Lyžovaním k lepšiemu zdraviu

183

Lyžiarska sezóna sa pomaly začína. Či ste začiatočník, alebo skúsený lyžiar, určite by ste mali vedieť, aké benefity vám práve tento šport môže priniesť. Ktoré to sú? Hoci lyžovanie navonok pôsobí ako jednoduché kĺzanie, v skutočnosti je náročnejšie. Aké lyže sú v posledných rokoch najpopulárnejšie? To všetko sa dnes dozviete.

lyžovanie
Zdroj: Shutterstock

Stráviť v zime niekoľko hodín na lyžiach mnohí považujú za relax. Ak ste začiatočník, možno oceníte 3 základné informácie o tom, čo potrebujete:

Lyžiarska výbava

Základ tvoria samozrejme . K nim palice a lyžiarky. Bez nich sa lyžovať nedá. Samozrejme, to, či použijete palice, je len na vás. Avšak, na začiatok sa určite odporúčajú. Bez prilby je jazda na lyžiach nebezpečná. Preto ani na ňu nezabudnite. Pri snežení určite oceníte okuliare, ktoré môžete farebne zladiť s prilbou. Ak nechcete mať červené vyštípané ruky, nezabudnite si zobrať rukavice, ktoré sú nepremokavé.

Oblečenie

Lyžiarske oblečenie by malo mať viacero vrstiev. Spodnú, ktorá bude odvádzať pot, strednú, ktorá bude zahrievať a vrchnú, ktorá bude chrániť pred vetrom a snehom. Za kvalitné termoprádlo určite nevyhodíte peniaze do vzduchu. Stredný odev by mal predovšetkým hriať, preto stavte na roláky, spodné nohavice alebo mikiny. Kvalitná zimná bunda a „oteplováky“ vám tiež napomôžu k tomu, aby ste sa cítili pohodlne. Určite nezabudnite na šály a .

Dôležité drobnosti

Pred lyžovaním určite nejedzte ťažké jedlá, aby vám na svahu nebolo zle od žalúdka. Dajte si pozor na rôzne alkoholické horúce nápoje. Hoci vás na chvíľku zahrejú, nestojí za to riziko pozitívneho výsledku testu na alkohol. Kompetentní ľudia by vám mohli zobrať váš lístok na vlek.

Zaujímavý spôsob lyžovania

Skialpinizmus, horské lyžovanie, je v posledných rokoch veľmi populárny na celom svete. Ide o zmes športov, a to voľného lyžovania, lezectva a navigácie. Vyžaduje si dobrú fyzickú kondíciu a nezaobíde sa bez kvalitnej skialpinistickej výstroje.

Základom sú , vďaka ktorým budete vedieť lyžovať aj smerom nahor. Pri ich kúpe je dobré uvedomiť si, aký typ skialpinizmu chcete vykonávať:

  1. Turistický
  2. Výkonný
  3. Freeridový

Čo je dôležité pri výbere skialpinistických lyží?

  • Dĺžka lyží
  • Hmotnosť lyží
  • Materiál
  • Vykrojenie lyže

Ak iba plánujete so skialpinizmom začať, určite si nechajte poradiť od odborníka, ktorý sa tomu rozumie. Nezabudnite ani na zvyšnú výbavu, ktorá je veľmi dôležitá.

Prečo lyžovať?

shutterstock 217296025
Zdroj: Shutterstock

Zlepšenie kondičky

Kto by si nechcel zlepšiť kondičku? Predstavte si, že pri dobiehaní do práce sa toľko nezadýchate. Ako to docieliť? Lyžovanie je skvelé riešenie pre tých, ktorí nechcú byť zatvorení vo fitness centre, ale sú radšej na čerstvom vzduchu. Najlepšie na tom je, že počas lyžovania si ani neuvedomujete, že vlastne cvičíte.

Spevnenie tela

Ak nelyžujete často, pocíti na druhý deň poriadnu svalovicu. Bude to síce bolieť, ale na druhej strane tým posilňujete svoje svaly na končatinách. Rovnako aj ruky, ak počas jazdy používate palice. Vďaka pravidelnému lyžovaniu môžete mať pevnejšie a silnejšie ruky aj nohy. Klasický lyžiarsky postoj vyžaduje prenášanie váhy z jednej strany na druhú. Cvičíte, ako keby ste si išli zabehať. Výhodou je, že počas samotného lyžovania únavu necítite, skôr ju môžete cítiť, keď zastavíte.

Dobrá nálada

Na bielom svahu môžete na chvíľu vypnúť od každodenných starostí a užívať si krásnu prírodu okolo vás. Niekoho možno teší adrenalín, ktorý stúpne, ak sa rútite dole svahom nevedno kam. Práve lyžovanie vám môže pomôcť zbaviť sa stresu a zrelaxovať. Preto neváhajte a využite možnosť, že práve na Slovensku máme toľko lyžiarskych centier.

Príjemnú jazdu na lyžiach!

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.