Klasický wimbledonsky dezert. Ako to celé vzniklo? 

201

Majstrovstvá vo Wimbledone sa konajú od roku 1877 a s takmer 150-ročnou históriou sa okolo slávneho tenisového turnaja vyrojilo množstvo tradícií. Jedným z klasických príkladov sú wimbledonské biele, ktoré musia všetci nosiť počas hry všetci súťažiaci. Nie sivobiele alebo krémové. Biela je jediná povolená farba oblečenia súťažiaceho od začiatku turnaja.

Zdroj: unsplash

Za ten čas sa vytvorila viac ako jedna kulinárska tradícia, ktorá sa spája s turnajom. Príkladom je klasický koktail Pimm’s Cup, ktorý je spojený s majstrovstvami vo Wimbledone, podobne ako je Mint Julep spojený s Kentucky Debry.

Ďalším wimbledonským jedlom sú jahody a smotana. Táto jednoduchá pochúťka sa údajne spája s turnajom od jeho začiatku, keď sa na výkony športovcov prišlo pozrieť iba 200 divákov. V roku 2019 prišlo v priebehu 13 dní viac ako 500 000 divákov a na ich uspokojenie sa naservírovalo takmer 192 000 porcií jahôd so smotanou. Aj keď tradícia jahôd a smotany môže byť základom Wimbledonu, môže mať svoj pôvod v stánkoch tenisových kurtov o stáročia skôr.

Zdroj: unsplash

Toto jedlo prvýkrát spopularizoval dvor kráľa Henricha VIII

Zdroj: wikimedia

Hovorí sa, že jahody a smotana sa prvýkrát podávali storočia pred prvými majstrovstvami vo Wimbledone. Bol to práve Thomas Wolsey, kto prvýkrát spopularizoval toto jedlo na banketoch vo svojom paláci Hampton Court začiatkom 16. storočia. Wolsey bol pravou rukou kráľa Henricha VIII. a často usporadúval večierky aj so 600 alebo viacerými hosťami. Elity tej doby sú uznávané pre svoje extravagantné jedlá, ktoré niekedy predstavuju až 44 chodov na jedno posedenie. Jednoduché jedlo potom mohlo byť vytvorené z praktických dôvodov. Aj keď sa mliečne výrobky považovali za jedlo pre nižšie vrstvy, slúžili ako vynikajúca príloha k čerstvým jahodám a medzi hosťami Wolsey boli zrejme hitom.

Žiadny palác nebol úplný bez vlastného tenisového kurtu a Hampton Court nebol výnimkou. Práve tu sa tento fenomenálny dezert začal podávať. Akonáhle bola táto pochúťka spojené s tenisom, jeho popularita rástla, a tak sa stal symbolom jedného z najväčších svetových tenisových turnajov

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre