Legendy viažuce sa k anglickým kostolom – niektoré sú desivé, iné ohromné

2994

Anglicko je nádhernou krajinou s bohatou históriou, prírodou, zaujímavou mentalitou ľudí i kultúrou. Je plná tajomných miest, mýtov a legiend, ktoré sa týkajú aj kostolov, ktoré sú veľkým lákadlom pre turistov, nielen pre tých veriacich, svojou krásou a pútavou minulosťou by mohli prilákať a zaujať každého. 

Veď si len predstavte, že by ste navštívili budovu, kde sa údajne mal nachádzať svätý grál? 

Rosslynská kaplnka, Roslin

Zdroj: gettyimages.com

Smelo by sme mohli povedať, že sa jedná o jednu z najkrajších kaplniek, ktorú postavili už v 16.storočí v Edinburghu. Je taká krásna a záhadná, že sa dostala aj do knihy Da Vinciho kód. Ak ste túto knihu čítali isto viete, že sa v tejto kaplnke mali stretávať templári. Dôkazy však existujú len v podobe tajných symbolov, ktoré môžete v interiéri nájsť. Bol to ich spôsob, ktorým medzi sebou komunikovali. Dokonca jedna legenda hovorí, že sa niekde v hĺbkach tejto kaplnky mal ukrývať aj svätý grál. Ľudia si ešte aj dnes šepkajú o nej rôzne polopravdy. Ak sa chcete o nej dozvedieť viac, príďte si ju pozrieť na vlastné oči. Možno odhalíte veľkú novinku.

Kláštor Glastonbury, Glastonbury

Zdroj: gettyimages.com

Založený bol už v 8.storočí, no bohužiaľ dnes sú z neho už len ruiny. Kedysi ale bol dôležitým centrom duchovného života. Prečo centrom? Pretože údajne sa nachádzal na mieste, kde sa v minulosti rozprestieral záhadný ostrov Avalon. Ten naopak predstavoval semenište pohanov, kde boli rôzne rituály na dennom poriadku. V povetrí vanie ďalšia povera – že tu v minulosti pochovali kráľa Artuša.

Ludov kostol, Staffordshire

Zdroj: gettyimages.com

Aj napriek označeniu „kostol“ v podstate ide len o kameň s vytesaným pomenovaním, žiadny kostol ako taký na danom mieste nenájdete. Avšak, traduje sa, že práve na mieste toho kameňa sa v stredoveku stretávali radikálni kresťania, ktorí tu slávili sväté omše a spriadali plány, ako by mali v spoločnosti presadiť ich prísnejšie pravidlá.

Toto miesto má ale v rukáve skrytú ďalšiu viac či menej pravdepodobnú poveru – údajne tu mal žiť rytier, ktorého farba pokožky mala byť zelená, a vyzval rytiera z armády kráľa Artuša do boja, ktorý sa mu podarilo vyhrať a cteného rytiera zabil. Tento kostol je ale zaujímavý aj pre svoju architektúru – dnu prenikajú slnečné lúče len niekoľko dní do roka.

Lincolnská katedrála, Lincolnshire

Zdroj: gettyimages.com

Už v čase svojej výstavby (14.storočie) vynikal spomedzi iných vzácnych budov – bola totiž najvyššou postavenou budovou na svete. V súvislosti s ňou sa traduje i jedna pomerne bizarná legenda – údajne diabol poslal svojich poslov, aby v meste narobili neporiadok a hlavne zasiali ľuďom do srdca strach. Prvé miesto kam zavítali, bol kostol, kde rozbíjali predmety, narobili škody a ešte sa aj vysmievali kňazovi. Všetko sa ale skončilo, keď jeden z poslov – škriatok vyskočil na obetný stôl a začal naň hádzať kamene. Jeden z anjelov sa veľmi rozhneval, zostúpil z nebies a škriatka premenil na kameň – ktorý tu môžete vidieť dodnes.

Canterburská katedrála, Canterbury

Zdroj: gettyimages.com

Všetky ostatné legendy sú z veľkej časti vymyslené ľuďmi, aby udržiavali fantáziu živú. Tento príbeh je ale skutočný. Canterburská katedrála patrí k najkrajším v krajine. Postavili ju už na začiatku 7. storočia. O niekoľko sto rokov neskôr ju ale čakalo veľmi smutné obdobie. Bolo to v čase, keď vládol kráľ Henrich II. Ten totiž prikázal zavraždiť Thomasa Becketa, arcibiskupa z Canterbury. Skupina rytierov vošla priamo do tohto kostola a tam ho zabili.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre