Ktoré poistné zmluvy sa vám oplatí pred opätovným uzatvorením znova prerátať?

75

Vedeli ste, že podľa štatistík sa viac ako 75 % dopravných nehôd vyskytne v obci? Adekvátna ochrana v podobe kvalitného povinného zmluvného poistenia auta sa teda zíde, jeho cena sa však môže meniť. V poisťovniach pribúdajú nové produkty, služby i vernostné bonusy či zľavy. Preto ak sa vaša zmluva o poistení blíži ku koncu a prišiel vám nový predpis poistného, je lepšie si výšku poistného preveriť aj u iných poskytovateľov. 

1 1
Khongtham/Shutterstock.com

Ktorých poistných zmlúv sa to týka?

1. Povinné zmluvné poistenie auta

Aby sa človek vyhol nehode, je potrebné myslieť na množstvo faktorov. Dodržiavanie predpisov a bezpečnostných systémov sa cení. Netreba však zabúdať ani na odpočinok. Po dlhej ceste autom je podľa odborníkov organizmus zaťažený tak, ako keby si človek dal pohár vína. Dlhé cesty autom tiež ohrozujú (znižujú) vašu inteligenciu.

 

Okrem oddychu vás dobre kryje aj povinné zmluvné poistenie, ktoré si však treba vybrať na základe nasledovných faktov. 

 

Aj keď by sa mohlo zdať, že využívanie jedného a toho istého poskytovateľa poistného bude mať najväčšie výhody, nemusí to tak byť vždy. Niektorí poskytovatelia PZP ponúkajú vernostné bonusy, iní zase bonus pre nových zákazníkov. 

 

Ak preto chcete zistiť, ktorý poskytovateľ je pre vás najvýhodnejší, je vhodné prerátať si povinné zmluvné poistenie auta cez on-line kalkulačku, ktorá vám podľa zadaných parametrov presne ukáže, kto vám ponúka aké bonusy.

 

Navyše zadávanie údajov do kalkulačky nikdy nebolo také jednoduché. Miesto zdĺhavého zapisovania parametrov vozidla stačí zadať EČV alebo VIN karosérie vozidla a ponuky pre PZP poistenie získate za pár minút.

Doplnkové poistenie k PZP

Havarijné poistenie je nadstavbou na povinné zmluvné poistenie. Hoci býva často nákladnejšie, v prípade nehody, v ktorej nie je možné určiť vinníka alebo si vodič zapríčinil škodu sám, pokryje opravy vzniknutých škôd bez výnimky. Pre najlepšiu voľbu havarijného poistenia môžete tiež využiť služby online kalkulačiek.

 

Doplnkom ku havarijnému poisteniu býva GAP poistenie, ktoré znamená vlastne pripoistenie straty na cene vozidla, a to v prípade totálnej škody alebo krádeže vozidla. Niektoré poisťovne toto poistenie ponúkajú v rámci havarijného poistenia, ale je možné ho získať aj samostatne. S výberom vám takisto pomôže online kalkulačka.

 

Pokiaľ sa rozhodnete zabezpečiť seba a pasažierov vozidla v prípade nehody, môžete uzatvoriť úrazové poistenie prepravovaných osôb vo vozidle. Toto poistenie kryje situáciu, keď vzniknú škody na zdraví  v dôsledku úrazu pri preprave motorovým vozidlom. Krytie pôsobí od zlomenín a popálenín až po smrť následkom úrazu.

2 2
Suphaksorn Thongwongboot/Shutterstock.com

2. Poistenie domácnosti

Poistiť si domácnosť voči vzniknutým škodám pri požiaroch, záplavách či dokonca krádežiach alebo vandalizme je dnes nutnosťou. Podľa štatistík tak urobilo na Slovensku viac ako 60 % majiteľov nehnuteľností, čo nie ej dobrá správa. 

 

Ako si však vybrať presne to, čo potrebujeme? Stačí zadať parametre nehnuteľnosti, hnuteľného majetku alebo domácnosti do kalkulačky a vybrať si jednu z ponúk, ktoré dostanete. Výber nebol nikdy jednoduchší.

 

Pozor si treba dať aj na podpoistenie. Ak je poistná suma v zmluve nižšia ako reálna hodnota nehnuteľnosti, nemusíte vám plnenie krytia stačiť na obnovu do pôvodného stavu. 

 

Výhodné je tiež zvoliť si pripoistenie za vzniknuté škody. Tento produkt vám príde vhod napríklad vtedy, ak vám praskne vodovod alebo potrubie a vytopíte susedov. Vzniknuté škody v tomto prípade hradí poisťovňa.

 

Okrem spomínaných poistení je možné samozrejme uzatvárať aj iné poistenia, ktorých podmienky ľahko nájdete použitím online kalkulačiek a poistných portálov.

 

Zdroj obrázkov:

  1. Khongtham/Shutterstock.com
  2. Suphaksorn Thongwongboot/Shutterstock.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.