Zvieratá, ktoré sa podarilo naklonovať. Bola ovca Dolly skutočne prvá a aké boli ďalšie klony? 

2427

Pre niekoho je predstava vzniku klonu možno nesmierne vzdialená, komplikovaná až nemiestna. No časy, kedy sa klony objavovali len v sci-fi filmoch sú už za nami. Je tomu totiž už niekoľko desiatok rokov, čo sa objavili vo svete prvé skutočné a žijúce klony, samozrejme sa jednalo o zvieracie klony, kde boli použité rôzne druhy. 

Vznik klonov nie je len akousi vedeckou zábavou, ich využitie v medicíne je totiž opodstatnené (hlavne, čo sa týka výskumu kmeňových buniek). 

Všeobecne panuje názor a poznanie, že prvým takýmto naklonovaným zvieraťom bola ovca Dolly, je tomu ale skutočne tak? V našom článku nájdete odpoveď.  

Prvým naklonovaným zvieraťom bola v skutočnosti ježovka – už v roku 1885!

the first cloned animal was actually a sea urchin cloned in 1885 photo u1
Zdroj: wikimedia common

Znie to neuveriteľne, však? Klonovanie vôbec nie je tak mladou záležitosťou ako by sa nám zdalo, pretože jeho základy a prvé pokusy sa konali už pred vyše storočím. Takže ovca Dolly nebola prvým úspešným klonom. Bola ním ježovka, ktorá vlastne vznikla ako vec náhody po tom, čo vedec oddelil bunky zo zárodku a z každej sa vyvinul dospelý jedinec. Asi si viete predstaviť, aké muselo byť jeho prekvapenie, keď zistil, čo sa v skutočnosti udialo.  

Najslávnejší klon – ovca Dolly

dolly was the most famous clone but not the first photo u1
Zdroj: wikimedia common

Dolly upútala pozornosť naozaj veľkej masy ľudí, takmer celú širokú verejnosť. Narodila sa v roku 1996 na území Škótska. Dolly bola úplne prvým cicavcov, ktorého sa podarilo naklonovať, čo je naozaj dôležité poznamenať, pretože vedci spočiatku neverili, že je to vôbec možné. 

Bunka, z ktorej ovca Dolly vznikla, pochádzala z materskej žľazy (a preto údajne dostala meno po Dolly Parton). Pozor, prichádza ďalšie prekvapenie! Dolly nebola ani prvou klonovanou ovcou. V osemdesiatych rokoch sa narodil ovčí klon s názvom Morg, ktorý bol ale vytvorený pomocou embryonálnych buniek. Dolly prežila svoje dni v Roslyn Institute, kde sa narodila, až do svojej smrti v roku 2003.

Na Hawai klonovali myši 

say aloha to cumulina the cloned mouse from hawaii photo u1
Zdroj: ranker.com

Myši sú veľmi vyhľadávané jedince v rámci laboratórnych vedeckých výskumov vôbec. Preto snáď nikoho neprekvapí, že sa vedci pokúšali ich naklonovať. A v roku 1997 sa to doktorovi Ryuzovi Yanagimachimu a jeho výskumníkom podarilo. Spôsob, akým klon vznikal sa ale trochu líšil od toho bežného postupu. Vedci v podstate izolovali genetický materiál z myši, ktorú chceli naklonovať (podľa nich to bol totiž oveľa lepší a pokrokovejší postup). 

Prvá naklonovaná ryba sa objavila v roku 1963

the first cloned fish emerged in 1963 photo u1
Zdroj: wikimedia common

Ako sme sa už presvedčili v rámci klonovania bolo viacero pokusov úspešných i neúspešných. A aby sme sa nezameriavali len na cicavce, v roku 1963 vedci v Číne pod vedením Dr. Tonga Dizhoua naklonovali rybu, a ak sa pýtate o aký druh ryby išlo, tu je odpoveď – naklonovaný bol kapor – práve preto, že predstavuje pomerne komplexný organizmus. Nakoľko ale tento úspech nebol publikovaný v časopisoch na západe, k veľkému množstvu ľudí sa to nedostalo. 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.