Videli ste už kurča bez peria? Nie, nejde o patológiu, ale o nové vyšľachtené plemeno.

7673

Hľa, kura bez peria, bizarné a desivé plemeno kurčaťa vytvorené výskumníkmi pod vedením Avigdora Cahanera na fakulte genetiky Rehovot Agronomy Institute, Tel Aviv, Izrael.

MTc0MDczMTU5NDE3MzQxNTA2
Zdroj: owlcation.com

Tiež známe ako nahé kurča, účelom tejto obludnosti vyrobenej ľuďmi bolo vytvoriť kura, ktoré je lacnejšie, nenáročnejšie a efektívnejšie v chove v porovnaní s typickými plemenami kurčiat, ktoré všetci poznáme a milujeme, hlavne, keď nám pristanú na tanieri.

Prečo sú tieto kurčatá bez peria?

Zaujímavé je, že toto zvláštne plemeno nie je geneticky modifikované; tieto kurčatá sú výsledkom 50-ročného úsilia s použitím prirodzených metód chovu. Počas niekoľkých posledných desaťročí vedci šľachtili kurčatá s nahým krkom s tradičnými brojlerovými kurčatami, aby nakoniec vytvorili kura prirodzene bez peria.

MTkxMzQwMDk1MTA0NjI0MTYx
Zdroj: owlcation.com

Niet divu, že mnohí ľudia namietajú proti používaniu tohto plemena s odôvodnením, že kurčatá bez peria trpia viac ako bežné kurčatá. Sú napríklad náchylnejšie na napadnutie parazitmi, uštipnutie komármi, či na spálenie od slnka. Na druhej strane, vedci stojaci za týmto podivným plemenom nevýhody vyvracajú tým, že uvádzajú mnohé výhody, ktoré majú nahé kurčatá oproti iným, „normálnym“ plemenám.

Výhody kurčiat bez peria

MTc0NjQxMTQ3MzY3NDAxNDE3
Zdroj: owlcation.com

Podľa výskumného tímu, ktorý toto plemeno vyvinul, tieto vtáky bez peria nepredstavujú pri konzumácii žiadne nebezpečenstvo v súvislosti so zdravím ľudí. Viac-menej chutia rovnako a majú rovnakú nutričnú hodnotu. Okrem toho majú určité výhody, medzi ktoré patria:

  • Rýchlejší rast
  • Ich mäso má nižší obsah tuku
  • Sú energeticky nenáročné – vyžadujú menej jedla na tvorbu rovnakého množstva mäsa
  • Dokážu sa lepšie prispôsobiť horúcemu podnebiu
  • Plemeno je šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože u nich nedochádza k preperovaniu – procesu, pri ktorom strácajú perie, ktoré kontaminuje nielen vodu

Popravde povedané, všetky vyššie uvedené dôvody znejú celkom logicky, ak vezmeme do úvahy, že tieto vtáky nemajú na sebe žiadne perie.

Teraz sa však pozrime aj na nevýhody takýchto kurčiat

MTc0NjQxMTQ3MzY3NDY2OTUz
Zdroj: owlcation.com

Vzhľadom na komerčné aj humánne aspekty môžeme povedať, že plemeno nahých kurčiat má nasledujúce nevýhody:

  • Nahé kurčatá ťažko prežívajú v chladných oblastiach
  • Jednotlivci sú náchylnejší na parazity, komáre a spáleniny od slnka
  • Samcom sa niekedy nepodarí spáriť sa so samicou, pretože pri určitých rituáloch párenia sa vyžaduje perie (mávanie krídlami, predvádzanie atď.)
  • Samice sú bežne zranené počas párenia nechtami a zobákom kohúta, pretože nemajú žiadne perie, ktoré by im chránilo kožu

Etická polemika

Čo si teda myslíte o etických dôsledkoch vyplývajúcich z rozsiahlejšieho používania tohto plemena? Bolo by to k lepšiemu alebo k horšiemu?

Vezmite prosím do úvahy, že veľká väčšina kurčiat (asi 75%) sa chová v podmienkach, ktoré sú vzdialené svetelné roky od toho, aby sa považovali za humánne. To isté, samozrejme, platí pre ostatné zvieratá, ktoré sú intenzívne chované, ako sú kravy a ošípané.

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.