Laserové senzory odkryli prekvapivé tajomstvá predkolumbovskej Amazónie: Francúzsky vedecký tím objavuje obrovské osídlenie

350

Vedecký tím francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum, ktorý vedie Stéphen Rostain, objavil niečo, čo mení pohľad odbornej komunity na Amazóniu z predkolumbovskej éry. Za pomoc laserových senzorov LiDAR dokázali zmapovať hlinené mohyly objavené v Ekvádore v roku 2015. Ide o oblasť v údolí rieky Upano. Mohli tak následne vytvoriť 3D modely, ktoré by boli voľným okom neviditeľné. Dôvodom je hustá vegetácia džungle a jej neprístupnosť.

green trees under white clouds during daytime
Autor tejto fotografie je Renting C

A čo táto technológia odhalila? Podarilo sa im objaviť oblasť, ktorá pozostávala z viac ako 6000 vyvýšených hlinených platforiem zaberajúcich plochu približne 300 km2. Každá plošina sa nachádzala približne dva metre nad zemou a bola veľká 200 m2. Odhady vedcov naznačujú, že išlo o budovy, z ktorých prevažná časť boli domy. Niektoré boli pamiatky a iné náboženské centrá. Ako na to prišli? Prezradila to ich veľká plocha približne 5600 m2.

To však nie je všetko! Mohyly boli dokonca obklopené kanálmi a cestami. Najdlhšia cesta mala minimálne 25 km a spájala niekoľko osád. Kanály využívali pravdepodobne na pestovanie plodín, ako napríklad kukurice, fazule alebo batatov. To naznačuje aj keramika objavená v tejto oblasti.

green plant on brown soil during daytime
Autor tejto fotografie je Adrian Infernus

Vedci publikovali svoje zistenia v odbornom časopise NewScientist, čím spochybnili všetky predstavy o predkoloniálnej Južnej Amerike. Zistilo sa, že preskúmané plochy sú také veľké, že v tejto oblasti mohlo žiť až desaťtisíc obyvateľov. Niektorí predpokladajú, že ich mohlo byť až stotisíc. Čo by znamenalo? Skúmané miesto tak mohlo byť v tom čase väčšie než vtedajší Londýn.

Pýtate sa, z akého obdobia táto civilizácia pochádza? Ide o obdobie približne 500 rokov nášho letopočtu. Bola predchodkyňou civilizácií Aztékov a Inkov, pričom sa predpokladá, že žila súčasne s mayskou civilizáciou. Vedci sa doposiaľ venovali výskumu práve troch spomínaných civilizácií, pretože nepredpokladali, že v Amazónii mohla žiť iná komplexná civilizácia. Chýbali totiž zostatky kameňa, o ktorom sa predpokladalo, že bol základom budovania podobne komplikovaných miest. Nové objavy z údolia Upano však ukazujú, že obyvatelia Amazónie boli schopní stavať aj z iného materiálu ako z kameňa. Mestá boli postavené za pomoci dreva, čo mení možnosti archeologických výskumov.

brown concrete ruins during daytime
Autor tejto fotografie je Raph Howald

Charles Clement, odborník z Národného inštitútu pre výskum Amazónie, uviedol, že ide o doposiaľ najväčší osídlený komplex, aký sa doteraz v Amazónii objavil. K dnešnému dňu sa vyskytlo množstvo správ o existencii osád a veľkých miest v oblasti Amazónie, no väčšina ľudí ich zmietla zo stola a označila ich ako legendy. Nový výskum však vynára otázku, či by sme im nemali venovať viac pozornosti. Amazonský objav má totiž potenciál zmeniť naše chápanie histórie a vytvoriť priestor pre nové výskumné aktivity, preto by bola škoda nesústrediť sa na nové poznatky.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.