Keď parazity pomôžu vyhrať vojnu – Aj malý nepriateľ môže byť náročný protivník

392

Rôzne mikróby a parazity sú všadeprítomným, ale často nepotvrdeným protivníkom na bojisku. Aj keď sú mikroskopické, ich schopnosti môžu zničiť armády, znehodnocovať najlepšie naplánované vojnové iniciatívy a vlastne meniť celý priebeh dejín.

Microorganism fotografia
Foto od kaibara87

Napoleonova invázia do Ruska v roku 1812 bola jednou z najväčších bojových udalostí v histórii a zlyhala hlavne kvôli všiam a týfusu. Tieto baktérie sa prenášali z vojaka na vojaka veľmi rýchlo. Z pôvodných 600,000 vojakov v jeho obrovskej armáde, len 10,000 z nich uniklo týmto parazitom.

V priebehu americkej občianskej vojny bolo konfederačné vojsko napadnuté červami „Ancylostoma Caninum“, ktoré sa „ubytovali“ v ich telách a pomaly sa tam rozmnožovali.

Priebeh prvej svetovej vojny bol ovplyvnený stovkami tisíc prípadov španielskej chrípky, ktoré vyžadovali odklonenie vzácnych zdrojov a pracovných síl zo strany spojeneckých a centrálnych mocností.

Infekčné choroby sú tiež známe tým, že neúmyselne poskytujú ochranu obliehaným populáciám. Hlavný príklad tohto „javu“ možno nájsť v záverečnom priebehu občianskej vojny v Číne, keď v roku 1949 bol Taiwan „ušetrený“ drvivej invázie zo strany Čínskej komunistickej republiky kvôli neočakávaným účinkom jedného červa, konkrétne „Schistosoma Japonicum“.

Aj keď toto bolo len zopár príkladov z histórie, je jasné že baktérie a mikróby budú pravdepodobne súčasťou ešte mnohých bojov a vojen.

zdroj: discovermagazine

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre