Ošetrí, vybieli i chráni zuby a tiež ústnu dutinu – poznáte všetky účinky kokosového oleja na zuby?

3695

Máme tu ďalší diel z častí o skvelých účinkoch kokosového oleja. Tentokrát sa pozrieme na jeho použitie a účinky na zuby i ústnu dutinu. Zuby sú dôležitou súčasťou každého zdravého človeka, preto nehodno podceňovať starostlivosť o ne. A teda sa možno pýtate či kokosový olej pomáha s bielením alebo so zabezpečením zdravých zubov?

kokosový olej
Foto od mealmakeovermoms

Spôsoby použitia kokosového oleja

Kokosový olej viete použiť na vlasy, telo, ale vedeli ste, že dokáže pôsobiť aj na zuby mimoriadne priaznivo? . V prípade zubov platí, že medzi populárne spôsoby jeho používania patrí najmä vyplachovanie úst alebo tiež môžete zvoliť tzv. olejovú kúru. Ak to ale chcete posunúť na inú úroveň, tak si môžete vyrobiť vlastnú zubnú pastu z kokosového oleja.

Účinný pri boji s baktériami

Keďže až 50% oleja obsahuje kyselinu laurovú, ktorá dokáže ničiť baktérie v ústach, tak kokosový olej je aj v tomto výborným sluhom. Skrátka dokáže zabiť tie baktérie, ktoré spôsobujú zápach z úst, choré ďasná či zubné kazy.

Recept na pastu z kokosového oleja

Sen mnohých ľudí je mať krásne, priam dokonalé biele zuby. Ak ste skúšali všetko možné a nič vám nepomohlo, tak vaša záchrana môže prísť v podobe zubnej pasty z kokosového oleja. Prírodná zubná pasta je skvelá aj tým, že neobsahuje škodlivé prísady. Vyrobiť si ju pritom nie je nič zložité, práve naopak. Obsahovať môže len dve prísady, ale aj viac, je len na vás ako sa rozhodnete. Prvou je kokosový olej a aká alebo aké budú tie ďalšie si môžete zvoliť. Môže to byť napr. sóda bikarbóna, esenciálne oleje, bentonitový íl, soľ alebo napríklad stévia. Prečítajte si viac receptov z kokosového oleja .

zuby
Foto od geralt

Návod na ústnu vodu z kokosového oleja

Po výrobe vlastnej zubnej pasty si vyrobte ústnu vodu. Nemusíte sa toho báť, určite to hravo zvládnete. Vedeli ste, že vyplachovanie úst práve kokosovým olejom sa v podstate realizuje už tisícky rokov? Prvými ľuďmi, ktorí s tým začali boli Indovia. Ústa si jednoducho vyplachujte kokosovým olejom, no neprehĺtajte ho. Pamätajte na to, že je ho potrebné vypľuť do záchoda alebo niekde vonku, pretože dokáže ľahko upchať potrubie a umývadlo by sa vám za to nepoďakovalo. Po tom, ako si ústa vypláchnete, dôkladne si umyte zuby.<

Bráni zubnému kazu, lieči ďasná a znižuje tvorbu zubného povlaku

Nie je málo ľudí, ktorí trpia zápalmi ďasien. Zápal spôsobuje nahromadený zubný povlak kvôli prítomnosti škodlivých baktérii. Je dobré vedieť, že pravidelné vyplachovanie ústnej dutiny kokosovým olejom vedie k výraznému zníženiu množstva zubného povlaku a taktiež prejavov zápalu ďasien. Toto zistenie prišlo po jednej rozsiahlejšej štúdii. Ďalej treba dodať, že ničí aj tie baktérie, ktoré spôsobujú nepríjemné zubné kazy. Okrem toho, že bojuje proti zubnému kazu, tak dokáže zabrániť aj strate zubov.

Hlavné výhody užívania kokosového oleja

 • skvelé účinky pri bielení zubov,
 • je pomerne lacný a dostupný,
 • zabíja baktérie v ústach a uzdravuje zapálené či krvácajúce ďasná,
 • odstráni nepríjemný dych,
 • neobsahuje škodliviny,
 • jednoducho sa používa,
 • uzdravuje popraskané pery,
 • nemá vedľajšie účinky, čo sa týka čistenia zubov, navyše ho môžu používať aj ľudia s
 • citlivými zubami,
  nepení v ústach,
 • chuť nie je taká rušivá ako v prípade iných podobných olejov.

Výskum je na strane kokosového oleja

Aj vedci konečne potvrdili, že využitie kokosového oleja pre zdravšie zuby a ústnu dutinu, je skutočne účinné. Kokosový olej má najmä výrazne antibakteriálne a protizápalové účinky vďaka jeho mastným kyselinám, ktoré obsahuje. Podľa výskumu má využívanie kokosového oleja ako ústnej vody význam najmä pre jeho schopnosť zabrániť vzniku zubného povlaku a zápalu ďasien.

 

 

 

Zdroje: Healthista.com, heathline.com, medicalnewstoday.com

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre