Má iba 28 rokov a už sa mu podarilo precestovať všetky krajiny sveta, to mu ale vraj stále nestačí

844

Ak plánujete podobný výlet okolo sveta a potrebujete nejakú motiváciu, prečítajte si tento článok. Dane Henrik Jeppesen (mladý Dán) navštívil všetky krajiny sveta a stihol to do svojich 28. narodenín.

Svoju cestu začal v roku 2006. Za ten čas strávil na cestách 3000 dní a navštívil 193 Amerikou uznaných štátov. Poslednou krajinou, kde sa jeho cesta skončila bola Eritrea v apríli v roku 2016.

Verí, že jeho túžba prejsť všetky krajiny vyrástla najmä z toho, že žil v odľahlej časti Dánska, kde nebolo veľmi čo robiť. Pozeral zahraničné filmy, a tak si jedného dňa povedal, že namiesto toho, aby pozeral na krajiny cez obrazovku, bolo by oveľa zaujímavejšie ich vidieť naživo.

travel backpack fotografia
Photo by Pexels (Pixabay)

Najskôr som chcel navštíviť 50 štátov, potom 100 a napokon som sa rozhodol navštíviť všetky. Prečo? Myslím, že preto, lebo som mohol.

Ani po po tom všetkom stále nie je spokojný. Mladý dobrodruh chce teraz vytvoriť svetový rekord navštívením všetkých svetových území zo zoznamu, ktorý definuje klub Traveller’s Century. Je to celkovo 325 krajín, území a jedinečných destinácií. Bude to ťažšie ako „len“ navštíviť 193 krajín, pretože tam patria aj najodľahlejšie časti sveta a ťažko dostupné osídlené ostrovy.

Dúfa, že stále rastúci mediálny profil mu pomôže získať prostriedky na dosiahnutie jeho cieľa. Jeppesen má viac ako 100 000 kombinovaných sledovateľov sociálnych sietí, profil, ktorý mu dáva prístup k sponzorstvu od leteckých spoločností a niektorých z najluxusnejších hotelov na svete. Trvá však na tom, že finančná podpora nie je nevyhnutná na to, aby sa pustil do dobrodružstva, akým je toto.

Henrik na svojej ceste šetril a minul veľmi málo peňazí, poväčšine iba okolo 5 dolárov denne. Kupoval si lacné jedlo, využíval verejnú dopravu, a šetril kde sa dalo. „Je oveľa lacnejšie navštíviť každú krajinu na svete, než si ľudia myslia – ale musíte byť ochotný žiť s rozpočtom aký majú miestni ľudia, nie aký majú turisti,“ povedal.

Na jeho ceste videl toľko miest a stretol takých ľudí, ktorých si ani nevedel predstaviť. Napr. Khalifa Al-Ghawiho, líbyjského premiéra, ktorého stretol v Tripolise.

Po návšteve toľkých krajín je pre neho ťažké vybrať obľúbenú, ale povedal, že Južná Afrika vyniká rôznorodosťou ľudí, jedál, miest, prírodou, zvieratami a cenovou dostupnosťou. Jeho obľúbeným európskym národom je Taliansko pre jeho fantastické jedlo, kultúru a krásnu prírodu, zatiaľ čo ďalšie obľúbené štáty sú Južná Afrika, Taliansko, Dánsko, Seychely, Maldivy, Francúzsko, Laos, Namibia, Fiji, Thajsko, Brazilia, Kanada.

Prespal vo viac ako 1000 hoteloch, vrátane tých najlepších na svete. Obľúbený hotel je Singita Grumeti Reserves, Tanzania.

Vďaka dánštine, ako svojmu materinskému jazyku, sa mladý cestovateľ mohol ľahko dostať do Nórska a Švédska, ale povedal, že to jeho anglické zručnosti mu naozaj dali kľúč ku komunikácii vo svete:“Vo všeobecnosti je jednoduché cestovať po svete s angličtinou. Aj vo francúzsky hovoriacich afrických krajinách nájdete ľudí, ktorí hovoria aspoň trochu anglicky. “

Priznáva, že ľahšie je cestovať samému mužovi ako žene. Povzbudzuje však každého, aby bol odvážny. „Bál som sa pretože som začal cestovať ako mladý teenager. Trvalo to nejaký čas, kým som sa s tým vyrovnal. Najlepšie je začať vo svojej zóne pohodlia.“ Najprv odporúča cestovať vo svojej krajine predtým, než sa vydáte na dlhšiu cestu za hranice. Podľa neho je dôležité zo začiatku navštíviť radšej bezpečnejšie krajiny a cestovať do krajín, ktoré sú vybavené veľkou infraštruktúrou a možnosťami pre cestovateľov.

„Svet je veľmi pohostinné miesto. Starali sme sa jeden o druhého. Keď som potreboval pomoc na mojich cestách, dostal som ju, „povedal a dodal:“ Nemyslím si, že svet bude viac rozdelený. Ako nám ukazujú sociálne médiá, stojíme spolu proti silám, ktoré sa nás snažia rozdeliť. Staráme sa o seba a bojujeme spolu proti nespravodlivosti. Som veľmi optimistický voči budúcnosti na tejto krásnej planéte. “

Zdroj: The Telegraph

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Komentár
Najhodnotnejšie
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
To som ja
11. januára 2018 4:08

Je to paráda :)