Brat, či sestra, ľúbime ich rovnako. 7 životných lekcií, ktoré máme možnosť sa naučiť od našich súrodencov

657

Hádali sme sa s nimi, popierali sme ich existenciu, ignorovali sme ich, obťažovali a robili sme im nespočetne veľa iných nepredstaviteľných vecí. Súrodenec je však jeden z najväčších pokladov, ktoré môžeme v živote mať. Súrodenci sú naši „nepriatelia“, s ktorými najviac bojujeme, no nepochybne aj tí, ktorých najviac milujeme. 

Vzťah medzi súrodencami sa môže líšiť, ale pravdou je, že za normálnych okolností je založený na bezpodmienečnej láske, ktorá zostane navždy, vytvorená uprostred boja o spoločné dospievanie. 

„Usmievam sa, pretože si môj brat. Smejem sa, lebo s tým nič nenarobíš.” 

Niet krajšieho daru, ktorý môže rodič dať svojmu dieťaťu, ako možnosť vyrastať spolu so súrodencom, s niekým, s kým sa podelí o lásku, hračky, šťastie, hnev a smútok. Tu je 7 cenných lekcií, ktoré sa učíme od našich súrodencov. 

1. Postarať sa o druhých

Zdroj: unsplash

Keď máte súrodencov, naučíte sa starať nielen o seba, ale aj o blaho druhých. Vďaka súrodencom si vytvoríte špeciálny ochranný inštinkt, ktorý pravdepodobne nebudete mať voči mnohým iným ľuďom vo svojom živote.

Aj keď je pravda, že v priebehu času rastieme a meníme sa. Jedno je však isté, že naše srdcia zostávajú nezmenené bez ohľadu na čas.

2. Byť trpezlivý

Zdroj: unsplash

Vďaka skúsenostiam z dospievania so súrodencami sa učíme, že nemôžeme mať vždy to, čo chceme a vtedy, kedy to chceme. 

Váš súrodenec môže preháňať, byť dramatický, vytvárať najväčší chaos, aký ste kedy videli, ale viete, že nakoniec tu budete vždy jeden pre druhého.

Súrodenci nemusia nič hovoriť. Dokážu vedľa seba sedieť celé hodiny bez toho, aby sa cítili nepríjemne, a dokážu sa navzájom upokojiť bez toho, aby povedali slovo. Jednoduchá prítomnosť vášho súrodenca vás naučí, že čokoľvek sa stane, všetko bude v poriadku.

3. Vedieť sa presadiť 

Zdroj: unsplash

Ľudia so súrodencami najlepšie vedia, že všetko si treba zaslúžiť a že aj keď je niekto nad vami, je tu niekto iný, kto je nad ním. Ak máte súrodencov, určite ste ako deti súťažili. Pravdepodobne to bol zdroj neustálej frustrácie, ale naučilo vás to presadiť sa. 

Zdieľanie svojho života so súrodencom vám tiež pomáha poučiť sa zo svojich chýb a chýb iných. Ich chyby sú v istom zmysle aj vaše. To isté platí pre ich úspechy.

4. Dokázať sa podeliť 

Zdroj: unsplash

Naučíte sa zdieľať materiálne aj nehmotné veci – svoj priestor, hračky, oblečenie, rodičov, svoj osud a mnoho ďalších vecí. Ak máte súrodencov, viete, že v tomto svete neexistuje nič, čo by bolo výlučne vaše. Okrem toho sa vo vzťahu so súrodencom stretávate s množstvom okolností, pri ktorých musíte znova a znova prehodnocovať svoje priority.

Keď máte súrodenca, viete, že nič nie je 100% vaše, aj keď to budete tvrdiť zo všetkých síl. Bude to predmetom mnohých nekonečných sporov, ale to je v konečnom dôsledku jedno, pretože mať s kým zdieľať radosti i nešťastia je na nezaplatenie.

Súrodenci tiež žijú mimo vplyv času, pretože napriek všetkým rokom, ktoré spolu strávili, budú navždy zdieľať vtipné zážitky, smiech, bolesť, slzy a radosť.

5. Pracovať ako tím a vyjednávať

Zdroj: unsplash

Je to ťažká lekcia naučiť sa, že nie sme stredom sveta. Od súrodencov sa učíme, že úspech spočíva v učení sa spolupracovať s ostatnými a v pochopení, že neexistuje mocnejšia sila ako spoločné porozumenie a práca na dosiahnutí spoločného cieľa.

Stojí za to dať všetko bokom, pretože vzťah medzi súrodencami vás učí, že rozdiely sú vždy riešiteľné, ak ste odhodlaní a pripravení spolupracovať. Z nežnosti detstva nám spolupráca a vyjednávanie s našimi súrodencami pomáha pochopiť, že v jednote je sila.

6. Odpustiť

Zdroj: unsplash

Odpustenie je jednou z najdôležitejších vecí, ktoré sa učíme, keď máme súrodencov. Koľkokrát sme už počuli našich rodičov povedať: „Udobrite sa, lebo inak… “ Táto hrozba vás vôbec nepresvedčila, že si váš súrodenec zaslúži odpustenie, ale hneď potom, ste si podali ruky, aby to vyzeralo, že ste mu odpustili.

Odtiaľ by plynuli minúty, hodiny alebo dni plné nepriateľstva, ale nejako by ste si uvedomili, že odpustenie a zabudnutie by bolo pre vás oboch výhodnejšie. V konečnom dôsledku sa súrodenci navzájom učia, že medzi ľuďmi, ktorí sa milujú, nie sú žiadne neprekonateľné priepasti. 

7. Milovať bezpodmienečne

Zdroj: unsplash

Vzťah medzi súrodencami ťa učí milovať nadovšetko a vážiť si tých, ktorí ti nehovoria, čo chceš počuť, ktorí ťa otravujú, ktorí ťa hnevajú, ktorí ti kradnú veci, ktorí chcú, čo chceš ty. 

Súrodenci sa môžu od seba vzdialiť v rôznych chvíľach svojho života, no bez ohľadu na to budú vždy priateľmi, ktorých si nemuseli vybrať. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre