Lenivosť: Môže za ňu náš mozog?

2157

 

Lenivý mozog: Tento MR sken ukazuje aktivitu v mozgu človeka, ktorý sa práve rozhoduje, či vynaloží námahu. Výskumníci si že rozdiely medzi mozgami apatických a aktívnych ľudí sú viditeľné.
Lenivý mozog: Tento MR sken ukazuje aktivitu v mozgu človeka, ktorý sa práve rozhoduje, či vynaloží námahu. Výskumníci si všimli
že rozdiely medzi mozgami apatických a aktívnych ľudí sú viditeľné.

 

Možno sa o to až tak nezaujíma, ale čerstvo objavené rozdiely v tom, ako naše mozgy fungujú by mohli vysvetľovať, prečo sú niektorí ľudia apatickí a leniví. Vedci tvrdia, že motivácia môže byť viac o biológii ako len o postoji.

Skeny z magnetickej rezonancie (MR) ukázali, že mozgová aktivita 40-tich zdravých dobrovoľníkov vrcholila vtedy, keď sa rozhodovali, či vynaložia nejaké úsilie výmenou za odmenu.

Skeny odhalili výrazné rozdiely v mozgoch tých, ktorí získali nízke skóre v predchádzajúcom dotazníku, ktorý bol zameraný na odhadnutie ich všeobecnej úrovne motivácie.

Výskumníci štúdie vo svojom vyhlásení minulý týždeň prehlásili, že keď sa ľudia rozhodnú niečo urobiť, ich premotorická kôra má tendenciu rozsvietiť sa tesne predtým, ako sa ostatné miesta v mozgu, ktoré kontrolujú pohyb, stanú aktívnymi. Apatickým ľuďom, ktorí sa rozhodujú, či niečo spravia alebo nie, sa premotorická kôra rozsvietila paradoxne viac než aktívnym ľuďom.

Vedci zistili, že mozgové spojenia zodpovedné za prechod od rozhodovania k skutočným činom musia byť u apatických ľudí menej aktívne. To znamená, že ich mozog je nútený pracovať ťažšie, aby ich dohnal k činnosti.

chrumky

 

„Ak je potrebné väčšie množstvo energie na naplánovanie činnosti, pre apatických ľudí je namáhavejšie vykonať ju,“ vysvetlil člen študijného tímu, neurologický výskumník Masud Husain z univerzity v Oxforde. „Ich mozog musí vynaložiť viac úsilia.“

Iná štúdia v roku 2012 hovorí, že hladina dopamínu v mozgu by takisto mohla mať vplyv na motiváciu. Vedci varujú, že zistenia publikované v magazíne Cerebral Cortex pravdepodobne nevysvetľujú všetky prípady apatie a lenivosti, mohli by však nájsť uplatnenie pri liečbe extrémnych prípadov. „To, že máme viac informácií o mozgových procesoch, ktoré sú základom motivácie, nám pomáha lepšie pochopiť, ako by sme mohli nájsť liečbu patologických stavov extrémnej apatie.“.“

zdroj

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Felix
8. decembra 2015 17:53

Precital by som si to, ale nechce sa mi… :D