Ľudia so širšími bokmi, väčšími stehnami a štíhlejším pásom majú jednu veľkú výhodu

10105

Ľudia so širšími bokmi a objemnejšími stehnami majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú žiť dlhšie, aspoň tak to ukázala najnovšia štúdia. Vedci z Toronskej univerzity tvrdia, že obvod bokov väčší o 10 cm je spojený s o 10% nižším rizikom úmrtia.

1 13
Foto od Wikimedia

Ešte pôsobivejšie je, že každých 5 cm navyše v obvode stehien sa spája s o 18% nižším rizikom úmrtia, a to z akýchkoľvek príčin. Autor štúdie Tauseef Ahmad Khan z katedry výživových vied na Torontskej univerzite uviedol: „Ľudia by sa mali viac ako o hmotnosť alebo BMI zaujímať skôr o obvod svojho pásu. Pas je totiž lepším indikátorom brušného tuku a človek by sa tak mal snažiť o stratenie nadbytočných kíl v oblasti brucha, resp. spomínaného pásu. To ale neznamená, že priberanie do iných častí tela bude znamenať, že budete žiť dlhšie.

Ukázalo sa však, že ľudia, ktorí majú nahromadený tuk najmä v oblasti pásu, tak je to nepriamo spojené s ich výškou rizika úmrtia. Predpokladá sa to preto, lebo je to okrem iného ukazovateľ toho, koľko svalovej hmoty má človek v týchto oblastiach. Tí, ktorí majú pivné brucho, by teda mali prehodnotiť svoj životný štýl. Podľa štúdie a údajov získaných od viac ako 2,5 milióna ľudí sa ukázalo, že za každých 10 cm v páse navyše majú ľudia v priemere o 11 percent vyššiu pravdepodobnosť predčasného úmrtia. Je to miesto, kde sa tuk ukladá a najvážnejší vplyv má práve na túto oblasť tela.

2 12
Foto od Wikimedia

Doktor Khan sa k téme vyjadril takto: „Brušný tuk je tuk, ktorý sa ukladá okolo orgánov v bruchu a jeho prebytok súvisí s vysokým cholesterolom, vysokým krvným tlakom, srdcovými chorobami, cukrovkou či mozgovou príhodou. Preto predstavuje väčšie množstvo tuku v tejto oblasti riziko.“ Obvod pása je všeobecne akceptovaný ako presnejší spôsob pre použitie indexu telesnej hmotnosti (BMI) na testovanie obezity. Čím je teda väčší obvod pása, tým to predstavuje pre daného človeka väčšie riziko vzniku chorôb, vrátane cukrovky typu 2, srdcových chorôb a určitých druhov rakoviny.

 

 

 

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.