Sú alebo nie sú raňajky základom dňa? Alebo čomu všetkému dokážeme uveriť

433

V našej kultúre sa totiž hlboko zakorenila myšlienka, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Jej pôvod je však celkom fascinujúci. Pozrime sa, ako táto idea vznikla.

Pred koncom 19. storočia v Spojených štátoch nemali raňajky žiadny osobitný význam. Ľudia jednoducho jedli všetko, čo mali k dispozícii, často aj zvyšky z predchádzajúcej večere. Vajcia boli obľúbeným raňajkovým jedlom, pretože sliepky znášali ráno a vaječné jedlá sa pripravovali jednoducho a rýchlo.

Zdroj Nyana Stoica

Zmenu priniesla priemyselná revolúcia

Keď sa viac jednotlivcov presúvalo z farmárskej práce do tovární a kancelárií, vynárali sa obavy z tráviacich ťažkostí. Z tohto nepohodlia boli obviňované ťažké farmárske raňajky, ktoré viedli k uprednostňovaniu ľahších ranných jedál. Približne v tom čase si zdravotne uvedomelí nasledovníci novovytvoreného náboženstva adventistov siedmeho dňa založili sanatóriá. Títo náboženskí guruovia zdravia zaviedli vegetariánsku stravu a propagovali nevýrazné celozrnné jedlá na boj proti zlému zdraviu. Práve v týchto sanatóriách sa zrodili prvé raňajkové cereálie. James Caleb Jackson vynašiel prvé cereálie a John Harvey Kellogg vytvoril známu značku Kellogg’s. Cieľom oboch cereálií bolo poskytnúť zdravšie alternatívy k ťažkým raňajkám.

Zdroj JeepersMedia

V roku 1944 spoločnosť General Foods spustila marketingovú kampaň pre výrobcu obilnín Grape Nuts s názvom „Eat a good breakfast – do a better job“, ktorá zdôraznila dôležitosť raňajok. Reklamy v rádiu tvrdili, že odborníci na výživu považujú raňajky za najdôležitejšie jedlo dňa. Táto fráza sa stala populárnou a posilnila presvedčenie, že raňajky majú veľký vplyv na celkovú pohodu.

Takže tento koncept raňajok bol ovplyvnený náboženskými fanatikmi, lobistami a marketingom.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre