Ľudia Hunza sa vedia dožiť aj 120 rokov – Aké sú ich tajomstvá?

4499

V 21. storočí sa stále viac a viac debatuje o zdravom životnom štýle a dlhovekosti. Takmer každý by sa rád dožil, čo najdlhšieho veku kvôli strachu zo smrti, ktorý nás núti počítať každú sekundu . A možno aj tento fakt je jedným z problémov prečo nežijeme dlho a zdravo ako ľudia z oblasti Pakistanu – Hunza .

Údolie Hunza
Údolie Hunza v Pakistane je doslova dychvyrážajúce

Životný štýl kmeňa Hunza môže byť návodom pre moderného človeka. Tento kmeň totiž netrpí na ochorenia ako diabetes, rakovina, obezita, vysoký krvný tlak a mnoho iných civilizačných chorôb, ktoré sa vyskytujú v dnešnej dobe.

Ako prvý si kmeň Hunza všimol Dr. Robert McCarrison, ktorý o ich dlhovekosti a kamennom zdraví napísal vo svojej publikácií Studies in Deficiency Disease . Na základe tohto článku sa Dr. Jay M. Hoffman rozhodol osobne navštíviť tento kmeň z oblasti Himalájí aby mohol odhaliť ich tajomstvo dlhovekosti. Vďaka týmto ľuďom bolo možné spísať kľúčové fakty, ktoré možno aj vám pomôžu žiť krajší a dlhší život.

Muži
Muži z kmeňa Hunza

Marhuľové semienka a rakovina.

McCarrison sa zameral na najviac unikátny a vybočujúci jav v strave kmeňa Hunza . Marhuľové semienka, ktoré tvoria drvivú väčšinu ich každodennej stravy. Vďaka dnešnej vede už vieme, že marhuľové semiačka obsahujú obrovské množstvo vitamínu B17 . Čo znamenalo, že títo ľudia mali príjem tohto vítamínu oproti bežnému Američanovi až o 200x vyšší .

A kedže kmeň netrpí niečím takým ako je rakovina, rozhodol sa vedec Ernst T. Krebs na základe tohto zistenia vytvoriť liek proti rakovine. Liek bol účinný ale prekvapivo ho americké úrady zakázali predávať . No aj napriek tomu je možné ho kúpiť ako bežný doplnok výživy v obchodoch.

Hunza ľudia
Spracovávanie marhúľ je bežná aktivita v údolí Pakistanu

 

Zdravé telo a zdravý duch.

 

Čoraz viac výskumov dokazuje, že práve myseľ a naladenie ovplyvňuje naše zdravie . A ako skvelý príklad, že psychika vám pridá mnoho šťastných rokov sú opäť naši Hunza. Keď sa opýtali domorodcov, čo považujú za stredný vek, odpovedali číslom 100. A teda je bežné, že ich ženy sú schopné odrodiť ešte vo veku 80 a 90 rokov . Ženy z tohto kmeňa totiž ani vôbec nevyzerajú úmerne svojmu veku.

zena

 

Zdravá strava – priorita číslo 1

Teraz sa nebude jednať o žiadnu novinku kedže naša veda nám to potvrdila už dávno . A teda, čo okrem marhuľových semiačok jedia naši horskí ľudia? Samozrejme ide o surovú zeleninu ako zemiaky, mrkva, fazuľka, ovocie ako čerešne , broskyne a samozrejme marhule . Z obilnín prevažne pšenica a jačmeň . Bielkoviny získavajú z jogurtov, mlieka a kuracieho mäsa . Pijú iba vodu z miestnych prameňov a jediný alkohol je u nich víno, ktoré sa používa na medicínske účely.

otec a syn
Otec – 95 rokov Syn – 78 rokov

Jedia menej.

Mnoho expertov tvrdí, že by sa malo jesť minimálne 5 krát denne . To však nemusí byť nutne pravda. Hunza jedia 2x denne, vďaka čomu nezaťažujú trávenie a vedia ostať aktívni . Priemerne zje človek z tohto kmeňa 2000 kalórií denne.

 

Viac tajomstiev dlhovekosti:

Hunza často praktikujú pôst, hlavne v období jari . Je bežné, že nejedia aj niekoľko dní. Mnoho expertov sa zhoduje, že hladovky dopomáhajú k zdravšiemu životu ale odporúčajú začať v miernejšom tempe kedže Hunza ľudia začínajú s hladovkou už vo veľmi mladom veku. Ďalej je samozrejme fyzická aktivita. Sú experti v jóge a niekoľkokrát denne si doprajú krátku meditáciu.

 

Tak ako, aplikujete zopár rád kmeňa Hunza aj vo svojom životnom štýle ?

zdroje:

wikipedia.org, thespiritscience.net,

fotky: viola.bz, millionhealthadvices.com, tripadvisor.com, hunzaguidespakistan.com, homegrown.co.in

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

3 Komentáre
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Peter
9. novembra 2015 23:57

Ale no tak. Prečítali ste si vôbec ako zdroj spomínanú wikipediu ?

„The people of Hunza are by some noted for their exceptionally long life expectancy, others describe this as a longevity narrative and cite a life expectancy of 53 years for men and 52 for women, although with a high standard deviation.“ (https://en.wikipedia.org/wiki/Burusho_people#Hunza)

Na druhom zdroji je zas napísané až 145 rokov. Odkiaľ ste nabrali tých 120 ? V zdrojoch na fotky sa to takisto líši od 110 až do 145. Celkom veľké odchýlky.
Naozaj podľa vás na tej fotke vyzerajú tí 78 a 98 roční deduškovia ako štyridsiatnici zo „západnej“ kultúry ?
Odkedy rakovina postihuje iba našu „západnú“ civilizáciu a B17 všetko vylieči ? Neverím, že sa necháte nachytať takýmito vecami. (Aj keď po cibuli v ponožkách by som od vás toľko nemal očakávať…)

Začali ste ako naozaj zaujímavá stránka tak to prosím nekazte. Nechcem aby sa z tejto stránky stala nejaká pseudovedecká stránka, ktorá bude propagovať veci podložené tým, čo niekto niekde povedal a pochybnými stránkami.

Neveriaci Tomáš
10. novembra 2015 17:37

„Liek bol účinný ale prekvapivo ho americké úrady zakázali predávať .“ Ale čo?! Žeby ohrozoval kšefty, ktoré plynú z každého chorého pacienta, nejakej obrovskej farmaceutickej lobby? :) Už len to, že ho zakázali mi je kvalitným dôkazom, že ten liek musel aspoň z časti fungovať.

Peter
12. novembra 2015 0:11

Pekné, že ten (konšpiračný) komentár uverejníte a môj, v ktorom som písal kritiku nie… No čo už. Ďalšia zaujímavá stránka v prdeli.