Kmeň Apatani: Jedinečné indické spoločenstvo, v ktorom ženám upchávali nosy

313

Počuli ste už o kmeni Apatani v indickom Arunáčalpradéši? Ide o skupinu ľudí, ktorej ženská časť sa vyznačuje nezvyčajným vzhľadom. Po stranách nosov majú totiž ebenové štuple, ktoré pútajú pozornosť. Sú symbolom zrelosti a prechodu do ženského štádia života. Aj preto je vkladanie týchto predmetov obradným rituálom, ktorý vykonávajú pri príchode prvej menštruácie.

Zdroj Naveed Ahmed

Kmeň Apatani žije v údolí Ziro. Hoci dodnes niektoré zvyky dodržiavajú, od roku 1970 sa ich intenzita výrazne zmenšila. Aj preto sú v modernej dobe vnímané ako ozvena minulosti.

Zdroj Pixabay

Legenda hovorí, že zvyk upchávania nosov vznikol z nevyhnutnosti. Keď sa ešte vykonávali kmeňové nájazdy, ženy sa vytratili, aby ich nikto nenašiel. Vtedy náčelník kmeňa Apatani nariadil, že najkrajšie ženy musia niesť bremeno nápadných ozdôb. Zátky v nosoch mali odradiť každého, kto by mal o ženu inak záujem. Upchatý nos dopĺňali aj tetovania, ktoré sa tiahli od čela až po bradu, čím zakrývali pôvab, ktorý sa pod nimi ukrýval.

Zdroj: Sumantbarooah/Wikimedia Commons

Tok času však narúša štruktúra tradícií. Aj preto kedysi nesmierne silno ukotvené rituály upadajú do zabudnutia. Ponúkajú nám však pohľad do minulosti a pomáhajú lepšie spoznať kultúru daných minorít.

Zdroj

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre