Kvalitný syr má veľmi priaznivé účinky na naše zdravie

1493

Určite veľa ľudí si rado pochutná na kvalitnom syre a to nie len pre výbornú chuť, ale aj pre jeho blahodárne účinky pre naše zdravie. Syr je totiž zdravší aj oproti iným mliečnym výrobkom.

Experti už publikovali viaceré štúdie o vzťahu medzi kardiovaskulárnym zdravím, obsahom tuku v krvi a konzumáciou nasýtených tukov, ktoré sa vyskytujú práve v syre. Najnovšie zistenia z roku 2017 ukazujú, že človek musí pri prijímaní potravy pozerať skôr na celý obsah potraviny než na jednotlivé živiny, ktoré obsahuje.

4644484638 71a63f3beb b
Photo by flickr

V minulosti a súčasnosti sa ukázalo, že syry výrazne znižujú hladinu cholesterolu v porovnaní s maslom. Ukázalo sa tiež, že jogurt s vysokým obsahom tuku znižuje riziko cukrovky typu 2 o neuveriteľných 12%, pričom ďalšie výrobky s vysokým obsahom tuku, ako je mlieko, smotana a syry, sa k tomu percentu taktiež blížia.

Špekulácia spočíva v tom, že v syre sú molekuly živín uzamknuté v zložitých štruktúrach a tie sú nazývané ako „matrice“, pri ktorých si naše telo vyžaduje čas na ich strávenie a rozloženie. Pomalšie uvoľňovanie týchto živín do nášho krvného obehu sa zdá byť prínosom pre zdravú kardiometabolickú funkciu. Na druhej strane, napr. mliečna potravinová matrica masla bola spojená so zvýšenou hladinou cholesterolu a inými ochoreniami.

Vápnik, vitamín D i proteín sú potrebné živiny pre naše telo, ktoré nájdete aj v syre. V štúdiách sa jednoznačne dokázalo, že syr je veľmi prospešný. A tiež je zrejmé, že syr a iné plnotučné mliečne výrobky sú spojené s inverzným účinkom – znižujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, mŕtvice, koronárnej choroby srdca i cukrovky typu 2.

Správa o týchto účinkoch mliečnych výrobkov dokázala, že človek milujúci syr sa nemusí báť konzumovať ho. Samozrejme, že to platí najmä v prípade kvalitnejších syroch, za ktoré si však treba aj priplatiť. No investovať do drahšieho sa niekedy vypláca.

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.