V rámci nie tak dávnej histórie sa našlo niekoľko nepresných, či domýšľavých popisov o týchto zvláštnych deťoch. 

Prečo farba „indigo“? Ide o tmavomodrý odtieň so zeleným nádychom, ktorý je všeobecne klasifikovaný ako farba s upokojujúcimi a relaxačnými vlastnosťami.

Zdroj: shutterstock

Tak napríklad v popise knihy od amerických autorov sa o týchto deťoch hovorí ako o tých, ktoré vykazujú „nový a nezvyčajný súbor psychologických atribútov, ktoré odhaľujú vzorec správania, ktorý predtým nebol zdokumentovaný“. Podľa autorov si tieto novo objavené vlastnosti vyžadujú zo strany rodičov a učiteľov osobitné úsilie, aby im „pomohli dosiahnuť rovnováhu a harmóniu v ich živote a pomohli im vyhnúť sa frustrácii“.

Prevládajúca teória o náhlom objavení sa indigových detí je, že sú „ďalším krokom v ľudskej evolúcii.“ 

Charakteristika indigových detí

Indigové deti údajne získavajú svoju auru vďaka niektorým vnútorným vlastnostiam, s ktorými sa narodili. McCormick, zástanca konceptu indigového dieťaťa, uvádza niektoré z najbežnejších znakov:

Sebavedomie

Indigové deti sú ako slobodomyseľníci na misii. Veria, že ich životným cieľom je pomáhať druhým. 

Extrémna inteligencia

Majú tendenciu mať vysoké skóre IQ.

Emocionálnosť

Indigové deti sú mimoriadne citlivé na svoje emócie, čo im pomáha byť empatickými voči ostatným.

Kreativita

Mnohí sú umelecky a hudobne nadaní, hoci sa ľahko začnú nudiť.

Vzpurnosť

Odmietajú autoritu a nespravodlivosť.

Zdroj: shutterstock

Niektorí tvrdia, že indigové deti sú viac vyvinuté ako ich rovesníci. McCormick vysvetľuje, že indigové deti (a dospelí) majú často dar telepatia, a že niektorí môžu dokonca „interagovať s duchmi vďaka ich vysokej vibračnej energii“.

Hoci mnohé deti sú do určitej miery citlivé, indigové deti sú tak citlivé, že to môže zahŕňať zvýšené nepohodlie na určitých miestach alebo okolo určitých ľudí, prerušovaný spánok, zvýšenú predstavivosť a ťažkosti s dodržiavaním našich „spoločenských noriem“. 

Kritika indigového fenoménu

Zdroj: shutterstock

Niektorí odborníci si však myslia, že indigové deti majú v skutočnosti len nediagnostikovanú ADHD, čo by mohlo vysvetľovať prečo dané deti v bežných školách fungujú neorganizovane. 

Nie každý súhlasí s touto teóriou indigového dieťaťa. Niektorí odborníci sa domnievajú, že označenie indigového dieťaťa sa používa ako istý druh náplasti pre deti, ktoré potenciálne riešia nediagnostikované problémy, ako je autizmus, porucha pozornosti/hyperaktivita (ADHD).

Problém však môže byť, keď sa dieťa nelieči napríklad na ADHD, môže to totiž mať ďalekosiahle následky. Mnohí odborníci tvrdia, že neliečené ADHD môže okrem iného viesť k problémom so zneužívaním návykových látok, škodlivým stravovacím návykom a dokonca aj zlým schopnostiam vodiča. Deti s autizmom, ktoré nedostávajú podporu, si pravdepodobne nerozvinú sociálne zručnosti a môžu mať výrazné problémy so správaním počas dospievania, pripadne v dospelosti. 

V spoločnosti potrebujeme vidieť ľudí ako skutočné osoby. Všetci môže vykazovať príznaky, ktoré by sa vyčleňovali zo stanoveného normálu. Preto je nesprávne kategorizovať ľudí skôr, ako by sme sa pokúsili im pochopiť a pomôcť im prekonať isté problémy. 

Ako zistiť, či ste indigové dieťa?

Zdroj: shutterstock

Indigové deti sú definované svojou indigovou aurou, čo nie je najjednoduchšie vidieť, ale zrejme je to možné. Niektorí odborníci hovoria, že ak to chcete vidieť, musíte sa postaviť pred zrkadlo, prižmúriť oči a jemne zaostriť pohľad. 

Tak môžete uvidieť červenú auru, o nositeľoch ktorej sa hovorí, že sú energickí a majú pevnú vôľu, zatiaľ čo tí so zelenou aurou sú veľmi spoločenskí, zodpovední a dobrí v komunikácii. O indigoch sa hovorí, že sú jemní, duchovné zmýšľajúci a zvedaví.

Či už plne veríte v existenciu indigových detí, alebo si myslíte, že je to všetko výmysel, je potrebné vidieť každé dieťa ako jednotlivca a pochopiť, že je jedinečné. Je zodpovednosťou rodiča rozpoznať a riešiť problematické správanie, ktoré by ich dieťaťu mohlo brániť v úspešnom živote. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.