12 Kontroverzných zaujímavostí o LSD

7161

LSD alebo tiež dietylamid kyseliny D-lysergovej je jedna z najsilnejších halucinogénnych drog, ktorú vynašli ľudia v šesťdesiatych rokoch. Ovplyvňuje ľudské vnímanie času aj priestoru . Cieľom článku nie je v žiadnom prípade propagácia zakázaných látok ani nabádanie na ich užívanie .

LSD
Foto: Pixabay

1. S touto látkou sa v minulosti často experimentovalo . Napríklad NASA skúšala účinky rôznych drog na pavúkoch aby výskumníci videli, či dokážu po ich užití utkať sieť. Takmer všetky pavúky utkali menej kvalitnú prípadne neutkali sieť vôbec. Výnimkou boli pavúky, ktoré užili v LSD v malom množstve, tie utkali silnejšie siete ako predtým.

 

2. LSD je považované za úspešný liek proti alkoholizmu pričom alkoholik nenahrádza jednu závislosť za druhú kedže je táto látka považovaná za nenávykovú.

 

3.Najznámejší producent „tripov“ je William Leonard Pickard . Predpokladá sa, že v rokoch 1991-2000 bolo 90% všetkého LSD na svete vyrobené v jeho laboratóriu.

 

4. Nie je zaznamenaný prípad predávkovania touto látkou.

 

5. Vynašiel ho Albert Hofmann – švajčiarsky chemik, ktorý látku ľudovo nazval „liek na dušu“. Dožil sa 102 rokov.

Foto: Flickr

6. Projekt MKULTRA bol experiment pod záštitou amerických tajných služieb počas rokov 1950-1960 . Cieľom bolo získať látku, ktorá by vedela kontrolovať ľudské myslenie. Experiment takmer vždy skončil pri účinkoch LSD.

 

7.Ken Kasey bol jedným zo skupiny, ktorá si hovorila : „Merry Pranksters“ . Bol jedným z tisíc subjektov testovaných v experimente MKULTRA. Ken a jeho kamoši ukradli veľké množstva LSD a v pomaľovanom autobuse sa vybrali naprieč USA, kde rozdávali túto látku každému, kto prejavil záujem.

 

8. Jack Nicholson, Angelina Jolie, Steve Jobs, Bill Gates, Jim Morrison alebo aj Karel Gott – všetci týto ľudia sa priznali k úživaniu látky jednorázovo alebo pravidelne.

9. Aj keď sa nejedná o psychicky návykovú drogu jej užívanie môže spôsobiť rôzne psychické poruchy a trvalo ovplyvniť vedomie človeka.

halucinacie
Foto: Pixabay

10. V 60ych rokoch bola táto látka podaná dokonca delfínom za účelom naučiť rozprávať anglicky.

11. Jeden z experimentov CIA bolo aj lákanie cudzích mužov „ľahkými“ ženami do nevestinca, kde ich tajne nadopovali dávkami LSD. Za dvojitým sklom potom sledovali, čo sa bude diať.

12. V roku 1951 užilo LSD takmer jedno celé mestečko vo Francúzsku – Pont-Saint-Esprit . Niekto totiž napustil chlieb v miestnej pekárni kyselinou a priotrávilo sa viac ako 250 ľudí. Špekulovalo sa, že šlo o tajný experiment CIA.

 

zdroje:crazyfacts, wiki, ranker,

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre