6 vecí, o ktorých by ste nikdy nepovedali, že sa nachádzajú v ľudskom tele

2052

Ľudské telo je úžasný stroj. Anatómia ľudského tela je výsledkom tisícročí prispôsobovania sa meniacemu sa prostrediu Zeme, čo z nás urobilo jednu z najzložitejších foriem života. A hoci nám pokroky v medicíne v posledných storočiach umožnili detailne preskúmať ľudský organizmus, nikdy asi neprestaneme objavovať v našom tele nové zložky a procesy.

Od výbušných prvkov až po vesmírne telesá, dnes vám predstavíme niektoré z najpodivnejších, najúžasnejších a do značnej miery neznámych vecí, ktoré tvoria vaše telo.

1. Alkohol

Alkohol a ľudia sú navzájom úzko prepojení. V skutočnosti sa zdá, že sme tak prepojení, že ľudské telo neustále produkuje svoj vlastný alkohol. Etanol je prirodzene sa vyskytujúci typ alkoholu vytvorený po fermentácii organických materiálov a je tiež alkoholom prítomným v alkoholických nápojoch.

V ľudskom tele sú populácie baktérií v ústach a črevách schopné produkovať etanol endogénne. K tomu baktérie a kvasinky spôsobujú fermentáciu uhľohydrátov, ako je cukor v gastrointestinálnom trakte. Tento proces generuje malé množstvá etanolu, ktorý sa následne dostáva do krvného obehu. Podľa viacerých štúdií má zdravý – a triezvy – človek vo všeobecnosti až 0,8 miligramu endogénneho etanolu na liter (0,26 galónu) krvi. Metanol, ďalší druh alkoholu, bol zistený aj v ľudskej krvi v koncentrácii 0,6 miligramu na liter.

clear shot glass with brown liquid
Photo by phil cruz on Unsplash

2. Kyanid

Pre ľudí je kyanid extrémne toxická chemická zlúčenina. V priebehu storočí sa používala ako chemická zbraň na zabíjanie nespočetného množstva ľudí. Je preto veľmi zaujímavé, že kyanid sa prirodzene vyskytuje v samotnom ľudskom tele. Rôzne koncentrácie kyanidu vstupujú do nášho tela každý deň, pretože chemikália je prítomná vo vzduchu, vode a potravinách, ktoré jeme. Netreba však podliehať panike – takéto koncentrácie sú extrémne malé, rádovo niekoľko mikrogramov na rastlinu (pre porovnanie, mikrogram sa rovná jednej milióntine gramu). Naproti tomu príjem 0,1 gramu kyanidu je potrebný na zabitie 70-kilogramového priemerného človeka.

Naše telá tiež produkujú kyanid. Napríklad chemické procesy v slinách vedú k vytvoreniu kyanidového plynu v našom hrdle, ktorý je následne vypudený dýchaním. Odhaduje sa, že v akomkoľvek danom čase môže zdravý človek mať až 50 mikrogramov kyanidu na 100 gramov tkaniva. Ale takáto zlúčenina sa nehromadí v našom tele. Väčšina z nich sa spracováva v pečeni a vylučuje sa močom.

zdroj: shutterstock

3. Vzácne kovy

V ľudskom tele sa tiež nachádzajú vzácne prvky. Po prvé, máme zlato. Väčšina zlata u priemerného človeka je v jeho krvi, pričom zlato tvorí 0,02 percenta. Celkovo ľudské telo obsahuje 0,2 miligramu zlata, čo je dosť na vytvorenie kocky čistého zlata s veľkosťou 0,22 milimetra. Tiež obsahuje striebro, ďalší vzácny kov s nízkou toxicitou pre ľudí. Priemerný človek skonzumuje až 88 mikrogramov striebra denne, čo je hmotnosť ekvivalentná niekoľkým zrnkám piesku.

Vedci zistili, že ľudské výkaly tiež obsahujú častice zlata a iné drahé kovy. Jeden kilogram ľudského odpadu môže obsahovať maximálne štyri gramy medi, striebra, vanádu a zlata. Vzhľadom na to sa odhaduje, že odpad jedného milióna ľudí môže mať hodnotu 13 miliónov dolárov.

a pile of gold bars sitting on top of a table
Foto od rc.xyz NFT gallery naUnsplash

4. Hviezdny prach

Nielenže máme v tele hviezdny prach, ale v skutočnosti sme z neho aj my. Na počiatku vesmíru existovali len základné prvky ako vodík a hélium. Keď sa tieto chemikálie zhlukovali a vytvorili prvé hviezdy, vo vnútri týchto telies sa začali produkovať ťažšie a zložitejšie prvky. Takými prvkami boli uhlík, dusík, kyslík, fosfor, železo a síra. Tieto prvky tvoria takmer úplne ľudské bytosti.

Ako sa tieto prvky dostali na Zem? Keď hviezdy dosiahnu koniec svojho života, zvyčajne explodujú a vyhodia ich vonkajšie vrstvy s množstvom rôznych prvkov. Zvyšky týchto explodujúcich hviezd padajú na zemský povrch, kde sa zmiešajú so zvyškom pôdy. Potom rastlinný život absorbuje prvky rozptýlené v pôde a my robíme to isté tým, že tieto rastliny konzumujeme. V priebehu rokov sa materiály vytvorené vo vnútri hviezd stávajú súčasťou našich tiel. Pred dvoma rokmi výskumníci zistili, že 97 percent atómov v ľudskom tele je rovnakého typu ako vo hviezdach. Okrem toho sa predpokladá, že 93 percent hmotnosti tela tvorí hviezdny prach.

the night sky with stars and the milky
Foto od
David Babayanna
Unsplash

5. Svetlo

Teplo našich tiel produkuje infračervené svetlo, typ elektromagnetického žiarenia, ktoré ľudia nevidia, hoci iné zvieratá áno. Teraz, keď príde na vyžarovanie viditeľného svetla, niekto by si mohol myslieť, že niečo také je pre nás nemožné. Ako takmer všetka hmota vo vesmíre odrážame svetlo, ale nevyžarujeme ho, však? No, to nie je celkom pravda.

V roku 2009 sa vedec z Tohoku Institute of Technology (Japonsko) menom Masaki Kobayashi rozhodol preskúmať ľudskú bioluminiscenciu – našu schopnosť vyžarovať svetlo. Naverboval päť jednotlivcov a fotografoval ich nahé telá 20 minút každé tri hodiny, tri dni. Fotografie boli zhotovené fotoaparátmi mimoriadne citlivými na svetlo. Výsledky ukázali, že určité časti jedincov, ako sú krk a hlava, vyžarovali svetlo neustále, pričom maximálny jas dosahovali okolo štvrtej popoludní. Vedci sa domnievajú, že naša bioluminiscencia je produkovaná malými molekulami nazývanými fluorofory, ktoré vyžarujú fotóny po interakcii s elektrónmi uvoľnenými bunkovým dýchaním. Svetlo, ktoré produkujeme, je príliš slabé na to, aby sme ho videli. V skutočnosti je takéto svetlo tisíckrát menej intenzívne ako to, na čo sú naše oči prispôsobené.

clear glass bulb on human palm
Foto od
Rohan Makhechana
Unsplash

6. Tvrdé drogy

Je dobre známe, že ľudské telo si vyrába vlastné verzie niektorých bežne používaných liekov. Napríklad naše telá produkujú endokanabinoidy, molekuly podobné chemikáliám, ktoré sa nachádzajú v marihuane. Naše mozgy tiež produkujú chemické zlúčeniny nazývané endorfíny, ktoré spôsobujú rovnaké účinky proti bolesti ako morfín.

Ale ľudský organizmus môže prirodzene vytvárať iné drogy, ktoré by v dostatočne veľkom množstve boli život ohrozujúce a úplne nelegálne. Jedna taká droga sa nazýva dimetyltryptamín alebo DMT. Táto droga sa bežne získava z určitých juhoamerických rastlín a môže sa piť, fajčiť alebo injekčne podávať. DMT má vážne halucinogénne účinky, pričom užívatelia tvrdia, že po požití drogy cestovali do iných svetov alebo stretli božské bytosti. Existujú však dôkazy, že ľudský mozog pravidelne produkuje malé množstvá DMT. Predpokladá sa, že droga sa môže v tele uvoľniť počas hlbokého spánku alebo pri zážitkoch na prahu smrti.

Ďalšou ľudskou drogou je látka známa ako GHB, niekedy nazývaná „tekutá extáza“. Táto látka má veľmi rôznorodé využitie; kulturisti ho užívajú, aby nabrali svalovú hmotu, zatiaľ čo lekári ho predpisujú na liečbu porúch spánku. Ale GHB sa môže stať veľmi nebezpečným, ak sa nepoužíva správne. Okrem iného môže mať požitie GHB spolu s alkoholom fatálne následky. Preto je prekvapujúce vedieť, že naše telo obsahuje drogu prirodzene, aj keď v nepatrných a neškodlivých množstvách. GHB sa nachádza v mnohých tkanivách tela, v krvi a tiež v mozgu, v koncentráciách až jeden miligram na liter. Je vhodné upozorniť, že DMT aj GHB sú nelegálne drogy a ich užívanie je v mnohých krajín.

a pile of pills sitting next to each other on top of a table
Foto od
Roberto Sorinna
Unsplash

zdroj

Juliána Mochnaľová
Vášnivý cestovateľ, milovník dobrého jedla a človek, ktorý každý deň žije naplno. Prinesiem vám množstvo zaujímavých informácií, rád, takisto zábavy a odreagovania. "Stay tuned" :-)
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre