Sú recenzie keto diéty skôr pozitívne alebo negatívne? Toto sú skúsenosti ľudí s populárnym druhom stravovania a chudnutia

11424

Dnes nájdete mnoho recenzií a skúsenosti s rôznymi diétami. Nie všetky sú založené na pravde a nie všetky sú určené pre každého. Veľmi populárnou sa stala v posledných rokoch keto diéta. Ľudia v recenziách sa delia o svoje skúsenosti s týmto druhom stravovania. Kde je ale pravda ? Naozaj neexistujú negatíva a všetko sú len pozitívne príspevky na diskusných fórach? My sme pre vás urobili výber rôznych skúseností na internete a môžete sa tak slobodne rozhodnúť, či do tejto diéty pôjdete alebo ju necháte tak.

Pozornosť si získala aj ketogénna alebo bielkovinová diéta. Čo je to keto diéta?

Tento druh stravovania  funguje na princípe nízkeho príjmu sacharidov a vyššieho príjmu tukov. Má veľa spoločného s nízkosacharidovou a Aktinsovou diétou. V princípe ide o drastické zníženie príjmu karbohydrátov pričom sú nahradené tukmi. To redukuje sacharidy v organizme a teda stavia telo do stavu ketóza.

V prípade, že to nastane, váš organizmus sa stáva skutočne účinným pri spaľovaní tukov na energiu. To premieňa tuk na ketóny v pečeni a tie môžu dodávať energiu pre mozog.

Keto dieta

Ak uvažujete práve o tomto druhu diéty, je dobré si najskôr prečítať o nej toho čo najviac a samozrejme prečítať si aj zopár recenzií a skúseností ľudí, ktorí sa pre túto diétu rozhodli. Práve tieto skúseností ľudí s keto diétou vám v tomto článku prinášame.

 

 

Recenzie a skúsenosti s keto diétou na Slovensku

Na Slovensku je keto diéta vcelku pochvaľovaná. Uprednostňovaná je skôr „sáčková“ keto diéta, kde si môžete nakúpiť v malých baleniach rôzne nápoje, omelety, kaše a podobne. Užívatelia udávajú, že keto diéta nie je samozrejme pre každého.

Je náročné ju dodržiavať v prípade, ak má človek rodinu a je zamestnaný – a to najmä pri „nesáčkovej“ forme keto diéty. Keto diéta v niektorých prípadoch jej užívateľov so sebou priniesla pocit malátnosti, či bolesti hlavy, čo postupne zmizlo. Niektorí udávajú aj bolesti žalúdka, čo bolo dôvodom ukončenia diéty.

Nie je odporúčaná aj v prípade problémov s obličkami. Pocit neustáleho hladu je ďalšou skúsenosťou mnohých, avšak na druhej strane, u niektorých sa hlad neobjavil. Je to veľmi individuálne. V prípade akýchkoľvek zdravotných problémov je vždy dobré poradiť sa s lekárom. Mnohí z tých, ktorí keto diétu praktizujú uviedli, že dôležité je pochopiť, ako keto diéta funguje a podľa toho si nastaviť systém stravovania, čo celý proces zjednoduší a zefektívni. Niektorí užívatelia neodporúčajú neustále nakupovanie pripravených „keto jedál“ v sáčkoch.

Napriek tomu však výrazne odporúčajú vo svojích recenziách už spomenuté pochopenie, ako keto diéta funguje. V takýchto prípadoch sú premeny veľmi veľké a nemenné aj napriek tomu, že snaha vynaložená na sledovanie a zaznamenávanie si prijímaných kalórii je zo začiatku veľmi veľká. V prípade „keto sáčkov“ sa neraz dostaví „jojo“ efekt.

Luděk (38)

ketomix

Luděk, 38-ročný bývalý športovec, sa ocitol v zlomovom období svojho života v dôsledku fyzických zranení a zmeny životného štýlu, ktoré viedli k výraznému nárastu hmotnosti. Z pôvodných 75 kg sa jeho hmotnosť vyšplhala na 90 kg. K tejto zmene prispela kombinácia zníženej fyzickej aktivity a spoločenských návykov, ako sú pravidelné susedské grilovačky. V septembri 2022 však Luděka podnietil moment sebarealizácie, aby začal konať. Stanovil si pevný cieľ začať zdravotnú transformáciu 1. januára 2023, čo sa zhodovalo s narodením jeho druhej dcéry a ďalšími významnými životnými udalosťami.

Na svoju cestu si vybral Keto diétu so zameraním na jedlá KetoMix. Táto diéta nebola pre Luďka len plánom na zníženie hmotnosti, ale zmenou životného štýlu. Začal so štruktúrovaným plánom, do ktorého zaradil výrobky KetoMix, najmä koktaily, ktoré si vychutnával ako teplé nápoje. Jeho odhodlanie bolo pevné, dokonca odolal aj pokušeniam, ako sú sladkosti a pivo, ktoré boli pravidelnou súčasťou jeho stravy. Výsledky sa prejavili nielen v úbytku hmotnosti, ale aj v celkovej pohode a komforte, čo bolo viditeľné najmä pri nosení oblečenia, ktoré mu predtým bolo tesné.

Luděkov príbeh je odrazom toho, ako môže štruktúrovaný stravovací plán v kombinácii s odhodlaním a podporou viesť k výraznému zlepšeniu zdravotného stavu. Jeho skúsenosti s Keto diétou, najmä s výrobkami KetoMix, dokazujú, že zmeny v stravovaní môžu byť účinné a zároveň príjemné.

Niektoré skúsenosti nájdete aj na YouTube

Tip na jedálniček z recenzie:

 • Raňajky: vajíčka a slanina
 • Olovrant: kaleráb, uhorka, oriešky
 • Obed: vývar, mäso so zeleninou, najmä nezahusťované múkou
 • Večera: grilované mäso, kukurica, hríby, rôzne šaláty, omeleta s lososom, grilovaný losos, syr

Žena,ktorá  presvedčila aj svoju matku

Žena sa vydala na cestu diéty KetoMix po svadbe a pokusoch o otehotnenie, ku ktorým ju viedol nárast hmotnosti v dôsledku hormonálnych zmien a tehotenstva. Dôsledne dodržiavala 10-týždňový plán KetoMix, pričom striedala dve fázy, čo viedlo k výraznému úbytku hmotnosti a premene jej sebavedomia. Obzvlášť si obľúbila rozmanité a chutné jedlá KetoMix, ako sú konjakové prílohy, nachos, omelety a sladké tyčinky. Jej odhodlanie a zmenený životný štýl pozitívne ovplyvnili jej rodinu, ktorá naučila nový stravovací režim svoju matku. Je obhajkyňou stravy keto , pričom vyzdivuje jej všestrannosť .

Je keto diéta účinná? Pozrite si výsledky a recenzie Ketomix

Jana výsledok

Poďme sa pozrieť na konkrétne výsledky ľudí, ktorí sa podujali skúsiť keto diétu. Ide o užívateľov značky Ketomix. Prvou je pani Zuzka, ktorá začínala s váhou 93kg. Svoju skúsenosť popisuje ako veľmi pozitívnu. Nielenže schudla ale osvojila si aj dlhodobé zdravé návyky ako je viac pohybu, viac tekutín a čo je veľmi dôležité veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Medzi ďalšie pozitíva, ktoré pani Zuzka popisuje je aj viac energie.

Milena recenzia
zdroj: ketomix

Ďalší úctyhodný výsledok dosiahla pani Milena. 50 ročná pani Milena mala 112 kilogramov. A ako môžete vidieť na fotografií ide o naozaj skvelý pokrok v zhadzovaní váhy. Aj keď to bolo zo začiatku náročné dokázala do svojho jedálnička zaradiť oveľa viac zeleniny ako predtým. Okrem prirodzeného schudnutia sa Milene zlepšil aj zdravotný stav, konkrétne vysoký krvný tlak.

jano skusenosť
zdroj: ketomix

S keto diétou nemajú skúsenosť len ženy. Dôkazom je príbeh Jana, ktorý začínal na 128 kg, ktoré mu začali spôsobovať v živote problémy (napr. problémy so spánkom). V svojej snahe zaradil ku diéte aj pravidelný pohyb. Medzi pozitíva tohto druhu stravovania popisuje Jano to, že nemusíte hladovať. Na diéte Ketomix oceňuje aj to, že sa dajú pripraviť známe alternatívy jedál ako pizza či čokoládový koktail.

Keto diéta – skúsenosti a recenzie ľudí zo zahraničia

Tí, ktorí podstúpili keto diétu uvádzajú, že sa o stravovaní a o tom, ako ich telo reaguje na určitý druh potravy, naučili veľmi veľa. Samozrejme, zaznamenaná bola určitá strata váhy. V niektorých prípadoch veľmi rýchla strata váhy, ktorá sa prejavila už na štvrtý deň.

Avšak je dôležité podotknúť, že v niektorých prípadoch zase naopak, ľudia nepocítili stratu váhy alebo proces chudnutia bol veľmi pomalý. Pre niektorých z nich bola táto diéta veľmi náročná. Ľudia prechádzajúci keto diétou udávajú divnú chuť v ústach, bolesti hlavy, neschopnosť byť kreatívny, či pocit unavenosti.

 

Pre niektorých z nich bola stresujúcou myšlienka, čo ak ich ketóza bude z dôvodu náhodného a najmä zvýšeného príjmu sacharidov narušená. Niektorí upriamujú pozornosť na to, že pri keto diéte je dôležité ostať hydratovaný, teda piť dostatok vody. Odporúčaním každého je nevzdať to pri prípadnom neúspechu ale začínať stále odznova.

Dobrá je aj stratégia odmeňovania, no neodporúča sa odmeňovať sa jedlom. Podľa  niektorých ľudí je lepšie odmeniť sa niečím hmotným alebo zážitkom, ktoré vydrží dlhšie ako jedlo. Ideálne je plánovanie jedál, ktoré je pre niektorých náročnejšie vzhľadom na pracovnú vyťaženosť a taktiež je to cenovo náročnejšie.

Dosiahli ste aj vy zaujímavý výsledok vďaka keto diéte? Podeľte sa v komentároch pod článkom!

 

 

Negatíva a riziká keto diéty

Ako každý druh stravovania aj tento môže mať negatíva pre určite rizikové skupiny. Medzi najčastejšiu nevýhodu patrí tzv. keto chrípka ale objavujú sa aj iné ťažkosti ako napríklad

 • Hnačka
 • Zaťaž obličiek
 • Tráviace problémy
 • Zmeny nálad a psychický stres
 • Nedostatok vhodných výživných látok

Prečítajte si viac o tom aké môže mať keto diéta nevýhody.

 

Je pri keto diéte jojo efekt?

Ak sa máme zamyslieť nad tým či keto diéta spôsobuje takzvaný jojo efekt je potrebné poznamenať, že každá zmena stravovania môže mať za následok tento nepríjemný stav kedy sa vrátite k svojej pôvodnej váhe o čo horšie môže to skončiť aj vyššou hmotnosťou. Recenzie ľudí tento stav samozrejme popisujú ale v pozitívnom svetle.

Keďže jojo efekt spôsobujú predovšetkým striktné a neudržateľné diéty je tento stav oveľa menej častý. Tento druh stravovania vás vedie k čo najudržateľnejšiemu pokroku. Obmedzením sladkostí a zaradením zdravej vyváženej stravy natrvalo sa žiaden jojo efekt nedostaví.

Ak je pre vás tento druh životného štýlu náročný je jojo efekt oveľa viac pravdepodobný ak sa vám však zapáči a budete sa ním viac menej riadiť celý život, nemáte sa čoho báť.

Ako začať s keto diétou ?

Najdôležitejšie je začať.  Ak si netrúfate si zmeniť jedálniček svojpomocne využite služby Ketomix.  Dostanete nielen kopec materiálov, ktoré vás prevedú krok za krokom ale pridať sa môžete aj do ich komunity ľudí, ktorá vám bude nápomocná. Spojíte sa s inými užívateľmi, ktorí svoj úspech už majú za sebou a poradia vám tie najlepšie kroky ako začať.

Aké potraviny budem jesť ?

V tejto forme stravovania budete uprednostňovať čerstvé ovocie a zeleninu. Ale aj kuracie či hovädzie mäso. Vhodné sú aj tučné ryby ako losos, makrela či tuniak. Vajíčka aj syry sú tiež často vhodné. Je toho samozrejme oveľa viac, výhodou tohto stravovania je, že je naozaj pestré. Obmedzíte predovšetkým sacharidy a zamierate sa viac na vlákninu a bielkoviny.  Prečítajte si viac o potravinách v keto diéte.

Fázy keto diéty:

Ak sa rozhodnete pre keto diétu, budete si prechádzať troma fázami. V skratke ide o tieto:

 • Fáza číslo 1 – Dostanie sa do ketózy, začínate meniť jedálniček. Pre tipy, čo jesť v prvej fáze môžete prejsť nižšie.
 • Fáza číslo 2 – Keto adaptácia, v tejto fáze sa odporúča cvčiť a sledovať svoje telo ako reaguje na zmenu stravovania. Cítite sa lepšie alebo horšie?
 • Fáza  číslo 3- V tejto fáze by ste už nemali pociťovať nepríjemné účinky, ktoré sa môžu dostaviť zmenou jedálnička. Snažte sa ostať v ketóze čo najdlhšie. Môžete zaradiť rôzne zaujímavé potraviny, ktoré vám ketózu spríjemnia ako napríklad MCT olej.

Čo to je keto chrípka?

čo to je keto chrípka

Pokiaľ ste nikdy skúšali keto diétu, pravdepodobne ste stroj na spaľovanie uhľohydrátov. Dodržiavaním keto diéty okradnete svoje telo o primárny zdroj paliva. Náhla zmena stravy spôsobí vo vašom tele množstvo zmien.

Tieto zmeny môžu zapríčiniť niečo, čo sa nazýva „keto chrípka“. V zásade je to zastrašujúci výraz pre príznaky podobné chrípke vyskytujúce sa, ak vaše telo prispôsobuje výraznému zníženiu spotreby uhľohydrátov.

Našťastie sa cez to môžete dostať, najmä ak sa na to pripravíte. Ak pociťujete únavu, duševnú nepohodu, či iné príznaky keto chrípky, skúste použiť niektorú z týchto stratégií:

 1. Pite viac vody
 2. Zvýšte príjem sodíka, draslíka a horčík
 3. Jedzte viac tuku

Ako dlho  držať keto diétu ?

A ako dlho sa môžete takto takto stravovať? Existujú ľudia, ktorí sa pomocou ketogénnej diéty stravujú dlhodobo a sú 100% zdraví. Existujú aj takí, ktorí si vezmú to najlepšie a aplikujú to do svojho životného štýlu. Výborným ukazovateľom môže byť vaša hmotnosť a váš vnútorný psychický stav.

Je keto diéta bezpečná a zdravá?

Keto diéta sa nepovažuje sa nebezpečný druh stravovania. Avšak, každý jedinec je iný a už dnes sa vo vedeckej obci nepoužíva pojem „zdravá potravina“.  Každá potravina môže byť zdravá a zároveň nezdravá. Ide o komplexný jedálniček, ktorý jedinec konzumuje. Preto môže byť keto diéta zdravá (veľa pestrého ovocia a zeleniny) ale zároveň nezdravá (veľa údenín, nezdravých tukov..)

Zatiaľ neexistuje dostatok dôkazov na definitívne vyvodenie záveru, či je alebo nie je keto bezpečná a zdravá na dlhodobú diétu (dlhšie ako rok). Zatiaľ sa ale zdá, že keto diéta je bezpečná a zdravá na dlhodobú konzumáciu za určitých podmienok.

 • Diétou je schopné dosiahnuť zdravú hmotnosť tela
 • Osoba je zdravá pri dodržiavaní stravy, čo potvrdia aj kontrolné testy.
 • Jedinec si môže zachovať svoj keto štýl života bez toho aby mu to znížilo kvalitu jeho života.

Toto sú užitočné podmienky slúžiace ako ukazovatelia toho, ako bezpečná a zdravá je keto strava  pre vás.

Pokiaľ zistíte, že je náročne ju dodržiavať z akéhokoľvek dôvodu môžete ju použiť ako krátkodobý nástroj, ktorý pomôže schudnúť alebo zlepšiť zdravotný stav.

Príklad keto receptu:

Keto diéta je plná receptov, ktoré by vás nenapadlo skúsiť. Viete tak obohatiť vlastný jedálniček o mnoho rôznych jedál. Pre viac inšpirácií prejdite na náš článok o keto receptoch.

Pečený losos s dijón horčicou

Pečený losos na tento spôsob je jednoduchý ale chuťovo plný jednoduchý recept. Pripravíte ho dokonca pod 30 minút.

Suroviny:

 • Losos – môžete použiť jeden veľký filet (polovicu lososa), prípadne jednotlivé malé kúsky, je to na vás
 • Petržlenová vňať – hrsť čerstvých byliniek je vždy dobrá voľba
 • Dijónska horčica – chuťovo plná a bohatá horčica, neodporúčam zámenu za obyčajnú
 • Citrónová šťava
 • Olej – avokádový alebo olivový sú oba skvelo voľbou
 • Cesnak – vždy pridá správnu arómu
 • Soľ a čierne korenie – podľa vašej chuti

Aké sú vaše skúsenosti a recenzie ?

Podeľte sa o svoju skúsenosť v recenzií formou komentáru v diskusií pod článok. Kľudne sa aj opýtajte ak máte záujem vedieť o keto diéte viac. Ak máte skúsenosť s  touto diétou svojím názorom pomôžete ostatným ľuďom, ktorí sa rozhodli schudnúť.

 

Užitočné zdroje:

https://www.reddit.com/r/AskReddit/comments/8jka1j/what_were_your_experiences_on_the_keto_diet/

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/should-you-try-the-keto-diet

Recenzie a skúsenosti s keto diétou. Toto hovoria ľudia !

Sú recenzie keto diéty skôr pozitívne alebo negatívne? Pozreli sme sa na najčastejšie skúsenosti ľudí na slovenských aj zahraničných fórach.

Product Brand: Ketomix

Editor's Rating:
5
Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
zuzu
23. júla 2023 18:19

(y) veľmi podobný pohľad na KetoDiet mám aj ja. CHutí mi, postupne spaľujem z brucha tuky a na váhe mi ubúdajú kilá pomerne svižne. Som s ňou mega spokojná…vyskúšala som všeličo už, ale toto je moja topka