Ľudia, ktorým sa takmer podarilo zabiť Adolfa Hitlera

1382

Adolf Hitler sa počas obdobia, kedy bol pri moci, nachádzal viackrát v ohrození života. S narastajúcou nenávisťou voči jeho osobe vzrástol aj počet pokusov o jeho zavraždenie. Bol cieľom mnohých atentátnikov, niektorí boli odhalení už v počiatku, iným plán prekazila náhoda. Tu je 5 ľudí, ktorým sa takmer podarilo zabiť jedného z najväčších diktátorov sveta.

Claus von Stauffenberg

de.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0 DE

V roku 20. júla 1944 sa Claus von Stauffenberg pokúsil o atentát na Adolfa Hitlera. Prišiel na stretnutie do Vlčieho Hniezda vo Východnom Prusku. Pripravenú mal aktovku s časovanou bombou. Problém bol ten, že ju oprel o nohu masívneho stola, za ktorým sa nachádzal Hitler. Ihneď po tom miestnosť opustil a bomba vybuchla. Práve tento pevný stôl pohltil väčšinu výbuchu a Vodca prežil.

Axel Freiherr von dem Bussche

Zdroj: youtube.com

Axel Bussche sa pokúsil zabiť Hitlera dokonca dvakrát. V roku 1943 sa mal Adolf Hitler dostaviť na kontrolu nových armádnych uniform. Bussche bol ideálnym modelom, vysoký mladý muž s blond vlasmi a modrými očami. Plán bol taký, že si do najhlbších vreciek vloží ručný granát a pri objatí s Hitlerom ho odpáli. Problém bol, že uniformy nedorazili. V roku 1944 chcel tento svoj plán zopakovať s ďalším typom uniform, ale zranil sa a prišiel o nohu. Oba atentáty teda zlyhali.

Rudolf Christoph Freiherr von Gersdorff

21. marca 1943 Hitler navštívil arzenál sovietskych zbraní získaných počas vojny. Jeho sprievodcom na prehliadke bol expert Rudolf Christoph Freiherr von Gersdorff. Pred prehliadkou si pripravil dve bomby časované na 10 minút. Chcel sa v posledných sekundách pred výbuchom vrhnúť na Hitlera a zabil by tak oboch. Hitler však svoju návštevu skrátil z 10 minút na 8. Po jeho odchode mal Rudolf čo robiť, aby bomby zneškodnil v posledných sekundách.

Philipp von Boeselager

Zdroj: youtube.com

Philipp von Boeselager bol súčasťou „Operácie Valkýra“, plánovaného znovuprevzatia moci nad Nemeckom po tom, čo bude Hitler zavraždený. V marci 1943 sa Philippovi naskytla šanca – Hitler aj Himmler sa mali obaja zúčastniť stretnutia s Klugeho oddielmi. Boeselager mal pripravenú poloautomatickú zbraň, ktorou mal oboch zabiť počas večere. Na poslednú chvíľu však Himmler zrušil svoju účasť. Tým pádom padol celý plán atentátu, pretože bolo príliš nebezpečné nechať nažive jedného z Hitlerových najvernejších ľudí.

Johann Georg Elser

Johann Georg Elser prišiel 5. augusta 1939 do Mníchova, kde začal pracovať v reštaurácii Bürgerbräukeller. Tým pádom mal prístup dnu aj po záverečnej. Celé dva mesiace zostával po nociach v práci a do jedného stĺpu, ktorý musel najskôr vydlabať a urobiť v ňom dostatočný priestor, umiestňoval výbušniny. Výbuch starostlivo pripravil a naplánoval na deň Hitlerovho výročného prejavu. Ten však svoju reč skrátil z pôvodných dvoch hodín na jednu. Elserova časovaná bomba vybuchla 13 minút po skončení prejavu. Ak by Hitler svoj prejav neskrátil, celá história mohla byť inak.

Zdroj

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Donko
1. augusta 2017 19:41

To druhé nebol ani pokus :D