5 prípadov, keď ľudia vyhlásili vojnu zvieratám

3571

V priebehu histórie sa ľudia často ocitali vo vojne s inými národmi alebo národnosťami, ale prekvapivo veľakrát sa bojovalo aj so zvieratami. Existuje množstvo dôvodov, prečo sa zvieratá ocitli v centre ľudských konfliktov. Niekedy je to preto, že zvieratá žijú na miestach, kde sa bojuje, stávajú sa náhodnými vojakmi alebo sú zabíjané, aby sa potrestali pôvodní obyvatelia.

Môže to byť aj preto, že niektoré tvory sú jednoducho považované za škodcov. Boli obdobia, keď zvieratá vyhrali, a obdobia, keď prehrali. Ale vždy, keď bol nejaký pôvodný druh zbytočne prenasledovaný vo veľkom počte, vytvorila sa nerovnováha, ktorá neskôr spôsobila ďalší problém. Po všetkých tých rokoch ľudia stále vedú vojny so zvieratami, zdá sa, že sme sa z predchádzajúcich bojov s viacerými druhmi na celom svete nepoučili.

Kampaň „Štyria škodcovia“

Mao Ce-tung sa počas svojej vlády v Číne v rokoch 1949 až 1976 nevenoval prírode. V tomto období sa jeho heslo „Človek musí zvíťaziť nad prírodou“ stalo súčasťou jeho hnutia Veľký skok vpred. Okrem odlesňovania a zmien poľnohospodárskych metód bola jedným z extrémnych opatrení jeho kampaň „Štyria škodcovia“, ktorá bola zameraná na muchy, komáre, potkany a vrabce.

white and brown bird on brown wooden fence during daytime
Photo by Saad Chaudhry on Unsplash

V rámci tejto politiky sa masovo zabíjali vrabce, čím sa narušila ekologická rovnováha, keďže v skutočnosti zohrávali úlohu pri kontrole škodcov. V dôsledku toho sa úroda stala zraniteľnou voči hmyzu, ako sú kobylky, čo viedlo k ničivému hladomoru, ktorý si vyžiadal životy miliónov ľudí. Tí, ktorí kritizovali túto politiku, čelili prenasledovaniu, ako napríklad inžinier Huang Wanli, ktorý bol poslaný do pracovného tábora za to, že sa postavil proti projektu priehrady. Dokonca aj po zrušení Veľkého skoku začiatkom 60. rokov 20. storočia boli poľnohospodári nútení uprednostniť produkciu obilia, čo viedlo k ďalšiemu poškodeniu životného prostredia a ťažkostiam čínskeho ľudu.

Vojna bizónov

V roku 1871 sa William „Buffalo Bill“ Cody a skupina bohatých Newyorčanov vydali na výpravu za lovom bizónov do Nebrasky. Bola to zároveň súčasť misie armády Spojených štátov amerických, ktorej cieľom bolo ovládnuť pôvodných obyvateľov Ameriky tým, že zlikviduje všetkých bizónov, na ktorých sa spoliehali ako na zdroj obživy. Jeden plukovník sa nechal počuť: „Zabite každého bizóna, ktorého môžete! Každý mŕtvy bizón je mŕtvy Indián.“ Toto ničenie sa považovalo za prostriedok na kontrolu pôvodných obyvateľov Ameriky a ich nútené presídlenie do rezervácií.

black bison on brown field during daytime
Photo by Simon Maage on Unsplash

Hospodárska kríza v roku 1873 viedla k prílevu lovcov bizónov, ktorí ich zabíjali, aby dosiahli zisk. Zabíjali tisíce bizónov a ich kože sa hromadili v mestách, čím zaplavovali trh príliš veľkým množstvom kedysi cennej suroviny. Populácia bizónov sa rýchlo zmenšovala a koncom 19. storočia ich vo voľnej prírode zostalo len niekoľko stoviek. Snahy o záchranu tohto druhu sa začali v 70. rokoch 19. storočia, ale prezident Ulysses S. Grant odmietol podpísať zákon na ochranu týchto zvierat. Vláda nakoniec dodala niektorým kmeňom dobytok, ktorý nahradil zabité zvieratá. Nedávne vyhlásenie bizóna amerického za národného cicavca je uznaním historického významu tohto zvieraťa.

Veľká vojna emu

V roku 1932 už farmári v západnej Austrálii zápasili s ťažkými časmi v poľnohospodárskom živote v dôsledku následkov veľkej hospodárskej krízy. Ich problémy sa však ešte znásobili, keď do vnútrozemia v období rozmnožovania migrovalo približne 20 000 emu.

black and gray bird
Photo by Jon Hunter on Unsplash

Austrália vyhlásila emu vojnu kvôli škodám na úrode, ktoré spôsobovali, a do boja proti nim boli nasadení vojaci vyzbrojení samopalmi. Emu sa ukázali ako hroziví protivníci a napriek niekoľkým bitkám sa ľudským vojakom nepodarilo dosiahnuť jednoznačné víťazstvo. Dnes sa emu v oblastiach mimo Perthu stále hojne vyskytujú a ich triumf vo vojne inšpiroval akčný komediálny film.

Bobrie vojny

Bobrie vojny boli sériou konfliktov, ktoré sa odohrali v koloniálnej Amerike v 17. storočí. Bojovalo sa v nich o kontrolu nad výnosným obchodom s kožušinami medzi rôznymi indiánskymi kmeňmi, francúzskymi osadníkmi a európskymi obchodníkmi. Ten, kto mal prístup k vzácnym bobrom a ich kožušinám, dosiahol finančné víťazstvo.

brown and black animal on water during daytime
Photo by Lukáš Vaňátko on Unsplash

Irokézska konfederácia (pozostávajúca z niekoľkých kmeňov) sa stala dominantnou silou, získala kontrolu nad obchodom s kožušinami, zlikvidovala konkurenčné kmene a začala útočiť na francúzske osady. Francúzi a ich indiánski spojenci odpovedali protiútokmi na irokézske dediny a anglické osady. Konflikty trvali takmer sto rokov a skončili sa Montrealskou mierovou zmluvou v roku 1701, ktorá ukončila bobrie vojny.

Austrálsky „myší mor“

Austrália zažila v roku 2021 jeden z najhorších myších morov v novodobej histórii, ktorý spôsobil značné škody na úrode a rozsiahle zamorenie. Vypuknutie epidémie sa pripisovalo priaznivým poveternostným podmienkam, ktoré vytvorili hojnosť potravy po období sucha a ničivých požiaroch v buši.

brown rodent on brown wooden stick
Photo by Nick Fewings on Unsplash

Myš domáca, ktorá bola do Austrálie zavlečená koncom roka 1700, vždy predstavovala hrozbu pre pôvodné druhy, keďže súťaží o rovnaké zdroje ako ony. Tento mor spôsobil škody odhadované na približne 1 miliardu austrálskych dolárov, čo viedlo k finančnej podpore zo strany vlády, ako aj k skúmaniu metód kontroly, ako je napríklad editácia génov na zníženie ich počtu. Hoci sa táto nákaza skončila koncom roka 2021, ľudia boli varovaní, aby sa „neuspokojili“, pretože by sa mohla opakovať.

Zdroj

Michaela Hric
Ahoj, volám sa Michaela. Veľmi rada čítam, cestujem, varím, no a samozrejme píšem. Prajem príjemné čítanie :)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre