Bambus drží rekord v rýchlosti rastu – aké je jeho tajomstvo?

295

Bambus drží svetový rekord za najrýchlejšie rastúcu rastlina na svete. Určité druhy môžu napredovať mimoriadnou rýchlosťou a nemusíme si to ani len všimnúť.

Zdroj Takashi Hamada

Dendrocalamus asper

Tropický obrovský bambus, známy ako Dendrocalamus giganteus alebo Giant Bamboo, je považovaný za najrýchlejšie rastúcu rastlinu na svete. Pochádza z juhovýchodnej Ázie a jeho hrubé vzpriamené palice môžu za deň narásť aj o viac ako 90 cm. Tento pozoruhodný druh je nie len botanický zázrak.

Podpora rýchleho rastu

Rýchly rast bambusu možno pripísať anatomickým a evolučným faktorom. Bambus má plytké, ale rozsiahle koreňové štruktúry, ktoré rýchlo absorbujú vodu a živiny z ornice. Špeciálne bunky v uzlinách uľahčujú dynamický prenos vody a živín, ktoré sa šíria po skonke. Vďaka prirodzeným genetickým schopnostiam majú niektoré druhy bambusu vyššiu rýchlosť delenia buniek ako väčšina ostatných rastlín, čo im umožňuje rásť rýchlejšie.

Efektívna absorpcia živín bambusu, špecializované uzliny a rýchle delenie buniek prispievajú k jeho pôsobivej rýchlosti rastu.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre