Litva alebo „Kráľovná Baltu“ ako ju prezývajú vás prekvapí mnohými zaujímavosťami

1430

Ide o jednu z troch pobaltských krajín. Okrem Litvy patrí medzi ne tiež Lotyšsko a Estónsko. V dnešnom článku sa pozrieme práve na Litvu. Na to, že je to maličký štát, môže sa pochváliť veľmi bohatou históriou a tiež rôznymi prírodnými krásami. Táto krajina patrí medzi tie, ktoré si okamžite zamilujete. Prečítajte si niekoľko zaujímavých informácií.

lithuania flag fotografia
Foto od Guillaume Speurt

Fakt č. 1: Pri meste Siauliai nájdete jedno unikátne miesto. Ide o tzv. Krížový kopec. Kedysi sa tam nachádzala pevnosť s názvom Domantai. V dnešnej dobre tam nájdete mnoho krížov rôznych veľkostí a rôznych materiálov. Táto tradícia pretrváva už stovky rokov. Obyvatelia tým vyjadrovali patriotizmus a túžbu po nezávislosti.

Fakt č. 2: Síce je Litva rozlohovo veľmi malá, v 15. storočí bolo Litovské veľkovojvodstvo najväčšie v Európe. Rozprestieralo sa od Baltského až po Čierne more a zaberalo územie Lotyšska, Ruska, Bieloruska, Poľska, Ukrajiny a tiež Moldavska.

Fakt č. 3: V Kaunase funguje múzeum, ktoré je určené pre nevidiacich ľudí. Zaujímavá je aj jeho poloha, pretože sa nachádza v katakombách kostola sv. Michala archanjela. Keďže všetky exponáty sa nachádzajú v tme, aj vidiaci človek si môže vyskúšať aké by to bolo, ak by stratil zrak. Spoľahnúť sa môžete iba na svoj čuch, sluch a hmat.

Fakt č. 4: Lesy sú podobne ako aj v našej krajine veľmi rozsiahle. V prípade Litvy zaberajú jednu tretinu jej rozlohy.

Fakt č. 5: Ak si chcete užiť naplno prírodu, práve tento štát je pre vás ten pravý. V najstaršom národnom parku v krajine s názvom Aukstaitja si užijete neporušenú prírodu, jazerá a riečky alebo rustikálne dedinky. A všetko z toho vo veľkom množstve. Park sa považuje za klenot Litvy.

lithuania fotografia
Photo by anaterate

Fakt č. 6:  Litovčina je jedným z najstarších jazykov na svete.

Fakt č. 7: V Litve sa nachádza dub, ktorý prežil križiacke výpravy. Dub Stelmuze je tiež najstarším stromom v Európe.

Fakt č. 8: Najpopulárnejším športom v tejto krajine je basketbal. Tamojší obyvatelia k nemu veľmi vzhliadajú a sú na dosiahnuté úspechy veľmi hrdí.

Fakt č. 9: Litva sa môže pochváliť jedným z najrýchlejších internetov na svete. Navyše sú za to vďační aj napr. podnikatelia, pretože v okolí miest sa tiež nachádza množstvo voľne prístupných wifi.

Fakt č. 10: Curonian Spit je 98 kilometrov dlhá duna, ktorá oddeľuje Kuršský záliv od pobrežia Baltského mora. Toto územie je obývané už od praveku. Jedná sa zároveň o svetové dedičstvo zapísané v UNESCO.

lithuania fotografia
Photo by jackmac34

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre