Krajiny, ktoré majú štátne zriadenie – diktatúru. Život v ich fungovaní nie je ani trochu jednoduchý.

335

Oproti minulosti sa dnešný svet posunul v mnohom smerom vpred. Aspoň to by mal človek tendenciu si myslieť. Ibaže by sa našli oblasti, kde sa história opakuje a ľudia robia stále tie isté chyby. To však nič nemení na to, že dnes je už sloboda naozaj veľmi cenená a hlavne, väčšmi rešpektovaná ako kedysi. 

Stále sa ale nájde veľké množstvo príkladov krajín, kde na čele stojí diktatúrna vláda – najvyššie postavený je jeden jediný človek (diktátor), ktorý má takmer všetku moc – zjednodušene povedané. Pýtate sa, ktorých krajín sa to týka? Nesmieme opomenúť Rusko, Čínu, Severnú Kóreu, ale i menej známe krajiny ako Kazachstan, Bangladéš alebo Irak či Irán. 

Niektoré krajiny však môžu mať aj viacero vládnucich orgánov, takže nemusí ísť o typickú diktatúru. Tu je niekoľko krajín zo zoznamu, kde to ľudia naozaj nemajú ľahké.  

Afganistan

Taliban 1024x683 1
Zdroj: shutterstock

Afganistan, je krajina nachádzajúca sa časťou v Južnej i Strednej Ázii. Ide o vnútrozemský štát, ktorý má približne 31 miliónov obyvateľov, čo z neho robí 42. najľudnatejšiu krajinu sveta. Na juhu a východe hraničí s Pakistanom, Iránom na západe, Turkménskom, Uzbekistanom a Tadžikistanom na severe a Čínou na ďalekom severovýchode. 

V priebehu vekov bola krajina domovom rôznych národov a takisto bola svedkom mnohých vojenských tiahnutí, najmä Alexandra Veľkého, moslimských Arabov, Mongolov, Britov, sovietskych Rusov a v modernej dobe aj západných mocností.

Alžírsko 

Snimek obrazovky 2019 10 27 v 15.32.57
Zdroj: shutterstock

Alžírsko je štátom v Severnej Afrike, pri čom leží na pobreží Stredozemného mora. Jeho hlavným a najľudnatejším mestom je Alžír. Má celkovú rozlohou 2 381 741 kilometrov štvorcových, z čoho asi 90 % tvorí púšť. Alžírsko je považované za desiatu najväčšiu krajinu na svete. 

Územie dnešného Alžírska bolo domovom mnohých pravekých kultúr, vrátane aterijskej, kapsianskej a protoberberskej. Na jeho zemi žilo veľa obyvateľov mnohých ríš a dynastií, vrátane starých Numíďanov, Feničanov, Kartágincov, Rimanov, Vandalov, Byzantíncov či Osmanov. 

Bielorusko 

Bielorusko Minsk
Zdroj: wikimedia common

Bielorusko je ďalším vnútrozemským štátom, ktorý sa ale tentokrát rozprestiera vo východnej Európe. Pritom platí, že na severovýchode hraničí s Ruskom, na juhu s Ukrajinou, na západe s Poľskom a na severozápade s Litvou a Lotyšskom.

Viac ako 40 % z jeho 207 600 kilometrov štvorcových je zalesnených. Preto hádam nikoho neprekvapí, že najsilnejšími ekonomickými sektormi Bieloruska je odvetvie služieb a výroba. Až do 20. storočia patrilo územie dnešného Bieloruska niekoľkým krajinám vrátane Ruskej ríše! Nezávislosť vyhlásilo po ruskej revolúcii, neskôr sa ale stalo zakladajúcou konštitučnou republikou Sovietskeho zväzu. Smutné je, že Bielorusko po poľsko-sovietskej vojne stratilo v prospech Poľska takmer polovicu územia. 

Stredoafrická republika 

Stredoafricka republika
Zdroj: shutterstock

Stredoafrická republika je vnútrozemský štát (ako už názov vypovedá) v strednej Afrike. Na severe hraničí s Čadom, na severovýchode so Sudánom, na východe s Južným Sudánom, na juhu s Konžskou demokratickou republikou a Konžskou republikou a na západe s Kamerunom. 

Väčšinu územia tvoria sudánsko-guinejské savany, ale na juhu sa nachádza aj zóna lesov. Dve tretiny krajiny sa nachádzajú v povodí rieky Ubangi, zatiaľ čo zvyšná tretina leží v povodí Chari, ktorá sa vlieva do Čadského jazera. Územie Stredoafrickej republiky bolo obývané od nepamäti, ale súčasné hranice vytýčilo Francúzsko, ktoré si toto územie nárokovalo ako kolóniu až do do roku 1960 (do vyhlásenia nezávislosti). 

Irán 

7b12e1e7ca2b4807ce943a400feb7137
Zdroj: shutterstock

Irán, tiež známy ako Perzia, je štát nachádzajúci sa v západnej Ázii. S rozlohou 1 648 195 kilometrov štvorcových je druhým najväčším štátom na Blízkom východe a 17.-tou najľudnatejšou krajinou sveta. Je to jediná krajina, ktorá má pobrežie Kaspického mora a zároveň aj Indického oceánu. Irán má geostrategický význam pre svoju centrálnu polohu v Eurázii a západnej Ázii. Zároveň je domovom jednej z najstarších civilizácií na svete – Iránski Médovia zjednotili krajinu do prvej z mnohých ríš ešte v roku 625 pred Kristom, hneď potom sa stali dominantnou mocnosťou regiónu. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.