Úplne obyčajné knihy, ktoré chceli pre rôzne dôvody zákaz alebo cenzúra občas nemá hraníc.

1675

Knihy ako také majú naozaj dlhú a bujarú históriu. Boli časy, kedy boli veľmi žiadané a hodnotné, no naproti tomu prišlo i obdobie, kedy sa knihy pálili. Tak či onak sú symbolom vzdelanosti a múdrosti. Môžeme ich rozdeliť do rôznych žánrov, pričom platí, že takmer každý by si v nich našiel svoj “smer”. Takisto platí, že naprieč históriou sa našli krajiny a konkrétne knihy, ktorých obsah bol spochybnený a hrozilo, že budú zakázané! 

Podnety mohli prísť z rôznych strán, napríklad aj od náboženských skupín, ale aj verejných inštitúcií. Niekto si jednoducho príliš všíma, že je téma a zápletka v súlade alebo v rozpore s presvedčením. 

Čarodejník z krajiny Oz

xl230092 edit 83103812880021
Zdroj: martinus.sk

Písal sa rok 1986, keď sedem fundamentalistických kresťanských rodín z Tennessee podalo žalobu proti miestnej škole, ktorá mala v zozname povinnej literatúry práve túto knihu – Čarodejník z krajiny Oz, avšak deti týchto rodín ju z náboženských dôvodov odmietli čítať. Avšak, škola namiesto toho, aby rešpektovala ich rozhodnutie, im hrozila vylúčením. A nepomohli ani námietky rodičov o tom, ako kniha hanobí vieru v to, že vlastnosti človeka pochádzajú od Boha a tiež, že sa kniha snaží, aby deti verili v nadprirodzeno. 

Pôvodne rodičia uspeli a kniha bola naozaj “zakázaná” ako četba pre deti, neskôr ale toto rozhodnutie odvolali. 

Súmrak 

Screenshot 20231129 003130 com.google.android.googlequicksearchbox edit 83118668158144
Zdroj: martinus.sk

V roku 2014 podal pastor Phillip Missick žijúci v Texase sťažnosť, v ktorej žiadal, aby všetky knihy o upíroch, démonoch a nadprirodzenom odstránení z pultov kníhkupectiev a knižníc. Najviac sa postavil proti sérii kníh Súmrak, kde sa mu nepáčila temnota, boje a sexuálny podtón – považoval to za nadmieru nebezpečné knihy pre deti. Knižnica ale jeho žiadosti nevyhovela.

Harry Potter

l202016 edit 83126050914913
Zdroj: martinus.sk

Na území Anglicka podali rodičia evanjelického vierovyznania (neskôr sa k nim pridalo i niekoľko rodičov moslimskej viery) nespočet sťažností na sériu Harryho Pottera, o ktorej sa vyučovalo na všetkých štátnych školách v Anglicku. Sťažnosti ale neprešli, no škola mala aspoň snahu rodičom a deťom vysvetliť, že nejde o žiadnu manipulačnú formu ako priviesť deti k viere v nadprirodzeno. Celý incident v podobe nezhody sa odohral v roku 2015.

Príbeh služobníčky 

6e8a8ab 00417124 23
Zdroj: martinus.sk

Príbeh služobníčky je dielo, ktoré zobrazuje fungovanie spoločnosti pod totalitnou kresťanskou teokratickou vládou. Hlavnou postavou je žena, ktorú systém očierňuje a sexuálne zneužíva. V roku 2006 riaditeľ školy v Južnej Karolíne túto knihu drasticky vyškrtol z učebných osnov. Aký dovôd uviedol? Zdalo sa mu, že je až príliš sexuálne explicitná a urážlivá, hlavne pre kresťansky založené deti. O niekoľko mesiacov neskôr školská rada jeho rozhodnutie prehodnotila a zaradila knihu späť do osnov. 

“Into the river”

into the river photo u1
Zdroj: ranker.com

Ide o román, ktorý zobrazuje dospievanie, pričom sa celý príbeh odohráva na Novom Zélande. No ako by to bolo, keby sa nenašla skupina ľudí s nadmieru konzervatívnym pohľadom na svet, ktorá požadovala vekové obmedzenie pre román kvôli jeho sexuálne explicitnému obsahu. Kým neprišlo rozhodnutie, knihu bolo zakázané dočasne vystavovať alebo aj predávať. O niekoľko mesiacov na to zákaz zrušili – rada uviedla, že nenašla dôvod, pre ktorý by kniha mala mať vekové obmedzenie. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.