Nie je to len fáma. Ľaváci majú naozaj tendenciu byť matematickými géniami.

611

Aj vo vašom okolí sa isto nachádza veľa ľudí, ktorí majú dominantnú stranu tú ľavú alebo inak povedané sú ľaváci. Aj v histórii sa nájde veľa ľudí, ktorí sa stali známymi osobnosťami a písali ľavou rukou. Počnúc Aristotelom cez Mozarta po Marie Curie, ale do tejto nie príliš malej skupinky ľudí radíme aj Billa Gatesa a Baracka Obamu. Je akési nepísané pravidlo, že si automaticky spájame ľavorukosť s talentom a až nadpriemernou inteligenciou. Mohli by sme to aplikovať v rôznych oblastiach učenia či samotného života, avšak najviac sa to spojuje práve s matematickými zručnosťami, a toto tvrdenie podporila aj nedávna štúdia. Mohli by sme tak povedať, že ľaváci sú naozaj tak trochu géniovia.

fountain pen on black lined paper
Photo od Aaron Burden na Unsplash

Na začiatok si ale poďme povedať, čo vlastne znamená to „uprednostňovanie jednej ruky“?

Ide o viac než len o to, ktorou rukou píšete – je to ruka, ktorú najčastejšie používate na celý rad činností – lepšie s ňou dokážete veci uchopiť, máte v nej väčšmi rozvinutú citlivosť, silu a presnosť čo sa týka motoriky. Výnimočne sa môže stať aj situácia, kedy z nejakého dôvodu pri písaní používate pravú ruky, ale na všetky ostatné činnosti preferujete ľavú, v takom prípade by ste sa tiež mohli označiť za ľaváka. V ojedinelých prípadoch sa vyskytnú i ľudia, ktorí nemajú preferencie a dali by sa označiť ako „obojrukí“.

Vedci vravia, že ľudia, ktorí uprednostňujú ľavú ruku, majú vo väčšine prípadov rozvinutejšiu pravú hemisféru mozgu, ktorá sa zaoberá okrem iného spracovaním a pochopením priestorového vnímania a mentálnych reprezentácií objektov.

brain, head, half
Photo od geralt na Pixabay

Navyše, ľaváci majú tiež oveľa viac vyvinuté corpus callosum – zväzok nervových buniek spájajúcich dve mozgové hemisféry – čo nám hovorí o tom, že ľaváci majú lepšie spojenie a komunikáciu medzi oboma hemisférami, a teda dokážu rýchlejšie spracovať informácie, v porovnaní ostatnými ľuďmi, pravákmi.

Existuje teória, že to ani nemusí byť tak spôsobené tým, že sú ľaváci (a väčšmi využívajú pravú hemisféru) ako tým, že prakticky žijú „vo svete pravákov“, kde sa musia do určitej miery prispôsobovať, preto sa im vo väčšej miere rozvíja prepojenie medzi hemisferami.

Čo sa týka štúdie, výskumné zariadenie vykonalo sériu experimentov s rôznymi úrovňami matematickej náročnosti na 2300 ľuďoch rôzneho veku.

a blackboard with a lot of writing on it
Photo od Thomas T na Unsplash

Požiadali každého účastníka, aby vyplnil rovnaký dotazník na posúdenie preferencie rúk. Výsledky ukázali, že pri jednoduchej aritmetike nebol medzi ľavákmi a pravákmi rozdiel. Keď však prišlo na rad riešenie zložitejších príkladov a úloh, ľaváci prevyšovali ostatných.

Výsledky tiež ukázali, že tzv. extrémni praváci – jednotlivci, ktorí v úvodnom teste uprednostňovali používanie pravej ruky pri všetkých položkách testu ručnosti – podávali vo všetkých experimentoch ďaleko horší výkon v porovnaní s ostatnými pravákmi a ľavákmi.

Zdroj: shutterstock

Vo výsledku sme teda zistili, že aj praváci, ktorí ale na iné činnosti okrem písania zvyknú použiť aj ľavú ruku, môžu mať podobnú štruktúru mozgu ako ľaváci.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre