7 veľmi dômyselných a kreatívnych spôsobov, akými ľudia počas prohibície skrývali alkohol

10009

„Je to zákaz, ktorý robí veci vzácnymi.”

Tak znel výrok slávneho amerického spisovateľa. My by sme povedali, že nie len vzácnymi, ale o to viac chcenými. Tak to totiž bolo i v prípade americkej prohibície, kedy krátko po 17.januári 1920 sa z piateho najväčšieho priemyslu v krajine stala protizákonná činnosť.

Ľudia to však nemohli nechať len tak a vzali opraty do vlastných rúk, výsledkom čoho bol rast nezákonnej činnosti a organizovaného zločinu. Pretože ako sa hovorí, nevyhnutnosť je matkou vynálezu, preto sme sa s vami rozhodli podeliť o zaujímavé kreatívne nápady, ktoré ľudia využívali na ukrytie alkoholu. Vynaliezavosťou nešetrili a ak by sa toto ťažké obdobie zdanlivej abstinencie nebolo v roku 1933 skončilo, veľa ľudí by sa tým mohlo aj živiť. 

Prečítajte si tie najgeniálnejšie triky, ktoré ľudia vymysleli počas kontroverzného experimentu známeho ako prohibícia.

Trik s dutou palicou

the hollow cane trick photo u1
Zdroj: wikimedia common

Je to celkom jednoduché, no nesmierne nápadité. Potrebujete k tomu len špeciálne vyrobenú palicu, ktorá bude dutá a alkohol zvolený podľa preferencií. Palica sa dá zavrieť rukoväťou, ktorá môže byť rôzne zdobená. Potom už len stačí odklopiť rukoväť, naliať si do šálky a v pokoji si vychutnávať. 

Torpéda

Áno, správne. Veľmi elegantné riešenie, ktoré sa v čase prohibície využívalo pomerne často. Išlo o nádoby podobné torpédam naplnené alkoholom a ťahané pod vodou. Takto sa pašovalo až 75% skonzumovaného alkoholu, predovšetkým cez rieku Detroit (ktorá rozdeľuje mestá Windsor a Detroit). 

Špeciálna ploskačka

the thigh flask trick photo u2
Zdroj: wikimedia common

Ide o nádobu podobnú termoske upravenú tak, aby sa dala ľahko skryť. Určená bola najmä pre ženy, ktoré jej výhodný tvar vedeli patrične využiť. Napĺňali si ju napríklad likérom a následne upevnili za podväzok. Tam bola nádoba krytá pred nepovolanými očami a zároveň vždy k dispozícii.

Trik s topánkami

the cow shoes trick photo u1
Zdroj: wikimedia common

Pravdepodobne sa jedná o nápad, ktorý bol použitý na podklade diela o geniálnom detektívovi Sherlockovi Holmesovi. Nakoľko počas prohibície bol zakázaný nielen transport alkoholu, ale i jeho výroba, tí ktorí nechceli byť odhalení políciou, používali topánky, ktoré zanechávali stopu podobnú kravskému kopytu – takto ich policajti nemohli vystopovať. 

Trik so štyrmi lastovičkami

book1 micros
Zdroj: wikimedia common

Išlo o knihu, ktorá niesla veľmi umelecký až poetický názov – „Štyri lastovičky“. V skutočnosti nešlo o knihu, len o atrapu na uloženie 4 fľaštičiek s alkoholom. 

Trik s vajciami

person holding brown egg on green ceramic bowl
Photo od Louis Hansel na Unsplash

Ťažko si to predstaviť, no takýto prípad bol zaznamený v knihe J. Anne Funderburgovej – ide o príbeh jedného pašeráka, ktorého zachytili colníci a zabavili mu kôš plný vajec – údajne z nich vybral obsah, zaplnil ich alkoholom a zapečatil.

Trik s motorovým člnom

Išlo o spôsob, akým sa najčastejšie pašoval rum. Pašeráci pritom využívali blízkosť Detroitu k Ontáriu, kde neboli také prísne zákony týkajúce sa alkoholu. Využívali člny a ďalekohľady, aby bolo všetko pod dozorom. 

V zime, keď voda zamrzla, prechádzali cez ňu autami, pričom neraz sa stalo, že ľad prerazili. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.