95% produktov na akné nie sú účinné, pretože nikdy neriešia hlavnú príčinu. Aj keď sa akné vyskytuje na povrchu pokožky, skutočný problém nájdeme až v nižších vrstvách kože. Akné sa vyvíja vtedy, keď sa zablokujú vlasové folikuly hlboko v koži, čím sa zvýši množstvo kožného mazu. Väčšina tabletiek a liekov  na akné sa snaží zakrývať príznaky pupienkov tak, že ich pomáhajú rovno liečiť, no neposkytujú prevenciu príčiny. To je dôvod, prečo väčšina liekov na prot vyrážkam  prestane dočasne fungovať a tak sa vaše ochorenie vráti vždy akonáhle si na tento typ lieku zvykne.

Dermavit - Vitamíny a minerály pre vašu pleť

dermavitKolagén, Vitamín C, Zinok,  Koenzým Q10 a omoho viac látok potrebných pre zdravú pleť obsahuje tento unikátny výživový doplnok. Teraz v akcií

 

 

Lieky na akné bez receptu

Ak hľadáte lieky na akné na ktoré vám netreba predpis siahnite po takých, ktoré sú vyrábané na prírodnej báze a predávané overenými predajcami .  Bez predpisu mnoho tabletiek nedostanete, vašou voľbou tak môžu byť prírodné doplnky výživy vo forme tabletiek, čistiace masky, krémy alebo rôzne vitamíny . Práve vitamíny a minerály sa javia ako najbezpečnejšia cesta liečby akné bez predpisu. Neriskujte s neoverenými predajcami liekov .

Najlepšie vitamíny a minerály na liečbu akné

 

Vitamíny majú nepopierateľný vplyv na stav vašej pokožky a tvorbu akné. Ide o najbezpečnejší a najjednoduchší spôsob ako bojovať s akné. Ak má pokožka nedostatok potrebných látok na správne fungovanie bude každá snaha potlačiť ochorenie zbytočná.

 

 • Zinok – Zinok je látka číslo 1. keď ide o stav pokožky. Najnovšie výskumy prisudzujú zinku aj pozitívny vplyv na imunitu človeka.
 • Vitamín A pomáha podporovať rast a dozrievanie nových kožných buniek. Môže tiež upokojiť mazové žľazy a pomáha tak regulovať tvorbu kožného mazu, čo je nesmiesne dôležité pre čierne bodky a tzv. pupienky s bielymi hlavičkami.
 • Užívanie B-komplexu pomáha budovať imunitu kože. Kombinácia vitamínov B pomôže vašej koži ostať hydratovaná, čo znižuje začervenanie a opuchy, čím zlepšuje krvný obeh a vaša pleť má zdravú farbu a správnu pigmentáciu.
 • Vitamín C je antioxidant-pohlcuje voľné radikály, čím predchádza zápalu kože.
Dermavit - Unikátny doplnok pre liečbu akné

dermavitDostatok živín je alfa a omega úspešnej liečby akné. Unikátny výživový doplnok, ktorý v sebe kombinuje všetky potrebné vitamíny a minerály pre pleť napomáha k zdravej pokožke. 60 kapsúl v sebe obsahuje až 11 prírodných látok, ktoré sú dôležité pre zdravú pleť

 

Antibiotiká na akné

Antibiotiká pôsobia tak, že zabíjajú baktérie, ktoré prispievajú k príčine akné. Majú tiež priamy vplyv na zníženie zápalu. Antibiotiká väčšinou fungujú pri čistení zapálených škvŕn okolo pupienkov a všetok okolitý zápal kože. Antibiotiká majú malý vplyv aj na upchaté póry(čierne bodky alebo biele hlavičky). Ak máte len mierne akné je lepšie používať lokálnu liečbu, ktorá uvoľnuje póry. Ak máte veľa čiernych bodiek a tzv. pupienkov s bielymi hlavičkami odporúča sa liečba benzoyl peroxidom spolu s antibiotikom.

Vždy pred začatím používania si prečítajte písomnú informáciu, ktorú nájdete vo vnútri krabičky od antibiotík. Veci, ako sú opatrenia a možné vedľajšie účinky sa líšia u rôznych antibiotík. Nižšie sú uvedené niektoré všeobecné body.

 • Antibiotiká na základe tetracyklínu sú jedny z najčastejšie používaných antibiotík. Patria medzi ne oxytetracyklín, tetracyklín, doxycyklín a minocyklín.
 • Deti mladšie ako 12 rokov by nemali brať antibiotiká na základe tetracyklínu.
 • Neužívajte antibiotiká na základe tetracyklínu, ak ste tehotná, dojčíte, alebo plánujete otehotnieť. Diskutujte antikoncepciu so svojim lekárom v prípade potreby.
 • Jedlo a mlieko ovplyvňuje vstrebávanie oxytetracyklínu a tetracyklínu. Preto berte tieto tablety na prázdny žalúdok, medzi jedlami a zapite pohárom vody (nie mlieko). Doxycyklín a minocyklín sa môže užívať s jedlom.
 • Iné antibiotiká, ktoré sa niekedy používajú sú erytromycín a trimetoprim. Môžu vám byť odporučené jedny z nich, ak jeden z vyššie uvedených nefunguje dobre, alebo je nevhodný.

 

Hormonálne lieky na akné

V mnohých prípadoch za hlavnou príčinou vzniku akné môžu byť hormonálne zmeny. Vyskytuje sa najmä u dospievajúcich dievčat a žien a pupienky sú vyvolávané hormonálnymi výkyvmi, ktoré sa vyskytujú napríklad počas menštruačného cyklu.
K hormonálnym tabletkám, ktoré často pomáhajú pri liečbe akné patria kontraceptíva. Iba pilulky, ktoré kombinujú ženský hormón estrogén so syntetickou formou mužského hormónu progesterónu, progestín, môžu stabilizovať hormonálne výkyvy tak, že môžu liečiť tieto nepríjemne vyrážky. Perorálne kontraceptíva sú veľmi účinné tabletky na akné u mnohých žien, ale musíte im dať čas . Mali by ste ich brať najmenej tri mesiace, aby ste mohli vidieť rozdiely.


Antikoncepcia nemení prirodzený ženský reprodukčný cyklus. Väčšina obsahuje etinyl etradiol ako estrogénnu zložku. Vzhľadom k tomu, že antikoncepčné tabletky znižujú množstvo testosterónu v tele, zlepšujú akné vyvolané hormonálnymi zmenami. Ak je produkcia testosterónu potlačená, množstvo mazu produkovaného mazovými žľazami je znížená a preto je pravdepodobnosť upchatia pórov malá.


Niektoré ženy však nepoužívajú takýto druh hormonálnych tabletiek napríklad aj preto, že sú fajčiarky. Tieto ženy, rovnako ako tie, ktoré chcú dosiahnuť úľavu od akné bez antikoncepcie majú často predpísané lieky s názvom spironolaktón.


Tento liek je diuretikum – to znamená, že je to pilulka, ktorá spôsobuje časté močenie. Tiež blokuje receptory pre mužské hormóny, ktoré modulujú hormonálne nárazy spôsobujúce produkciu mazu, čo vyvoláva akné. Spironolaktón nie je schváleny FDA na liečbu akné a pravdepodobne ani nebude, pretože len ako generická tabletka je malou motiváciou pre výrobcov platiť testy potrebné na to, aby mohli prejsť schvaľovacím procesom. Ale väčšina dermatológov súhlasí s tým, že sú to účinné tabletky na akné.


Keď akné nereaguje ani na lokálne retinoidy ani na perorálne antibiotiká, pacienti majú ďalšie dve možnosti: tabletky obsahujúce isotretinoín, alebo jeden z množstva procedúr založených na ošetrenie akné, ktoré zahŕňajú použitie lasera alebo ľahké lieky na zníženie zápalu a zničenie baktérií spôsobujúcich akné.


Isotretinoín je už extrémne silná liečba akné, ktorá pomáha odstraňovať pupienky a jazvy, ktoré nereagovali na žiadnu inú liečbu počas niekoľkých mesiacov. Nesie so sebou aj niekoľko rizík a vedľajších účinkov, vrátane zápalového ochorenia čriev, ulceróznu kolitídu, poškodenie pečene, depresie. Isotretinoín by nemali používať ženy počas tehotenstva, pretože by mohol spôsobiť závažné vrodené chyby. Počas užívania je nutné sa podrobiť testom na pečeň a hladinu cholesterolu. Túto látku obsahuje mnoho tabletiek ako napríklad Curacné, ktoré možno získať bez lekárskeho predpisu.

Lieky a tabletky na predpis

V lekárňach je už množstvo piluliek, ktoré môžu pomôcť vyriešiť váš problém. .Aké tabletky sa dajú kúpiť na našom trhu? Rozhodnúť sa je potrebné aj podľa toho, čo obsahujú a podľa druhu piluliek.  Uvedené liečivá su dostupné iba na predpis

 • isotretinoín(napríklad Curacné cps. 40 mg, Roaccutane cps. 10 a 20 mg, Aknenormin cps. 10 mg a 20 mg)
 • Tetracyklínové antibiotiká (napríklad Deoxymykoin tbl., Doxybene tbl., Doxyhexal tbl.)
 •  Hormonálna terapia (Diane 35 tbl., Minerva tbl., Chloe tbl., Vreya tbl., Climen tbl., Androcur-50 tbl., Cyproplex tbl.)

Na liečbu akné sa používajú rôzne druhy individuálne pripravovaných liekov, čo znamená že je vyrobený presne pre požiadavky a potreby pacienta. Najčastejšie sa na ich výrobu používajú látky ako kyselina salicylová, resorcín a kyselina boritá. Tabletky na akné bez predpisu je možné zohnať len zriedkavo. Bez predpisu sa vydávajú väčšinou lokálne maste či krémy ako Aknecolor light krémpasta.

zdroje: webmd

 

Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.