Niekoľko ľudí so schopnosťami, ktoré veda nedokáže vysvetliť

19623

Ľudí v histórii zaujímali výnimočné schopnosti niektorých ľudí, ktoré sa vymykali vedeckému vysvetleniu. Od ohromujúcich pamäťových schopností až po zdanlivo nadľudskú silu – títo výnimoční ľudia zaujali predstavivosť vedcov aj širokej verejnosti. Svet, ako ho poznáme, je vedecky celkom dobre vysvetliteľný. Stále však existuje aspekt existencie, ktorý vyráža dych aj tým najgeniálnejším mozgom. Sú veci, ktorým veda jednoducho nerozumie.

A nehovoríme o záhadách času a priestoru – hovoríme o ľuďoch so schopnosťami, ktoré veda nevie vysvetliť. Niektorí ľudia majú zrejme nadľudské schopnosti. Robia veci, ktoré nikto iný nedokáže, často preto, že tieto schopnosti získali v určitom okamihu života bez toho, aby na nich pracovali. Spoločnou črtou ich superschopností je výkonnosť mozgu, ktorú títo ľudia majú. Nadprirodzené prešlo v živote týchto super, paranormálnych neuveriteľných ľudských bytostí cez hmotu. Toto je niekoľko ľudí so schopnosťami, ktoré si veda nevie vysvetliť.

Muž s geniálnou pamäťou

Špecialitou Stephena Wiltshira je kreslenie mestských krajiniek. Nie je však typickým umelcom. Raz letel nad New Yorkom vo vrtuľníku dvadsať minút. Všetko, čo videl, sa mu podarilo zrekonštruovať na dvadsaťmetrový kus papiera. Dokonca aj počet okien na budovách je presný. Má fotografickú pamäť a dokáže reprodukovať všetko, čo videl, presne tak, ako je to v skutočnosti. Keď rodák z Londýna Wiltshire v 70. rokoch vyrastal, mal problémy s rečou a vzťahmi s ostatnými.

bird's-eye view photo of brown concrete house
Autor tejto fotografie je bmx22c

Diagnóza autizmu mu pomohla vysvetliť, ako sa spája so svetom. V škole si učitelia všimli, ako veľmi rád kreslí. Začal kresliť zvieratá, londýnske autobusy, potom budovy. Zistili, že má fotografickú pamäť a dokáže reprodukovať všetko, čo vidí. Keď mal Stephen asi sedem rokov, fascinovalo ho skicovanie londýnskej architektúry. O rok neskôr dostal svoju prvú zákazku od britského premiéra, aby nakreslil katedrálu v Salisbury. Jeho realistický štýl vyrážal dych aj tým najvzdelanejším výtvarným kritikom. V súčasnosti je jedným z najznámejších umelcov v Spojenom kráľovstve.

Bezsenný muž vo Vietname

Podľa vedy priemerný človek nedokáže stráviť bez spánku viac ako niekoľko dní. Ak nespíte, zomriete. Ale 75-ročný Vietnamec Thai Ngoc tvrdí, že nespí už štyridsaťdva rokov. Jeho telo sa jednoducho nevypína. O životnom príbehu nespiaceho Thai Ngoca sa už niekoľkokrát písalo. Vietnamská televízia s ním urobila rozhovor a spomínal sa aj v blogu časopisu National Geographic.

man holding smartphone in close up photography
Autor tejto fotografie je Adrian Swancar

Bohužiaľ, jeho stav sa od roku 1974 nezmenil. Po tom, čo Ngoc ochorel, sa ocitol v krajnej forme nespavosti. Ngoc dokáže vykonávať svoje každodenné činnosti bez akýchkoľvek príznakov nedostatku spánku. Tvrdo pracuje na svojej farme a stará sa o svoje ošípané. Vedci si stále nevedia vysvetliť, prečo tento muž stále bdie. Po ceste do nemocnice v Danangu lekári zistili, že jediným problémom je staré vojnové zranenie. Je pri vedomí a pre modernú medicínu je stále záhadou.

Nazývajte ho pán Mistoffelees

Kevin Richardson sám seba nazýva behavioristom zvierat. S levmi dokáže komunikovať priateľským, takmer dôverným spôsobom. Richardson vyrastal v Johannesburgu v Južnej Afrike, ďaleko od divokej prírody. Rozhodol sa študovať zoológiu, ale spočiatku sa mu to nedarilo a takmer skončil s kariérou vedca. V dvadsiatich troch rokoch bol fyziológom, ktorý zvedavo začal pracovať s levíčatami. Táto skúsenosť mu vrátila vášeň pre prácu so zvieratami.

brown lion in close up photography
Autor tejto fotografie je Catherine Merlin

Richardson je teraz televíznou celebritou, ktorá je známa tým, že sa hrá s veľkými mačkami, levmi, hyenami a leopardmi a zároveň im rozkazuje, aby si sadli. Dokáže vložiť predlaktie do tlamy leva bez toho, aby ho napadol. Niektorí sa domnievajú, že Richardsonova schopnosť komunikovať s nebezpečnými zvieratami je nástrojom pre jeho skutočný cieľ ako aktivistu za ochranu prírody. V Afrike vlastní rezerváciu pre voľne žijúce zvieratá, aby chránil zvieratá a zvyšoval povedomie.

Seider vidí škvrnu bežať

Veronika Seiderová je nemecká zubárka. Jej „schopnosti“ však nemajú nič spoločné so zubami. Seiderová nevedela, že má nadľudský zrak, až kým jej nebolo dvadsať, keď vedci na univerzite, ktorú navštevovala, objavili jej fenomenálny zrak. Seiderová vidí jasne na dĺžku viac ako 1,09 kilometra. Z biologického hľadiska by to malo byť nemožné.

person showing green and black eyelid closeup photography
Autor tejto fotografie je Arteum.ro

Seiderová však absolvovala niekoľko testov, ktoré dokazujú jej zázračný zrak. Jej schopnosť dohľadu bola uvedená v Guinnessovej knihe rekordov. Teraz Seiderová žije pokojným životom zubárky a svojím úsmevom pomáha ľuďom. Len si predstavte, ako dobre vidí váš zubný povlak.

Mních s exoskeletom

Šaolinskí mnísi majú nadľudskú silu. Trénovaní od detstva získavajú schopnosti, ktoré by žiadny normálny človek nemohol mať, napríklad chodiť po horúcom uhlí bez toho, aby pocítili bolesť. Okrem nespočetných záhad a tajomstiev je predvádzanie sily jednou z tradícií kláštora. Video zverejnené na YouTube ukazuje najšokujúcejší výkon mnícha menom Čao Rui.

man in red robe sitting on rock during daytime
Autor tejto fotografie je Thomas Oxford

Jeho schopnosť vydržať bolesť alebo sa zraniť ho preslávila ako muža s nepreniknuteľnou kožou. Rui si raz desať sekúnd držal pri hlave elektrickú vŕtačku bez toho, aby si porušil kožu. Medzi jeho výkony patrí ohýbanie železnej tyče, ležanie na naostrených kovových šípoch a rozbíjanie kameňov hlavou. Veda nevie vysvetliť, prečo sa nikdy nezraní. Svoju schopnosť čeliť bolesti pripisuje každodenným praktikám hlbokých meditácií. Či je to tak, alebo nie, zostáva záhadou.

Zdroj

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.