Kĺbové výživy a doplnky pre kĺby – Ako sa v nich nestratiť a vybrať ten najlepší produkt?

3279

 

Dôvody, pre ktoré sa športovec rozhodne kúpiť kĺbovú výživu  sú rôzne. Veľký zlom je, že medzi trénermi a atlétmi akejkoľvek úrovne dochádza k podceňovaniu optimálneho procesu výživy kĺbov. Vo väčšine prípadov sa športovec rozhodne siahnuť po nejakej konkrétnej forme doplnku  až vtedy, keď pociťuje bolesti v kĺboch, praskanie, prípadne iné formy diskomfortu.

kĺbová výživa
Balenie kĺbových výživ je v niektorých prípadoch nepraktické . Existujú tabletové  ale aj práškové druhy, ktoré sa konzumujú určite lepšie, no balíčky sú zase praktickejšie „na cesty“.

 

Užívanie kĺbových výživ

Výrobcovia ponúkajú rôzne druhy kĺbových výživ. Tie sa nelíšia iba obalom a značkou, pod ktorou sú vyrábané, ale najmä pre nás najdôležitejším aspektom a tým je zloženie. Obecne platí, nesnažte sa kúpiť ten najlacnejší produkt, radšej zvoľte ten, na ktorý sú dobré ohlasy, či už v recenziách, alebo v komunite vášho športu.

Existujú v rôznej forme (skupenstve), najčastejšie narazíme na produkty s obsahom tabliet prípadne kapsúl, na trhu majú svoje miesto aj produkty vo forme prášku, pudingu, tyčiniek, prípadne v tekutej forme.

Najlepšia kĺbová výživa pre rok 2021?

 

Recenzovali sme pre vás  produkty, v rôznych cenových hladinách – každý z nich sa líši cenou, no všetky sú vyrobené pod značkou renomovanej firmy.

Nevyberajte to najlacnejšie, skúste nakupovať kĺbovú výživu preventívne, nečakajte do poslednej chvíle, sme predsa športovci a chceme, aby nám kĺby slúžili v zdraví čo najdlhšie. Je to ako servis auta, ak na ňom šetríte, auto zvyčajne nevydrží tak dlho, ako keď pravidelne meníte olej, filtre, tankujete kvalitné palivo a podobne.

Pristupujte k tréningom a doplnkovej výžive s inteligenciou a rozumom, telo sa vám odplatí dlhou a spoľahlivou službou.

Našou voľbou je kĺbová výživa Flextor odporúčame ju z vlastnej skúsenosti. Táto kĺbová výživa je vhodná v prípade prevencie, no pomohla aj v prípade bolestí, vŕzgania kĺbov.

ProduktHodnotenieCena
Flextor Advance TOP⭐⭐⭐⭐⭐ Zobraziť
Inca Collagen Prémiový kolagén⭐⭐⭐⭐⭐ Zobraziť
Joint Flex Gold Ekonomická voľba⭐⭐⭐⭐ Zobraziť

Flextor Advance

Kĺbová výživa Flextor od renomovanej spoločnosti Advance Nutraceutics v sebe obsahuje 7 prírodných látok pre podporu kĺbov. Navyše je obohatený o potrebný Vitamín C.


 

recenzia
Skúsenosť s produktom podčiarkujú pozitívne recenzie užívateľov

 

Ako dávkovať?

Suplementáciu (doplnky výživy )na podporu zdravia kĺbov treba brať preventívne, odporúčame spotrebovať balenie lepšieho produktu  raz za 6-8 mesiacov. V prípade dlhotrvajúcich problémov či bolestí – neodkladajte návštevu lekára!

Zloženie kĺbových výživ.

To najdôležitejšie! Čo skrýva ten biely prášok, prípadne tabletka či tekutina?
V ideálnom prípade – ak nezvolíte najlacnejší produkt s neznámym pôvodom, ale rokmi overeného výrobcu, dokážete telu dodať komplex látok vyživujúci kĺby a príbuzné štruktúry.

Väčšina z látok sa dá zakúpiť aj samostatne, ideálne je však zakúpiť komplexnú kĺbovú výživu, kde je zloženie navrhnuté tak, aby došlo k synergii medzi jednotlivými látkami a dosiahnutiu požadovaného efektu (napríklad odstránenie bolesti).

Okrem nami spomínaných látok nájdeme v kĺbových výživách aj iné, často spektrum vitamínov a minerálov, zvolených podľa uváženia výrobcu. My sme vybrali to, čo sa v týchto produktoch objavuje najčastejšie.

kĺbové výživy

Glukosamín

Bázická, telu vlastná zlúčenina. Vzniká z glukózy.
Táto látka sa vo veľkej miere podieľa na zachovaní zdravia kĺbov. Zúčastňuje sa na stavbe chrupaviek, pôsobí protizápalovo, má schopnosť rýchlo sa vstrebať, tým pádom nezaťaží váš žalúdok. Je prevenciou voči osteoartritíde, artritíde (ochorenia spôsobené starnutím). Vie zlepšiť mobilitu v kĺboch, rozsah pohybov.

Dodaním látky zvanej glukosamín umožníme telu vo významnejšej miere vytvárať látky s dlhým reťazcom, glykosaminoglykány, ktoré sa podieľajú na regenerácií kĺbového aparátu.

Je substanciou pre tvorenie iných látok, ktoré sú stavebným prvkom väzov, šliach, chrupaviek a kĺbneho mazu. Kĺbny maz má za úlohu znižovať trenie a vyživovať chrupavku.

Vie zmierniť degenerovanie podporných štruktúr kĺba, môže zvýšiť hustotu kĺbneho mazu či chrupavky.
Existuje vo formách glukosamín hydrochlorid a glukosamín sulfát.

Vedecké štúdie skúmajúce Glukosamín

1500 mg glukosamínu evidentne zredukvalo bolesť kolenných  kĺbov počas 3 rokov užívania.(zdroj)

Bolesť kĺbov u subjektov ustúpila výrazne o 55% oproti placebo skupine (zdroj)

U športovcov 1500 mg glukosamínu zvýšilo pohyblivosť kĺbov pri zranení (zdroj)

Methylsulfonylmethan (dimethylsulfon / MSM)

Z chemického hľadiska môžeme hovoriť o organickej zlúčenine síry. V potravinách ju môžeme nájsť v čerstvých, surových produktoch. V dnešných potravinách nenájdeme dostatok tejto látky, ktorá tak priaznivo pôsobí na naše kĺby. V neprospech hrá aj to, že varením dochádza k degradácii MSM.

Laicky povedané, suplementovať MSM je výhodné preto, lebo takýmto spôsobom vieme zvláčniť väzivové štruktúry a tkanivá chrupaviek. To pre nás športovcov znamená menšie riziko zranenia, keďže tieto procesy zvyšujú odolnosť a pružnosť spomínaných tkanív.

Vedeli ste, že kĺbovú výživu nevyužívajú len ľudia ale aj zvieratá. V článku sa dočítate ako funguje kĺbová výživa pre psov.

Chondroitin sulfát (glykosaminglykán)

Skúmaním z chemického hľadiska by sme zistili, že sa jedná o polysacharid.

V najväčšej miere je zastúpený v štruktúrach medzibunkovej hmoty chrupaviek. Patrí k hlavným zložkám z ktorých sa skladá chrupavka. K jeho vlastnostiam patrí zadržiavanie vody v chrupavke. To spôsobí udržanie dostatočnej úrovne elasticity a funkčných vlastností. Zníženie rizika zranenia a významnejšia odolnosť týchto štruktúr poteší každého športovca.

Jestvujú isté enzýmy, ktoré poškodzujú chrupavku kĺbu. Chondroitín eliminuje ich aktivitu. Pôsobí protizápalovo a v pozitívnom smere ovplyvní aj činnosť krvných kapilár, ktoré sa nachádzajú blízko štruktúr kĺbu a vyživujú ich.

Síra, ktorú táto látka obsahuje, zlepšuje optimálny hladký povrch chrupaviek, funkčné mechanické vlastnosti a reguluje vlhkosť. Má tiež vplyv na ich tvar a pružnosť. Zrýchľuje procesy regenerácie v prípade zranení kĺbu či operácie.

Hydrolyzovaný Kolagén

Kolagén ako taký je skleroproteín. Jedná sa o bielkovinu, ktorá nie je rozpustná vo vode (neplatí pre hydrolyzovanú formu). Je základnou stavebnou hmotou spojivového tkaniva. V telách cicavcov tvorí kolagén až 25-30 % z celkového množstva bielkovín (proteínov).

Je zložený z menších aminokyselín, ktoré sa podieľajú na produkcií nového kolagénu v našom organizme.
V produktoch zameraných na zdravie kĺbov sa vyskytuje kolagén získaný zo živočíšnych zdrojov, surovina prechádza procesom enzymatickej hydrolýzy, môžeme teda hovoriť o hydrolyzovanom kolagéne. Často sa kombinuje s určitými vitamínmi a minerálmi (vápnik a horčík v pomere 2 ku 1, vitamín C), čo ešte zvýši účinok produktu.

K plusom patrí zníženie zápalu v prípade artrídy, priaznivý vplyv na stavbu a veľkosť kolagénových vlákien. Ženy ocenia priaznivý účinok na pleť, užívanie tejto látky zmierni viditeľné znaky starnutia a dodáva pokožke elasticitu.

Orálnou formou sa k bunkám tela dostane kolagén efektívnejšie, než v prípade kozmetického omladzujúceho krému (molekuly kolagénu sú v prípade krémov zvyčajne príliš veľké a nedostanú sa tam, kam treba).

 

Kyselina Hyaluronová

Patrí k produktom, ktorý nenájdeme iba v kozmetických produktoch a procedúrach proti vráskam. Jej lubrikačné účinky v kĺboch tela udržiavajú -hladký chod-, bez nežiaducich problémov. Vo vyššej miere (koncentrácií) ju nájdeme v hlbokej vrstve pokožky, na tomto mieste má za úlohu udržanie pružnosti, elasticity a hydratácie.
Zúčastňuje sa na procese obnovy spojivového tkaniva, týmto spôsobom zlepšuje ochranu kĺbu a jeho štruktúru. V prípade deficitu kyseliny hyaluronovej môžeme počítať s problémami, akými sú vŕzganie kĺbov alebo degenerácia kĺbového aparátu.

Tuky a Oleje

Tie sú neoddeliteľnou súčasťou výživy kĺbov. Výrobcovia do svojich produktov zakomponujú rôzne druhy olejov bohatých na zdravé tuky (rybí tuk, ľanový olej, tekvicový olej atď.) zvyčajne vo forme kapsúl.

Prísun zdravých tukov vie pomôcť v procese zníženia opuchov a degenerácie kĺbov. Zdravé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny sa nachádzajú vo väčšine dobrých produktov, je vhodné zaradiť ich do stravovania aj prostredníctvom potravín, ktoré sú naň veľmi bohaté (napríklad extra panenský olivový olej). Omega-6 sú menej unikátnym tukom, konzumujeme ich v potrave omnoho častejšie, než omega-3. Preto sa omega-3 nachádza v suplementoch častejšie, než omega-6.

Ľanový olej je úžasným zdrojom vitamínu E, omega-3 mastných kyselín a s obsahom 72 % nenasýtených esenciálnych mastných kyselín patrí aj do vašej kuchyne, prípadne suplementačného režimu. Ľanový olej je bohatý na lignany, zinok, železo, karotén, vitamíny (B1, B2, E a C a omega-3. Je antioxidantom, z starostlivosti o kĺby zaujme aj to, že pomáha v prevencii pred artrózou. Nie je určený na varenie s potrebou tepelnej úpravy, využiť ho možno v studenej kuchyni, v kozmetických procedúrach, je vhodný aj na masáže.

Rybí tuk je známy obsahom zdravých omega-3 mastných kyselín, vrátane EPA a DHA. EPA = kyselina eikosapentaneová je prirodzenou súčasťou rybieho oleja. Podporuje v znižovaní zlého LDL cholesterolu v krvi, má priaznivé účinky v prípade srdcovo-cievnych ochorení. DHA = kyselina dokosahexaenová, ovplyvňuje zdravie a kvalitu kožných derivátov, vlasov, nechtov. Jej nedostatok je spojený so znížením imunity a následným vyšším rizikom infekcií.

 

 

Prevencia zdravých kĺbov.

 

Z hľadiska problematickosti kĺbového aparátu lokalizujeme problematické kĺby na celom tele. Príčiny sú rôzne – zlé pohybové stereotypy (návyky), nie práve ideálna technika, ktorou cvičenec vykonáva jednoduchšie či zložitejšie aktivity rôzneho druhu (chôdza, beh, predklon za kotúčom vo fitku.

Odbornejšie povedané, ide o komplexy pohybových reťazcov zahŕňajúce flexie (ohnutie), extenzie (vystretie) prípadne rotačné pohyby v tréningoch s činkami alebo obdobným náčiním zameraných na zvýšenie kondície.

Strava – Potraviny na kĺby

Mala by byť optimálne nastavená s dôrazom na personalizáciu, podľa potrieb a diagnostiky športovca akéhokoľvek odvetvia. Ak chceme udržať zdravie kĺbov, dôležité sú látky, ktoré si v článku priblížime nižšie. Obecne môžeme konštatovať, že vyváženou stravou s dostatkom omega-3 mastných kyselín, kolagénu, selénu a samozrejme aj iných vitamínov a minerálov (Vitamín C, horčík v synergii s vápnikom atď.). Netreba zabúdať ani na dostatok antioxidantov. Veľmi vhodné je konzumovanie tzv. želatíny alebo ak chcete po slovensky huspeniny .  Prečítajte si aká strava je dôležitá pre kĺby.

Prírodné látky pre liečbu kĺbov

 

Zázvor

Extrakt zo zázvoru nájdeme v produktoch kvôli obsahu látky s názvom gingerol. Tá lieči zápal a znižuje bolesť. V zimných mesiacoch je nastrúhaný, prípadne nakrájaný koreň zázvoru obľúbeným nápojom vo forme čaju.

Kurkuma a kurkukím

Kurkumín pôsobí protizápalovo, je obsiahnutá v obľúbenom kari korení. V prípadoch akútneho zápalu je dokonca lepším, účinnejším riešením, než kortikosteroidy. Pri najbližšom pečení mäsa vyskúšajte kari korenie, chutí exoticky a obsahuje zvyčajne aj iné zdravé koreniny (čierne korenie, čili, kardamóm, koriander, zázvor, rasca, muškátový kvet, škorica).

kurkumín

Boswellia

Nájdeme ju aj pod názvom kadidlovník pílovitý. Potláča zápaly v tele, tlmí choronický zápal kĺbov, pôsobí priaznivo v prípade artritídy a reumy.

Quercetin

Často sa často kombinuje s bromelainom. Quercetin je bioflavonoid, udržiava optimálnu hladinu histamínu pre správne fungujúci imunitný systém. Bromelain pochádza zo stoniek ananásu, je to proteolytický enzým a jeho úlohou je, podobne ako v prípade quercetinu zlepšenie imunitného systému.

 

 

[vc_custom_heading text=“Recenzie kĺbových výživ“ use_theme_fonts=“yes“]

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.