Ľudský odpad ako náhradný zdroj energie? Áno, je to skutočne možné!

127

V bežných krajinách fungujú ľudia na princípe, že vlastný odpad v podobe moču a výkalov jednoducho spláchnu a on následne skončí v kanalizácií. Našli sa ale ľudia, ktorí sa zamýšľali nad tým, či neexistujú iné cesty, ktorými by sa tento odpad dal využiť. Neverili by ste na koľko možných využití prišli! Dokonca by sa dalo povedať, že ide o neuveriteľne cenný a vo veľkej miere nevyužitý zdroj. Viete čo je na tom pravdepodobne najprekvapivejšie? Že ide o oveľa efektívnejší zdroj energie ako z fosílnych palív.

Práve tieto zistenia by mohli byť kľúčom k udržateľnejšej budúcnosti. Pozrime sa o aké spôsoby sa jedná.

Proces kompostovania

Zdroj Conscious Design

V Austrálii sa našla spoločnosť, ktorá vytvorila špeciálne toalety, ktoré boli následne pripravené pre ľudí na veľkých podujatiach ako sú hudobné festivaly. Sú navrhnuté tak, aby sa dali premiestniť a tiež, aby premieňali ľudský odpad na kompost. Ten by sa následne využil ako hnojivo pri pestovaní poľnohospodárskych plodín, čo by sa ľuďom vrátilo v podobe zeleniny, pečiva a ďalších výrobkov.

Batérie poháňané močom

Ide o takzvané MFC batérie, ktoré využívajú na napájanie istý druh organickej hmoty. Pri prvotných pokusoch vo vývoji vedci použili hnijúce jablká alebo listy. Neskôr si ale uvedomili, že moč je oveľa lepším zdrojom v porovnaní s rastlinou hmotou. Celé to funguje na princípe baktérií nachádzajúcich sa v moči, ktoré vyrábajú elektrinu a tú môže batéria využiť.

Ponožky generujúce elektrinu

Zdroj Gabriel González

Prvotným cieľom bolo, aby ľudia dokázali vyrábať elektrinu obyčajnou chôdzou. A naozaj sa to podarilo – špeciálne ponožky zabezpečia vhodné prostredie baktériám, ktoré následne môžu vyrábať elektrinu ktorú užívateľ môže použiť napríklad na nabitie mobilného telefónu v prípade, že sa mu neočakávane vybije.

Teplá voda a plyn z ľudských výkalov

Zdroj Amy Reed

Pri rozklade ľudských fekálií sa prirodzene uvoľňuje plyn – metán, prípadne bioplyn. Tento bioplyn sa následne môže spaľovať a slúžiť ako palivo na varenie alebo ohrev vody. V Keni sa rozhodli túto myšlienku naplno využiť – postavili toalety, z ktorých výkaly zbierali a spomínaným procesom z nich vyrábali palivo, za ktoré si museli obyvatelia spätne zaplatiť. Teda, v prípade, že chceli variť a mať teplú vodu.

Elektrina z výkalov

Zdroj Johannes Plenio

Z ľudského odpadu môže vznikať aj spomínaný metán, ktorý sa zase môže použiť na napájanie generátorov, ktoré vyrábajú elektrinu. Prekvapivo, je to čistejšia forma energie ako energia vyrábaná spaľovaním uhlia. OSN dokonca túto myšlienky vo veľkom zvažuje, najmä čo sa týka rozvojových krajín. Jednou “ranou” by to vyriešilo hneď dva problémy – problém s hygienou a nedostatkom energie.

Ľudské výkaly ako náhrada drevného uhlia

Zdroj Magnus S

Drevné uhlie, ktoré sa ešte stále pomerne bežne využíva ako zdroj energie v rozvojových krajinách, vzniká rozkladom dreva za pôsobenia vysokých teplôt. To si ale vyžaduje vyrúbať extrémne množstvo stromov, čo vedie k odlesňovaniu, strate prirodzených biotopov a mnohým ďalším problémom. Riešením sú brikety vyrobené z ľudských výkalov, ktoré fungujú principiálne ešte lepšie.

Brikety sa vyrábajú v solárnych koncentrátoroch, ktoré zabíjajú baktérie a sušia odpad, takže ich používanie je bezpečné a pohodlné.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre