Maca – môžete ju konzumovať ako prášok alebo piť ako čaj, aké má účinky exotický koreň z prostredia Ánd?

1441

Aktualizované

Maca, odborne Lepidium meyenii, často známa aj ako Peruánsky ženšen, rastie v horských oblastiach Ánd v tvrdých podmienkach a vysokej nadmorskej výške 4000 m.n.m.  Ide o sladkú koreňovú zeleninu, patriacu k hlávkovej zelenine podobne ako brokolica, karfiol, kapusta a kel.  Hlavnou jedlou časťou rastliny maca je koreň rastúci pod zemou. Ten existuje v rôznych farbách od bielej až po čiernu a je spracovaný do rôznych podôb.

maca peruánska
Maca rastie pochádza z Peru

 

Výživové hodnoty maca

Maca je bohatým zdrojom niekoľkých dôležitých vitamínov a minerálov. 

28 gramov koreňa maca v podobe prášku obsahuje: 

 • Kalórie: 91
 • Sacharidy: 20 gramov
 • Proteíny: 4 gramy
 • Vláknina: 2 gramy
 • Tuk: 1 gram
 • Vitamín C: 133% ODD (odporúčaná denná dávka)
 • Meď: 85% ODD
 • Železo: 23% ODD
 • Draslík: 16% ODD
 • Vitamín B6: 15% ODD
 • Magnézium: 10% ODD

Aké má maca účinky?

Maca má mnoho priaznivých vedecky podložených účinkov na ľudský organizmus a to v rôznych oblastiach, ako napríklad podpora energie, libida, či zníženie krvného tlaku. 

Pozrime sa na niektoré jej konkrétne účinky bližšie:

 

Maca môže zvýšiť libido ako u mužov, tak aj u žien

U mladých možno pozorovať zníženú sexuálnu túžbu ako častý problém. Aj preto sa neustále stretávame so zvýšeným záujmom o bylinky a rastliny, ktoré prirodzene podporujú libido. Maca  je aj na základe rôznych výskumov a štúdii veľmi efektívna v podpore sexuálnej túžby ako u mužov, tak u žien.  

Maca môže zvýšiť  plodnosť u mužov

Plodnosť u mužov závisí predovšetkým od kvality a kvantity spermií. Pri užívaní koreňa maca bol zaznamenaný nárast týkajúci sa sily, množstva a pohyblivosti spermií a teda aj zvýšenie plodnosti. 

Pomáha zmierniť symptómy spojené s menopauzou u žien

Obdobie menopauzy u žien je spojené s mnohými nepríjemnými symptómami ako napríklad prerušovaný spánok v noci, náhle zmeny nálad alebo horúčosť. Tie vznikajú v dôsledku kolísania hormónu estrogén. Niektorí zástancovia koreňa maca veria, že napomáha udržiavať rovnováhu tohto hormónu.  

žltá maca

 

Maca môže zlepšiť náladu

 

Súčasťou koreňa maca sú aj prvky nazývané flavonoidy, ktoré majú vplyv na zlepšenie nálady. Vďaka tomu maca napomáha k zníženiu úzkosti a symptómov depresie, predovšetkým u žien v období menopauzy.

 

Napomáha zvýšeniu športových výkonov a energie

 

Maca má svoje využitie aj u atlétov či kulturistov, ktorí jej koreň užívajú ako doplnok na zvýšenie energie a výkonu. Maca tak napomáha k zlepšeniu výkonu, konkrétne počas vytrvalostných disciplín. 

 

Maca aplikovaná na pleť môže napomôcť k jej ochrane pred slnkom

 

Naša pokožka, pokiaľ je nechránená a vystavená priamemu slnku, môže byť značne poškodená vplyvom UV lúčov. Postupne UV žiarenie môže spôsobiť vrásky a zvýšiť riziko rakoviny kože. Aplikácii extraktu získaného z rastliny maca priamo na pleť môže pleti napomôcť jej ochrane pred UV žiarením. Je však dôležité spomenúť, že extrakt z maca nemôže nahradiť tradičný ochranný krém.

 

Napomáha učeniu a pamäti

 

Čierna maca (maca negra)  má zo všetkých druhov rastliny maca najvyšší efekt na rozvoj funkcií mozgu, ktoré súvisia s učením a pamäťou. Obyvatelia Peru ju zvyčajne užívajú, aby zvýšili výkon detí v škole. 

 

Môže znížiť veľkosť prostaty

 

Zväčšená prostata, známa aj ako benígna hyperplázia prostaty, je častým problémom u starnúcich mužov. Jej zväčšenie spôsobuje rôzne problémy spojené s močením. Niektoré štúdie odhalili, že je to práve červená maca, ktorá znižuje veľkosť prostaty. Dôvod je ten, že obsahuje vysoké množstvo glukozinolátov, teda látok, ktoré majú významnú úlohu pri znižovaní rizika rakoviny vo všeobecnosti a a teda aj rakoviny prostaty. 

skusenosti

Maca a skúsenosti užívateľov

Poďme zreferovať niektoré skúsenosti, ktoré majú ľudia pri užívaní maca koreňa.  Ľudia na diskusnom fóre modrykonik.sk sa podelili o svoje skúsenosti, ktoré by sme vedeli zhrnúť nasledovne

 • Za najlepšiu formu maca koreňa považujú kapsule.
 • Za najlacnejšiu formu považujú prášok.
 • Prášok má oproti kapsuliam nepríjemnejšiu chuť .
 • Užívatelia ju vyhľadávajú predovšetkým kvôli posilneniu imunity či podporu plodnosti.

Na zahraničných fórach majú skúseností samozrejme viac. Na diskusnom fóre reddit v sekcií doplnkov stravy sa ľudia delia o svoje poznatky, ktoré nadobudli pri používani maca koreňa:

 • Pociťujú zvýšenie libida, zniženie stavov úskosti, lepší výkon v športe.
 • Zníženie depresívnych stavov.
 • Niektorí užívatelia pocítili miernejší efekt pri dlhodobom užívaní. Odporúčajú preto prestávky medzi užívaním tzv „cyklenie“.
 • Popisujú tiež zlepšenie sústredenia a odporúčajú kupovať len tu najlepšiu a najkvalitnejšiu macu.

 

Aké druhy rastliny maca existujú?

 

Maca Peruánska sa líši od toho, akú farbu jej koreňa má. Poznáme tri druhy koreňa maca:

Červená maca

Červená maca sa vyskytuje zriedkavo a tvorí približne 20 – 25% úrody. Je to práve červená maca, ktorá sa okrem iného zdá byť najviac efektívna v podpore plodnosti u žien a mužov a tiež v podpore libida.  

Čierna maca (negra)

Čierna maca alebo tiež maca negra je veľmi vzácna, pretože tvorí len 10 – 15% úrody. Ako sme spomenuli vyššie, klinické štúdie preukázali jej vysoký účinok na rozvoj pamäte, učenia a bystrosti.

Žltá maca

Výskyt žltého koreňa maca je najčastejší a tvorí 60 – 70% celej úrody. Štúdie poukazujú na jej priaznivý vplyv na podporu energie, zlepšenie nálady a mentálneho zdravia, podporuje tiež plodnosť a posilňuje metabolické funkcie. 

Koreň maca
Maca môže byť v rôznych formách. Najčastejšií je maca prášok

 

Maca účinky na základe farby (žltá, červená, čierna)

V prehľadnej tabuľke nižšie nájdete, aký druh macy pri akých ťažkostiach môžete použiť. 

 

Ťažkosť Žltá maca Červená maca Čierna maca 
Únava
PMS
Menopauza
Plodnosť u ženy
Libido u ženy
Plodnosť u muža
Libido u muža
Nízka cirkulácia
Funkcia prostaty
Osteoporóza
Vytrvalosť a odolnosť
Sila a svaly
Slabá koncentrácia
Úzkosť a stres
Depresia
Mentálne zdravie
Ochrana pleti
Akné

 

Maca prášok, kapsuly, tinktúra alebo aj čaj

Peruánsky ženšen  je výborný doplnok stravy. Možno ju pridať do smoothies, džúsov a rôznych koktejlov. Tiež môže byť pridaná do rôznych jedál ako aj kávy, čokolády alebo olejov.

Koreň macy je zvyčajne vysušený a neskôr konzumovaný vo forme prášku. Taktiež je dostupný v podobe kapsúl, želatíny ako aj tinktúry. 

Je možné konzumovať aj celý koreň rastliny maca, ktorý obyvatelia Peru pridávajú do polievok, ovsenej kaše, je pečený a konzumovaný ako zelenina, alebo sa používa na výrobu fermentovaného nápoja zvaného ako Maca chicha. 

Macu je možné konzumovať vo forme čaju. Tu si ale treba dať pozor aby ste si nepomýlili macu a japonský želený čaj matcha . Ide o dve rozdielne potraviny.

Maca je dostupná v rôznych supermarketoch, predajniach bio potravín ako aj online.  Najdostupnejším druhom macy je žltá maca. 

Dávkovanie maca

Optimálna dávka pre medicínske účely nebola stanovené presne, i keď niektoré štúdie uvádzajú dávkovanie maca koreňa v podobe prášku na škále 1,5 – 5 gramov denne.  Ak užívate kapsule tak tak sa za optimálnu dávku maca považuje 1-3 kapsule denne pričom jedna kapsula obsahuje 450mg extraktu. Nezabudnite ale dodržiavat dávkovanie napísané na obale produktu.

 

Vedľajšie účinky a riziká

 

Užívanie rastliny maca je vo všeobecnosti považované za bezpečné. Nežiaduce účinky sa objavujú v prípade konzumácie čerstvého koreňa maca. Kvôli tomu sa odporúča koreň najskôr uvariť. 

 

Macu v jej rôznych podobách však nie je vhodné užívať v prípade narušenej alebo oslabenej funkcie štítnej žľazy. Dôvodom je fakt, že koreň maca obsahuje goitrogény, látky, ktoré môžu normálu funkciu štítnej žľazy narušiť.

 

Tehotné a dojčiace ženy by mali užívanie maca konzultovať so svojim lekárom, podobne ako aj ženy v prípade výskytu endometriózy, myómu maternice, rakoviny vaječníkov, prsníkov, maternice a v prípade problémov s hormonálnou hladinou.

 

Zdroje

 

 

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre