Ako vyzerali a fungovali nástroje, ktoré kedysi lekári používali pri zákrokoch? Niektoré sú naozaj desivé.

12582

Návšteva lekára aj dnes mnohým naháňa strach. Prinajmenšom im to spôsobuje nepríjemný pocit v podobe nepokoja a vnútornej nervozity. Avšak dnešná medicína – jej metódy a nástroje sú však neporovnateľne na lepšej úrovni ako tomu bolo kedysi. To čo sa používalo v minulosti bolo mnohokrát bolestivé, nechutné, občas zbytočné, ale čo bolo ešte horšie – prípady, kedy to dokonca uškodilo. A pritom to mnohokrát bolo považované za vrchol medicíny, našťastie sme dnes už oveľa ďalej. 

Nie zriedka sa stávalo, že ochorenia neboli dostatočne preskúmané, a tak aj ďalšie postupy boli nezriedka len výsledkom improvizácie. 

Takže, ak sa nebojíte prečítať si aj o nepríjemných a až nechutných procedúrach a nástrojoch, ktoré boli na to použité, hor sa na to.  

Litotóm

lithotome cach and eacute photo u1
Zdroj: ranker.com

Toto zariadenie je pôvodom z Francúzska, používalo sa v 18. storočí na odstránenie obličkových kameňov. A ako to prebiehalo? Lekár vám do močovej trubice zaviedol kovový katéter, následne použil tento zvláštny prístroj, s ktorým bolo dôležité dostať sa až do močového mechúra, následne sa kamene pomocou kliešťov odstránili. 

Prístroj na odstránenie časti jazyka 

and eacute craseur photo u1
Zdroj: ranker.com

Ak by ste žili v 19.storočí a na jazyku by sa vám vytvorili nejaké výrastky podobné nádoru, pravdepodobne by vám pomocou tohto nástroja potrebnú časť jazyka odstránili. Postup je však naozaj hrozivý. Do slučky, ktorú vidíte vyčnievať, sa uchytil jazyk, následne sa slučka uťahovala až kým nebolo tkanivo odstránené. 

Fetotóm

fetal destructors photo u1
Zdroj: ranker.com

Ak máte slabý žalúdok, možno by ste túto časť mali preskočiť. Po tomto nástroji lekári siahli len v prípade, že bol ohrozený život matky a dieťaťa. Vtedy bola voľba väčšinou jasná – všetka snaha sa sústredila na záchranu matky. V prípade, že sa v maternici nachádzal už mŕtvy plod, prišiel na rad tento nástroj – zaviedol sa až do maternice, kde sa pomocou zúbkov (ako na píle) plod rozrezal na menšie časti, aby bolo jednoduchšie vytiahnuť ho cez pošvu von. V prípade, že plod bol stále živý, najskôr sa oddelila hlava. 

Osteotóm

osteotome photo u1
Zdroj: ranker.com

Začiatkom 19. storočia vytvoril nemecký vynálezca Bernard Heine pílu na kosti (v podstate sa jednalo o ručnú reťazovú pílu). Vo svojom čase bola považovaná za medicínsky zázrak, ktorý získal veľké množstvo ocenení. Znepokojujúce je, že prvé pokusy boli veľmi nedbanlivým spôsobom vykonané na psoch. Chirurgický nástroj sa používal na prerezanie kostí vždy keď to bolo potrebné. 

Protierekčný krúžok 

spermatorrhea ring photo u1
Zdroj: ranker.com

Tento nástroj bol určený špeciálne pre mužov. Ak sa chceli muži v 19.storočí (v čase, kedy sa nosili pomerne veľa prezrádzajúce nohavice) vyhnúť viditeľnej erekcii na verejnosti, použili práve tento krúžok. Toto zariadenie sa skladalo z vnútorného krúžku a vonkajšieho, ktorý pozostával zo zubov. Myšlienkou toho celého bolo, aby sa v prípade erekcie kovové zuby “zahryzli” do pohlavného údu, bolesť mala erekciu zvrátiť (ak ste nepatrili k masochistom). 

Zdroj 

Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.