú úlohu v tom, ako dlho sa zvieratá dožívajú. Vykastrovaní samci žijú až o 18% dlhšie, pričom dĺžka života vykastrovaných samíc sa predĺži až o 23%. Neuveriteľné, však? 

Kastráciou sa totiž zvieratá stávajú pokojnejšie, čím sa eliminuje ich nebezpečné správanie – príkladom sú kocúri, ktorí menej utekajú z domu a nepúšťajú sa do toľkých bitiek. 

Kastrácia znižuje riziko rakoviny mliečnej žľazy 

Kastráciou sa znižuje riziku vzniku rôznych druhov rakoviny, predovšetkým však rakoviny mliečnej žľazy, ktorá je u starších samíc pomerne častá. Minimalizuje sa aj riziko vzniku rakoviny reprodukčného systému (kam patrí najčastejšie rakovina maternice, prípadne semenníkov u samcov). 

Kastrované zvieratá a rakovina semenníkov

Zdroj: unsplash

Akonáhle sa pri kastrácii odstránenia semenníky je prakticky nemožné, aby títo samci trpeli rakovinou semenníkov. Je to teda 100% prevencia. Okrem toho sa znižuje aj riziko rakoviny prostaty.

Veľa nechcených vrhov končí na ulici

Zdroj: unsplash

Je to smutné, ale zároveň pravdivé. Mnohé nechcené vrhy prídu o život, alebo sú vyhodené na ulicu, jednoducho nie je dostatok domovov či ľudí, ktorí by boli ochotní mačiatku alebo šteniatku poskytnúť domov. Ide o nezodpovedných majiteľov, ktorí nezabránia gravidite zvieraťa, či nie sú schopní sa o mláďatá postarať. Mnohé zvieratá sú usmrtené aj pre nedostatok miesta v útulku. 

Toto by sa mohlo považovať za jeden z najdôležitejších dôvodov, prečo by mal každý dbať na to, aby jeho domáce zviera bolo vykastrované. Je dôležité, aby sa predišlo zbytočným stratám na životoch zvierat. 

Váš maznáčik bude menej agresívny voči ľuďom a iným zvieratám

Zdroj: unsplash

Nemusí ísť o agresivitu ako takú, avšak v prípade psa, ktorý sa ocitne v blízkosti hárajúcej fenky, je ťažké udržať ho na voditku alebo v priestoroch dvoru. To platí aj pre kocúrov v čase párenia, kedy sa často vracajú domov s mnohými zraneniami. 

Zvieratá po kastrácii sú pokojnejšie a priateľskejšie.

Nie, po kastrácii vaše zviera nemusí zostať tučné

Existuje všeobecne  mylná predstava, že zvieratá po kastrácii musia nutne pribrať a stať sa obéznymi. Neexistujú však žiadne dôkazy, ktoré by s istotou preukázali spojenie kastrácie a obezity. Ak vám zviera pribralo, zamyslite sa na kvalitou a množstvom krmiva, ktoré mu ponúkate, prípadne nad jeho dennou aktivitou. 

Nie sú to len mačky a psy, ktoré treba kastrovať 

white rabbit on green grass during daytime
Photo od Andriyko Podilnyk na Unsplash

Samozrejme, psy a mačky sú najčastejší domáci miláčikovia, a teda aj najčastejší adepti na kastrácie. No rovnako dôležitá je aj u králikov, morčiat alebo škrečkov, ktoré ľudia s obľubou chovajú. Je to najmä pre neželané gravidity, ku ktorým inak dochádza. Kastráciou predídete nehumánnym a krutým spôsobom v prípade, že by ste sa o vrh nemohli postarať. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre