Kurkumín – Aké má účinky a prečo ho kombinovať s piperinom?

2270
Kurkumín je kľúčovou aktívnou zložkou kurkumy. Dozviete sa aké má výhody, ale aj to aké kľúčové rozdiely existujú medzi týmito dvoma pojmami. Kurkuma obsahuje množstvo rastlinných látok, ale jedna skupina zvaná kurkuminoidy, majú najlepšie účinky pre zdravie. A do tejto skupiny patrí kurkumín, demetoxykurcín a bisdemetoxykurkumín, pričom práve prvý spomínaný je najvýznamnejší pre zdravie.
Kurkumín predstavuje má približne 2–8%  z celej kurkumy  a dodáva jej výraznú farbu a chuť. Sám o sebe je známy najmä pre svoje protizápalové, protinádorové a antioxidačné účinky.
Kurkumín
Aktívna zložka kurkumy sa volá kurkumín

Účinky Kurkumínu

Kurkumín je prírodná protizápalová látka. Aj keď je akútny, krátkodobý zápal prospešný, môže sa stať problémom vtedy, keď sa stane chronickým a neprimeraným spôsobom útočí na tkanivá vášho tela.

Pomáha telu bojovať proti nebezpečným votrelcom a má tiež úlohu odstraňovať spôsobené škody

 • Kurkumín je silný antioxidant.
 • Zlepšuje funkciu mozgu a znižuje riziko chorôb mozgu.
 • Znižuje riziko vzniku srdcových chorôb.
 • Môže byť užitočný pri prevencii a liečbe Alzheimerovej choroby.
 • Je veľmi dobrý pre pacientov s artritídou, pretože veľmi dobre reagujú na doplnky z kurkumínu.
 • Štúdie ukázali, že kukrumín má skvelé účinky pri boji s depresiami.
 • Pomáha oneskoriť starnutie a bojovať s chronickými chorobami súvisiacimi s vekom

Protizápalové účinky

Schopnosť tela bojovať so zápalom je veľmi dôležitá súčasť imunitného systému.  Ak by sa naše telo nedokázalo brániť zápalom z dlhodobého hľadiska nemáme šancu prežiť. Aj keď sú krátkodobé zápaly niekedy súčasťou boja s baktériami, problém nastane keď prerastú do chronických zápalov.

Moderná veda verí, že chronické zápaly hrajú dôležitú rolu vo väčšine moderných a západných chorôb ako sú napríklad ochorenia srdca, rakovina, problémy s trávením alebo už spomínaný Alzheimer.  A teda môžme konštatovať, že akákoľvek protizápalová látka má potenciál pomôcť liečiť tieto a mnoho ďalších ochorení.

Kurkukmín pôsobí silne protizápalovo, dokonca sa vyrovná aj niektorým liekom na predpis a to bez vedľajších účinkov (zdroj)

Blokuje totiž molekulu s názvom NF-kB, ktorá sa považuje za hlavnú príčinu mnohých moderných ochorení pretože spúšťa v bunkách gény, ktoré sú zodpovedné za zápal v tele. Keďže ide o pomerne zložitú tému môžeme odstavec uzavrieť tým, že kurkumín ako bioaktívna látka bojuje so zápalom na molekulárnej úrovni.

Antioxidačné účinky

Voľné radikály hrajú významnú úlohu v procese starnutia a mnohých chorôb. Látky zvané antioxidanty dokážu telo pred voľnými radikálmi efektívne chrániť.  Vďaka svojej chemickej štruktúre je kurkumín efektívny v neutralizácií voľných radikálov. A čo viac, dokáže podporiť aktivitu telu vlastných antioxidačných enzýmov (zdroj)

Podpora mozgovej činnosti

BDNF je názov rastového hormónu, ktorý sa podieľa na správnej funkcií mozgu a mozgových buniek. Mnoho známych ochorení je spojených s nedostatkom hormónu BDNF ako sú napríklad depresia či Alzheimer.  Zaujímave je, že práve kurkumín dokáže navýšiť hladinu BDNF (zdroj)

Ukazuje sa teda, že extrakt z kurkumy môže byť efektívny v boji s ochoreniami mozgu a stratou jeho funkčnosti v súvislosti s vekom.

Podobne je na tom aj depresia, ktorá je tiež spojená s nedostatkom hladiny BDNF. V jednej štúdií sa ukázal byť kurkumín  podobne efektívny ako liek Prozac. Najlepšie dopadla kontrolná skupina, ktorá brala Prozac a kurkumín zároveň. (zdroj)

Niektoré štúdie rovnako naznačujú, že extrakt z kurkumy môže podporiť hladinu serotonínu a dopamínu, ktoré hrajú významnú rolu pri depresií (zdroj)

Srdcové ochorenia

Srdcové ochorenia sú najčastejším dôvodom smrti vo svete (zdroj) 

Kurkumín podporuje endotel, čo je vnútorná výstelka ciev a dutých orgánov. Je známe, že zlá funkcia endotelu  je hlavný spúšťač srdcovo-cievnych ochorení. Viacero štúdií hovorí o tom, že práve kurkumín je efektívny v podpore funkcií endotelu. Jedna dokonca naznačuje, že ide o efektívnejší spôsob ako cvičenie (zdroj) 

Ako sme spomínali kurkumín rovnako pôsobí protizápalovo a antioxidačne, čo tiež môže pomôcť  v boji s ochoreniami srdca.

Keďže je zastúpenie samotnej aktívnej látky u v kurkume malé, je potrebné siahnuť po samotných extraktoch pre dosiahnutie benefitov.  Kvalitné doplnky sú vysokoncetrované extrakty a obsahujú dôležitú látku takzvaný piperín.

Prečítajte si tiež: Ako účinkuje kurkuma na zuby.

kurkuma
Kurkuma vo svojej prírodnej podobe

Čo je to piperín a ako funguje v spojení s kurkumínom?

Piperín je zložka čierneho korenia, ktorá pomáha vstrebávaniu kurkumínu do krvného obehu. Samotný kurkumín je totiž veľmi zle vstrebateľný  . 

Podľa štúdií dokázala konzumácia čierneho korenia v spojitosti s kurkumínom zvýšiť jeho vstrebateľnosť až o 2000%! (zdroj)

Extrakt z kurkumy sa rovnako dobre rozpúšťa aj v tukoch čiže riešením môže byť aj konzumácia jedál, ktoré sú bohaté na tuk (avokádo, orechy, bravčové mäso)

Ako vybrať najkvalitnejší kurkumín?

Ako sme spomínali v úvode článku je dôležité aby bol výsledný doplnok v kombinácií s piperínom, čo vyrieši váš problém so vstrebávaním do tela.  Ďalej je vhodné tak ako pri každom doplnku výživy siahnuť po overenom predajcovi. Ideálne by ste mali zvážiť taký kurkumín, ktorý bol testovaný treťou stranou a vyrobený na základe prísnych štandardov (haccp) . Najdôležitejší je obsah piperínu, bez neho nedokáže vaše telo vstrebať aktívnu zložku  efektívne a jednoducho ju vylúči von.

Kurkumín Advance

Vyššie spomenuté kritéria pre nás spĺňa firma Nutraceutics. Jej doplnky sú podrobne testované a ide o overeného predajcu. Objednávkou z ich stránky máte záruku najlepšej ceny pretože kupujete priamo u výrobcu a zároveň môžete využiť práve prebiehajúcu akciu na ich Kurkumin Advance.

 

 • Podporí vaše trávenie
 • Prispieva k zdraviu vašich kĺbov
 • Podporuje váš imunitný systém
 • Antioxidant
 • Môže podporiť funkciu vášho nervového systému
 • Prispieva k zdraviu vašej pokožky
 • Môže podporiť zdravie vašich ciev
 • Teraz v akcií
Zobraziť v akcií

 

 

India
Kurkuma je súčasťou indickej ajurvédy od nepamäti

Aké dávkovanie zvoliť?

Keďže väčšina štúdií počíta s množstvom 500-2 000 miligramov kurkumínu denne je ideálne sa tomuto množstvu priblížiť. Samotným konzumovaním kurkumy to bohužiaľ nepôjde. Už samotná indická strava, ktorá je bohatá na kurkumu obsahuje iba 60-100 mg. kurkumínu. Zatiaľ ale neexistuje vedecký konsenzus, čo sa týka dávkovania, avšak nasledovné dávkovanie bolo efektívne v štúdiach:

 • Artritída – 500 mg.  2x denne po dobu 2-3 mesiacov.
 • Vysoký cholesterol – 700 mg. 2x denne po dobu 3 mesiacov.
 • Svrbenie pokožky – 500 mg. 3x denne  po dobu 2 mesiacov.

Aktívne a dlhodobé užívanie vysokých dávok kurkumínu sa neodporúča keďže chýba dodatočný výskum.  Nezabúdajte, že všetky zdravotné doplnky sa musia užívať s prihliadnutím na individuálny stav jedinca a svojho lekára alebo lekárnika informujte o každom doplnku výživy, ktorý sa chystáte užívať.

Vedľajšie účinky

Kurkumín sa považuje za bezpečný pre väčšinu ľudí ale vždy existujú skupiny, ktoré by mali zbystriť pozornosť pri jeho užívaní.

 • Tehotné a dojčiace  ženy –  Neexistuje dostatočný výskum, ktorý by potvrdil bezpečnosť užívania kurkumínu pre ženy v tehotenstve alebo tie, ktoré dojčia.
 • Ľudia s ochoreniami žlčníka –  Kurkuma môže zhoršiť príznaky ľuďom, ktorý majú problémy so žlčníkom.
 • Ľudia s obličkovými kameňmi –  Obsahuje tzv. štavelan(oxalán) , ktorý sa môže naviazať na kalcium a spôsobiť tak obličkové kamene.
 • Cukrovka – Môže spôsobiť pokles hladiny cukru v krvi.
 • Ľudia s nedostatkom železa – Môže  znemožňovať absorbciu železa.

Aké sú vaše skúsenosti či už s kurkumou alebo kurkumínom? Podeľte sa s v komentároch!

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre