Život a smrť jedného z najväčších mágov histórie – Harry Houdini ako jedno z tajomstiev 19. a 20. storočia

13382

(Za už opravenú chybu v nadpise sa ospravedlňujem a ďakujem za upozornenie na ňu.)

Určite ste už počuli o preslávenom mágovi Harrym Houdinim, ktorý dokázal ujsť z čohokoľvek a skadekoľvek. Mnohé jeho triky neboli ešte stále odhalené a tak pre nás ostáva záhadou, ako to všetko dokázal. Veľmi zaujímavé však sú aj okolnosti jeho smrti, o ktorých sa dozviete v tomto článku.

Detstvo a mladosť

Tento známy mág a zabávač sa narodil 24. marca 1874 v Budapešti a bol jedným zo siedmych detí. Keď mal 13, spoločne s jeho otcom (židovským rabínom) sa presťahovali do New Yorku. Jeho otec musel brať samé podradné práce a mohli si dovoliť žiť len v penzióne. Tu sa začal mladý Erich (jeho pravé meno) zaujímať o tzv. „trapézne umenie“ (niektoré zdroje uvádzajú, že sa tomuto umeniu venoval od 9 rokov).  Keď dosiahol 20 rokov, začal sa venovať obyčajnému kúzelníckemu „remeslu“, s čím veľa slávy nezískal. Na počesť slávneho francúzskeho kúzelníka Jeana Eugena Roberta-Houdinim sa pomenoval „Harry Houdini“ a upriamil pozornosť na jeho schopnosť utiecť z akýchkoľvek pút.

Najlepšie triky v Houdiniho histórii

Za jeden z najlepších sa predpokladá ten z roku 1911. Houdini bol spútaný a zašitý do brucha mŕtvej veľryby. Ujsť mu trvalo 15 minút, ale skoro sa zadusil výparmi arzénu, ktorým bola obalzamovaná veľryba.

Houdini verejne dokázal prehltnúť 100 ihiel a 20 metrov nite len s pomocou jedného pohára vody. Následne ukázal publiku svoje prázdne ústa a vytiahol z nich všetky ihly navlečené na prehltnutú niť.

Tento únik zrejme pozná asi najviac ľudí. Houdini bol zamknutý v putách vložený do nádoby, ktorá bola naplnená vodou. Ak by sa odtiaľ nedostal, utopil by sa. Napätie zväčšil tým, že poprosil publikum o zadržanie dychu spolu s ním. Aby to celé však bolo ešte zložitejšie, pridal drevenú, zvnútra zamknutú truhlicu.

Raz bol zviazaný Houdini v 200 kilogramovej zamknutej olovenej krabici hodený na dno rieky East River. Dokázal ujsť za 57 sekúnd, ale keď krabicu vytiahli nahor, vyzerala absolútne nepoškodená a tak si diváci mysleli, že sa v nej mág udusil.

 fotografia
Foto od brizzle born and bred

Veľmi často riskoval, alebo to aspoň tak vyzeralo. Niekoľkokrát bol pripútaný k žeriavu, alebo k vysokej budove a to dokonca nohami nahor. Jeho diváci ho z dola mohli sledovať a on sledoval ich. Vyslobodiť sa mu však trvalo zvyčajne cca. tri minúty.

Zaujímavé fakty

1. V roku 1919 hral v niekoľkých tichých filmoch a dokonca bol aj filmovým producentom. Dodnes má na hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

2. Ďalší príklad že išlo o hotového chameleóna – Houdini bol taktiež aj pilot. Dokonca ako prvý preletel Austráliu.

3. Keď mal 19 rokov, oženil sa s Wilhelmin Beatrice Rahnerovou, ktorá ho počas celého života sprevádzala pri jeho kúzlach ako jeho asistentka.

4. Americká poštová známka s Houdinim má skrytý obrázok, ktorý je možné si pozrieť len vďaka špeciálnemu objektívu z pošty. Ten sa však už stratil a preto sa odhaduje, že na známke je ukrytý Houdini spútaný v reťaziach.

5. Raz bol na tom tak zle, že chcel predať svoje tajomstvá za 20 dolárov. Osud to však nedovolil a tak si ich nikto nekúpil.

6. Počas 1. svetovej vojny sa chcel 43-ročný Houdini dostať do armády, ale odmietli ho kvôli jeho veku.

7. Potom ako zomrel na Halloween roku 1926, začala Spoločnosť amerických kúzelníkov vykonávať zvláštny obrad „Broken wand“ (Zlomený prútik) vždy, keď zomrel nejaký významný mág/kúzelník.

Society of American Magicians fotografia
Foto od rcade

Zvláštna smrť

Pravdou je, že Houdini zomrel na peritonitídu (zápal pobrušnice) 31. októbra 1926. Mnohí však predpokladali, že zomrel na následok silných úderov do brucha od istej študentky pri jednom z jeho trikov. Vďaka tomuto incidentu bolo dlhé roky predpokladané, že nakoniec predsa zomrel na následky jeho „kaskadérstva“ a nepodareného kúzla. Dnes sa však vie (vyššie uvedené), že to pravda nie je.

zdroje: biographyparcastlomographywiki

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre