O mulici počul snáď každý, ale čo takto zedonk či zubroň? Prečítajte si o unikátnych krížencoch vyskytujúcich sa vo svete

6240

Postupom času dochádza na našej planéte k mnohým environmentálnym zmenám, či už sa jedná o globálne otepľovanie, erózie alebo  zmenšovanie počtu jedincov ohrozených druhov zvierat – s tým súvisí prirodzený adaptačný mechanizmus živočíchov – konkrétne máme na mysli – kríženie. Kríženie dvoch príbuzných druhov. 

Podstatné je, že pri tomto krížení dochádza k posilneniu génov jedného zvieraťa krížením s iným zvieraťom. Niekedy je výsledkom naozaj silný jedinec s výhodnými vlastnosťami k prežitiu, inokedy je to však presne naopak. Zároveň sa môžu vyznačovať veľmi zaujímavým až fascinujúcim vzhľadom. Je tu však jeden problém – vo väčšine prípadov sú títo hybridy sterilní.  

Príroda dokáže obdivuhodne zasiahnuť, a keď jej dopomôže človek, občas z toho môže vyjsť výsledok hodný pozornosti a uznania. Pozrite si zaujímavé a zvláštne krížence, o ktorých existencii ste pravdepodobne nevedeli. 

Zedonk bol chovaný na prepravu

Zdroj: brainee.hnonline.sk

Zedonk je kríženec samca zebry a samice osla. Hoci väčšina z týchto jedincov je sterilná, tieto hybridy začali vznikať už od 19. storočia. Ich prvotnou úlohou bola preprava zbraní, ale neskôr boli vyšľachtené ako exotické jazdecké kone.

Hlavným dôvodom, prečo bol tento kríženec vytvorený, bola jeho vyššia úroveň imunity a odolnosti voči chorobám. 

Jaglióny sa môžu vyskytovať aj vo voľnej prírode, ale častejšie sú v starostlivosti chovateľa 

Zdroj: flickr

Jaglion vznikol ako potomok kríženia samca jaguára a levice. Opäť platí, že väčšina z nich je neplodná, kvôli čomu nemôžu svoj genetický materiál prenášať na ďalšie pokolenie. Na základe informácií z výskumu sa ukázalo, že tieto hybridy ojedinele vznikajú aj vo voľnej prírode, avšak väčšina vznikla na základe ľudského šľachtenia. 

Ligre šľachtili pre krásu 

Zdroj: brainee.hnonline.sk

Áno, skutočne existujú! Ide o kríženca medzi levom a tigricou. Prvé jedince sa objavili už v 19.storočí na území Indie, kde ich s obľubou chovali pre ich veľkoleposť, krásu a silu. Liger patrí k najväčším žijúcim mačkovitým šelmám na svete. Vážiť môže až okolo 450 kilogramov. 

Je prekvapujúce, že sa ligre môžu množiť. To je u hybridných druhov neobvyklé. Avšak plodné sú iba samice, ktoré sa môžu páriť s levmi alebo tigrami. 

Zubroň mal v roku 1800 nahradiť dobytok

Zdroj: flickr

Tento hybrid vznikol krížením domestikovaného dobytka s divokým zubrom (bizónom európskym). Chované boli už v polovici 19. storočia a ich cieľom bolo aspoň čiastočne nahradiť domestikovaný hovädzí dobytok. Zubroni sú totiž málo náchylní na ochorenia a zvládajú aj drsné poveternostné podmienky. Ide o veľmi mohutné jedince, nakoľko samci vážia cez 1 tonu. Plodné sú však len samice. 

Cama, kríženec pre zaujímavosť

Zdroj: flickr

Pozrite sa na tohto rozkošného hybrida! Snáď vás neprekvapí, keď vám povieme, že sa jedná o kríženca samca ťavy a samice lamy. Rozmnožovanie sa však musí prevádzať asistovanou reprodukciou, a teda umelou insemináciou. Je to kvôli veľkému rozdeliu, čo sa týka veľkosti aj hmotnosti v porovnaní medzi ťavou a lamou, to prakticky znemožňuje prirodzenú reprodukciu. Výhodné však je, že tieto hybridy zdedia schopnosť prežiť dlhú dobu bez vody. 

Javelinas alebo „super prasatá“ 

Zdroj: wikimedia common

Ide o jedincov, ktoré vznikajú zkrížením domácej ošípanej s diviakom. Toto novovzniknuté prasa by sa vzhľadom malo podobať na jedincov z voľnej prírody ešte pred domestikáciou. Povahovo sú však do veľkej miery agresívne, preto sa s nimi manipuluje ťažšie ako s bežnými domáci prasatami. Chovajú sa na mäso, ktoré sa následne predáva na špecializovaných trhoch. 

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre