Maďarsko je krajinou kúpeľov i domovom najstaršej vínnej oblasti. Prečítajte si oveľa viac zaujímavostí

2515

Táto naša susedná krajina je najmä južným mestám na skok. Určite tam viacerí zájdete na ich výborné kúpaliska alebo napr. k Balatónu. No aj z iných dôvodov. Niektorí tam chodia radi, iní sa do Maďarska vôbec nehrnú. No aj táto krajina toho ponúka veľmi veľa. Vedeli ste, že práve tam sa vynašla Rubikova kocka alebo to, že Maďari získali viac Nobelových cien ako napr. Kanaďania či Austrálčania? Prečítajte si však oveľa viac zaujímavých faktov.

Fakt č. 1: Balaton je najväčším jazerom v strednej Európe. A vďaka svojej veľkosti ho prezývajú ako Maďarské more.

hungary balaton fotografia
Foto od Bazsi1979

Fakt č. 2: Vďaka množstvu prírodných teplých prameňov sa Maďarsko môže pochváliť asi 450 verejnými kúpeľmi. Táto „kultúra kúpania“ tam existovala už od rímskych čias.

Fakt č. 3: Medzi významné vynálezy patrí Rubikova kocka, ktorú vynašiel sochár a profesor Erno Rubik v roku 1974.

Fakt č. 4: Maďari doteraz získali 13 Nobelových cien, čo je viac ako napr. občania Fínska, Španielska, Kanady a Austrálii.

Fakt č. 5: Vodné pólo je v tejto krajine národný šport.

Fakt č. 6: Korunovanie Arpada ako prvého maďarského kráľa znamenalo začiatok maďarského štátu, a to v roku 896. Metro v Budapešti bolo postavené v roku 1896. Podľa zákona budovy v Budapešti nesmú mať viac ako 96 metrov. A takisto maďarská národná hymna by sa mala spievať 96 sekúnd.

Fakt č. 7: Budapešť má druhú najväčšiu synagógu na svete. Toto sakrálne sídlo je najväčšie v Európe a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Fakt č. 8: Elvis Presley bol čestným občanom Budapešti. Čestné občianstvo mu bolo udelené v roku 2011.

elvis presley fotografia
Foto od cdrummbks

Fakt č. 9: Maďarské mená sú upravené zákonom. Tamojšie mená totiž musia pochádzať z vopred schváleného zoznamu – akékoľvek odchýlky od nich musia byť schválené tak, že žiadatelia podajú žiadosť do Výskumného ústavu lingvistiky Maďarskej akadémie vied.

Fakt č. 10: Maďarský jazyk je veľmi zložitý. Na naučenie je jedným z vôbec najťažších jazykov na svete.

Fakt č. 11: V roku 1988, krátko pred pádom komunizmu (v roku 1989), bol McDonald’s prvou zahraničnou reštauráciou, ktorá sa usadila v tejto krajine.

Fakt č. 12: Francúzsko, Španielsko a Taliansko sú síce známe svojimi vínami, no Tokaj je jedinečný. Tokaji Aszu je známy ako kráľ medzi vínami. A práve tam môžete navštíviť prvú oficiálnu vinársku oblasť na svete.

Fakt č. 13: Ak náhodou niekto nevedel, tak guľáš je maďarský pokrm. Toto obľúbené jedlo vymysleli práve v tejto krajine.

hungarian gulash fotografia
Foto od gminguzzi

Zdroj

Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.