Psy alebo mačky? Odveký boj, ktorý vedci rozlúskli – sú naozaj psy inteligentnejšie?

837

Ľudia sa už veľmi dlhú dobu zaoberajú otázkou, kto je lepší – mačky alebo psy? Väčšina by sa priklonila k psom, ale je to skutočne tak? Z akých hľadísk sa na to pozerali? Aj to je dôležité si povedať. Samozrejme, stále platí, že každé zviera je dokonalé a najdokonalejšie je práve to vaše, to vám nikto nemôže uprieť.

Napriek tomu existujú medzi nimi isté rozdiely, ktoré jedných alebo druhých zvýhodňujú. Preto sme sa rozhodli posvietiť si na ne a podeliť sa so zisteniami aj s vami.

Sú podľa vedcov považované za inteligentnejšie mačky alebo sú to psy?

Psy majú viac kortikálnych neurónov ako mačky

plasma ball digital wallpaper
Photo od Josh Riemer na Unsplash

Táto štúdia bola zverejnená na konci roka 2017, ktorá fakticky podala odpoveď na otázku, či je inteligentnejši pes alebo mačka aspoň z hľadiska čistej vedy. Psy totiž môžu mať až dvojnásobný počet kortikálnych neurónov v porovnaní s mačkami, vďaka čomu je ich potenciál inteligencie vyšší. Čím viac neurónov majú k dispozícii, tým rýchlejšie spracovávajú informácie.

Mačky majú menší mozog ako psy

a close up of a human brain on a white background
Photo od BUDDHI Kumar SHRESTHA na Unsplash

Každému je jasné, že nemôžeme porovnávať mozgy dvoch druhov zvierat medzi sebou, ale v porovnaní s veľkosťou tela majú mačky menší mozog ako je to u psov. Vo všeobecne teda platí, že čím je mozog v takomto pomere väčší, tým inteligentnejšie by dané zviera malo byť.

Mozog psov môže byť väčší, práve vďaka ich spoločenskosti

four dogs on park
Photo od Matt Nelson na Unsplash

Ak sa pýtate aký zmysel to má, hneď vám to objasníme. Predtým než boli psy domestikované (jednalo sa o vlkov, ktorí sú predchodcami psom) žili v pomerne veľkých svorkách, kde platili isté pravidlá a veľmi dôležitá bola komunikácia, ktorá mala častokrát veľmi zložité náležitosti. Ďalším vysvetlením by mohlo byť, že vďaka neustálej interakcii medzi psom a človekom sa ich mozog vyvíja a zdokonaľuje, kdežto mačky sú sami sebe pánom a nepociťujú potrebu nejako rozvíjať svoje schopnosti.

Psy sú ľahšie trénovatelné v porovnaní s mačkami

white and orange cat on ground
Photo od Ayelt van Veen na Unsplash

Je to zrejmé už na prvý pohľad – stačí sa pozrieť na to ako rýchlo sa dokážu psy už v mladom veku naučiť veľké množstvo cvikov a úkonov. Konieckoncov sú to práve psy, ktoré slúžia ako vodiace alebo služobné. Samozrejme, aj mačky môžu byť vycvičené a zvládať mnohé cviky a úlohy. Vo všeobecnosti je ale ten proces učenia ťažší a trvá dlhšiu dobu. Pravdepodobne miniete omnoho viac dobrôt, trpezlivosti a aj tak nemáte väčšinovú istotu, že vás mačka poslúchne.

Mačky vnímajú ľudí ako seberovných, zatiaľ čo psy nás vidia ako svojich pánov

yellow labrador retriever puppy sitting on floor
Photo od Taylor Kopel na Unsplash

Spôsob, akým psy a mačky vidia nás ľudí a interagujú s nami je celkom rozdielny. Na základe štúdií vieme povedať, že mačky nás vnímajú ako seberovných a podľa toho k nám aj pristupujú. Kdežto psy nás vnímajú ako „niečo viac“ než sú oni sami, preto je pre nich typická poslušnosť, ktorá sa u mačiek až tak nevidí, jednoducho sa necítia povinné s nami udržiavať kontakt a disciplínu, kedykoľvek sa nám zachce.

Psy dokážu dať najavo širšiu škálu emócií

person sitting on rock beside of brindle through sea waves crashing on rock
Photo od Leio McLaren na Unsplash

Mačky a psy prejavujú prežívané emócie rôzne a rovnako tak ich aj reflektujú po svojom. Na základe pozorovaní ale vieme povedať, že psy dokážu dať svoje emócie lepšie najavo, hlavne čo sa týka zložitejších emócií ako napríklad súcit, smútok, oddanosť či priateľstvo. Pozorovanie absolvovali samotní majitelia domácich zvierat, takže sa nejedná o žiadne vymyslené závery. Takže na základe výsledkov môžeme tvrdiť, že za normálnych okolností sú psy empatickejšie ako mačky. Aspoň sa tak navonok javia.

Zdroj

Eliška Zuzulová
Zdravím. Moje meno je Eliška a momentálne študujem veterinárnu medicínu. Napriek tomu ma vždy bavilo písanie, ktoré je mojou záľubou dodnes. Takisto veľmi rada čítam, učím sa a spoznávam nových ľudí. Snažím sa byť vždy milá a usmievavá. Zvyšok voľného času vždy rada venujem zvieratám.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre