Kráľovná Alžbeta II. zachránila pred vyhynutím vzácne plemeno koňa. A vďaka nej ich počet vzrástol zo 4 na 800

2400

Kone boli vždy pre britskú kráľovskú rodinu výnimočné, no najväčší vzťah k ním mala odjakživa Kráľovná Alžbeta II. To by však nebolo nič zvláštne, no táto žena urobila niečo úctyhodné. Jedno zo vzácnych plemien koní bolo už na samotnom pokraji vyhynutia a vďaka kráľovnej sa vyhynutiu podarilo zabrániť.

„Cleveland Bay“ je plemeno koňa, ktoré sa pôvodne chovalo v 17. storočí v Anglicku, a to najmä na poľnohospodársku prácu, ťahanie vozov, no pomáhali vojakom s ťahaním vecí počas prvej svetovej vojny. Bohužiaľ, po vojne ich popularita začala výrazne klesať. V šesťdesiatych rokoch boli v krajine už len posledné 4 žrebce. Nevyzeralo to z ich budúcnosťou dobre, no zasiahla samotná Kráľovná Alžbeta II.. Keď sa dozvedela, čo im hrozí, rozhodla sa koňa menom Mulgrafe Supreme kúpiť. Zamedzila jeho predaju a udržala ho nažive. Žriebä nakoniec poslali do chovnej stanice, kde sa pokúšali o jeho potomkov.

Vďaka tomuto činu sa za 15 rokov podarilo zdvihnúť populáciu týchto koní v krajine na 36. Ich popularita sa opäť zvýšila. Stali sa súčasťou kráľovskej rodiny. Dnes sú tieto jedince stále vzácne – na celom svete ich je cca 500 až 800. No vzhľadom k tomu, že takmer vyhynuli, je to impozantné číslo.

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre