Koľko dní človek prežije bez vody, a prečo je tak potrebná k životu?

1757

Voda je základ života. Bez nej by na zemi nemohol existovať život a ani my ľudia. Ľudské tvorí voda približne 65% celkovej ľudskej hmotnosti. A okolo 70% zemského povrchu tvorí voda. To je jasný dôkaz toho, že je pre nás nesmierne dôležitá. Koľko by sme ale bez nej dokázali prežiť? A čo sa môže stať keď by sme ju prestali piť?

Zdroj: Pexels

Ako dlho človek prežije bez vody?

Správna hydratácia je nevyhnutná pre vaše prežitie. Aby vaše telo správne fungovalo, potrebuje každý deň spotrebovať značné množstvo vody. Vodu totiž neustále vylučujete potením a močením, takže telo potrebuje doplniť stratené tekutiny.

Bez konzumácie zdravého množstva vody dlho neprežijete. Bez vody sa dá prežiť len niekoľko dní. V závislosti od určitých faktorov môžete byť náchylní na účinky dehydratácie ešte skôr.

Aké faktory to ovplyvňujú?

Dehydratácia je lekársky termín pre nedostatok vody v tele, aby správne fungovalo. Vaše telo potrebuje na udržanie zdravia určité množstvo vody denne. Je to preto, že voda tvorí asi 65 percent vašej telesnej hmotnosti. U detí tvorí voda až 75 percent ich telesnej hmotnosti.

Bez vody nemôžete prežiť veľmi dlho, ale presné množstvo času, počas ktorého môžete žiť bez vody, sa líši. Je to preto, že určité faktory prispievajú k spotrebe vody vášho tela, vrátane:

 • podmienky životného prostredia
 • úroveň aktivity
 • Vek
 • zdravie
 • hmotnosť
 • sex
 • príjem potravy

Tieto faktory prispievajú k spôsobu, akým vaše telo využíva vodu. Napríklad v horúcom podnebí sa vaše telo bude viac potiť, čo vedie k väčšej spotrebe vody. Vaše telo bude strácať vodu rýchlejšie, ak máte horúčku, vraciate alebo máte hnačku. Pri cvičení tiež spotrebujete viac vody.

Navyše, niektoré potraviny, ktoré jete, budú mať v sebe viac vody ako iné. Spotreba vody zahŕňa aj iné nápoje ako bylinkový čaj a džús. Niektoré nápoje však môžu prispieť k dehydratácii, napríklad tie, ktoré obsahujú kofeín alebo alkohol.

Zdroj: Pexels

Čo sa stane s vaším telom, ak nebudete piť vodu?

Bez dostatku vody sa systémy vo vašom tele zmenia. Vaše bunky sa bez dostatku vody zmenšia. Váš mozog dá telu signál, aby menej močilo. K tomu dôjde cez vaše obličky. Aby správne fungovali, spoliehajú sa na dostatočný príjem vody.

Bez vody obličky spotrebujú viac energie a opotrebúvajú tkanivo. Vaše obličky musia správne fungovať, aby vyplavili odpad z krvi. Nakoniec vaše obličky prestanú fungovať bez dostatočného príjmu vody. Bez vody môžu prestať fungovať aj iné orgány vo vašom tele. Nedostatok vody ovplyvní aj iné telesné funkcie, napríklad:

 • telesná teplota nezostane regulovaná
 • kĺby nemusia správne fungovať.
 • mozog môže opuchnúť.
 • krvný tlak sa môže zvýšiť alebo znížiť
Zdroj: Pexels

Zdroj

Tomáš Hanták
Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre