Dôležité lekcie, ktoré sa ľudia naučili počas svojho prvého vážneho vzťahu

3979

Vzťahy ako také nie sú ani zďaleka jednoduché. A nezáleží na tom či trvajú krátko alebo dlho, či sú to vzťahy rodinné, priateľské alebo partnerské.

Na to, aby vydržal vážny partnerský vzťah je potreba veľa práce, trpezlivosti, zhovievavosti a ochoty. Bohužiaľ, ani v tom najlepšom a najkrajšom prípade by len láska nestačila na to, aby udržala dvoch ľudí spolu. Každý je iný a v spoločnom prežívaní života je dôležité nájsť rovnováhu, čo vyžaduje robiť kompromisy. A to niekedy dokáže dať človeku zabrať. 

Internet vie byť aj dobrým miestom, kde sa človek môže naučiť niečo nové, možno prísť na veci, ktoré si dosiaľ neuvedomoval. Preto sme sa rozhodli prezdieľať lekcie a múdrosti ľudí, ktorých prvý vzťah možno nevyšiel, no osobnostne ich posunul na novú úroveň. 

„Láska nieje len o nežnostiach.” 

couple kissing under gray clouds
Photo od Cassie Lopez na Unsplash

Možno na začiatku sa vám to tak zdá. Všetko je krásne, lepšie, zaľúbené slová, objatia, bozky. Pohľady, akoby sa celý svet zastavil a nič iné neexistovalo či nebolo dôležité. No ak je táto „láska“ jediné, čo vás spája, je len povrchnou záležitosťou, ktorá dlho nevydrží a splasne ako bublina. 

„Vyznávať rovnaké hodnoty je dôležitejšie ako mať spoločné koníčky.” 

Samozrejme, je krásne ak vás bavia a zaujímajú rovnaké veci a vy môžete spolu tráviť veľkú časť z voľného času. Nemôže to však nahradiť spoločné hodnoty, ktoré tvoria základný kameň vzťahu. Pozerať sa na veci rovnakým pohľadom. Dokázať sa zhodnúť v dôležitých rozhodnutiach.

„Nemôžete zmeniť osobu, ktorá sa zmeniť nechce.” 

man sitting on red leather sofa beside white concrete wall
Photo od Trần Toàn na Unsplash

Nemôžete napraviť či odstrániť niekoho nedostatky, negatívne myšlienky, ak na to sám nie je pripravený. Môžete to skúsiť, ale pravdepodobne sa vám to aj tak nepodarí. Preto, ak sa ti na partnerovi niečo nepáči a nedokážeš sa cez to preniesť, jednoducho zo vzťahu odíď. 

„Je veľký rozdiel medzi pekným a láskavým mužom.” 

Môj prvý partner bol neskutočne pekný, na prvý pohľad zdvorilý gentleman, no to bola len pretvárka. Bol vždy upravený a správal sa bezchybne. Nosil mi kvety, uvaril večeru, no neskôr, keď sme boli spolu sami sa správal hrubo, dokonca ma znásilnil. 

Môj druhý partner bol drsný, sarkastický a nemal rád väčšinu ľudí, ktorých stretol. Často nadával a nebol veriacim človekom. Rodičia ho neschvalovali, no ja som bola nadšená. Mohla som sa na neho vždy spoľahnúť. Veľa sme sa rozprávali, čítali knihy, prechádzali sa. Nakoniec sme sa vzali a ja som nemohla byť šťastnejšia. 

„Nezatvárajte pred oči pred zlým zaobchádzaním.” 

woman's face photograph
Photo od Noah Buscher na Unsplash

Niekedy je to zlé zaobchádzanie ťažké rozpoznať, predovšetkým, keď sa jedná o duševnú stránku. Oči však majte otvorené. Niekedy si to partner ani nemusí uvedomovať, no to nie je váš problém. Ak sa dlhodobo cítite vyčerpane a zničene, bez chuti a života, nepokračujte vo vzťahu. Pozbierajte odvahu a odídte. 

„Nezostávajte vo vzťahu len preto, že rozchod môže byť ťažký.” 

Nezostávajte s niekým len preto, aby bol šťastný alebo preto, že sa bojíte, že bez vás nedokáže žiť. Neberte na seba zodpovednosť, ktorú nemusíte, je to z ich strany len čistá manipulácia.  

„Buďte vo vzťahu otvorený.” 

two person holding papercut heart
Photo od Kelly Sikkema na Unsplash

Ak vás niečo trápi, nezáleží na tom čo to je, začnite to riešiť okamžite, inak vás to bude po celý čas prenasledovať a prísť s tým neskôr, bude o to ťažšie. Nebojte sa komunikácie. Pomôže vám lepšie sa navzájom pochopiť a nájsť riešenie. Je možné, že vás to i zblíži. 

„Ani vo vzťahu nesmiete zabudnúť na to, kým ste.” 

Nenechajte sa druhou osobou pohltiť. Áno, je dôležité robiť kompromisy, ale všetko musí mať svoje hranice. Rovnako tak aj vy. Nedovoľte, aby ste sa celý obetovali v láske pre dobro toho druhého. Zostaňte verní sami sebe a prijmite svoju individualitu. 

„Byť vo vzťahu len preto, aby ste niekoho mali, nie je zrovna dobrý nápad.” 

shallow focus photography of person holding a lighter
Photo od Yuvraj Singh na Unsplash

Ide o najhorší dôvod prečo byť vo vzťahu. Rovnako tak i byť vo vzťahu s niekým, kto vás má rád, ale vy to tak necítite a zostávate len preto, že nechcete ublížiť, je tak isto zlé. Prináša to veľa trápenia, bolesti a koniec koncov to zväčša i tak končí rozchodom. 

Zdroj 

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre